Teraz jest piątek, 29 marca 2024, 07:34

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: ESC/BEC/UBEC/SBEC/OPTO
PostNapisane: wtorek, 12 czerwca 2012, 14:25 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 12 kwietnia 2012, 10:46
Posty: 6037
Wiek: 45
Lokalizacja: Kraków
Jako uzupełnienie postów Kolegów, pokazujących jak co podłączyć, chciałbym dodać trochę teorii zebranej w jednym miejscu dotyczącej ESC/BEC/UBEC/SBEC/OPTO.

ESC (Electronic Speed Controller) Elektroniczny Regulator Prędkości - pozwala kontrolować silnik w zakresie obrotów, kierunku obrotów i hamulca. Popularnie nazywany regulatorem. Ze względu na budowę wewnętrzną wyróżniamy regulatory dla silników szczotkowych i bezszczotkowych, a ze względu na oprogramowanie regulatory do helikopterów, samolotów, aut/łodzi, wielowirnikowców. W Internecie można znaleźć poradniki jak zmienić oprogramowanie w regulatorze uzyskując dodatkowe opcje czy szybszą reakcję (fast PWM).

BEC (Battery Eliminator circuit) Układ Eliminujący Baterię ;) czyli regulator napięcia dostarczający zmniejszonego napięcia (V) dla potrzeb odbiornika RC i serwomechanizmów. BEC posiada regulator liniowy co powoduje, że obniżając napięcie do wymaganego generuje ciepło - występuje samodzielnie lub w połączeniu z regulatorem (ESC). Właśnie ze względu na generowanie ciepła przy "zrzucaniu" woltów, nie występuje dla większych napięć niż 2-3s. Jako plus
można go łączyć z innymi dzięki liniowej charakterystyce.

UBEC oryginalnie była to nazwa handlowa dla niezależnego od regulatora BECa wyprodukowanego przez firmę Kool. Oznaczała (Ultimate Battery Eliminator Circuit). Aktualnie można je znaleźć w wersji liniowej więc są to po prostu bardziej wydajne BECe lub w wersji impulsowej "switching"

SBEC (Switching Battery Eliminator Circuit) lub (Smart Battery Eliminator Circuit) impulsowy regulator napięcia, przełącza się żeby "zrzucić" wolty, dzięki czemu nie generuje tyle ciepła ile standardowy (liniowy) BEC, stąd najczęściej występuje w aplikacjach wielkoprądowych od 4s do góry. Zdecydowanie mniejszy i lżejszy niż UBECe.
Producenci często podają częstotliwości tego przełączania oraz informację o szumach i ewentualnym ich zmniejszeniu w danym modelu.

OPTO oznacza, że w układzie użyto transoptorów (optoizolatorów) do oddzielenia układów zasilania silnika i serw/odbiornika. Jeśli powstanie przepięcie/zwarcie nie powinno uszkodzić drugiej strony układu - przydaje się gdy używamy "tanich" odbiorników ;) Każdy z w/w może być w dodatku OPTO.

VP (Voltage Protector) Obrońca Zasilania - szumnie się nazywa a jest kondensatorem elektrolitycznym (Low ESR). służy do wyrównania i stabilizacji napięcia zasilania przy nadmiernym poborze prądu przez serwa. Kondensator podłącza się do wolnego złącza odbiornika. Niejednokrotnie rozwiązuje problem zwiększonego zapotrzebowania na prąd w modelu. Są dwie szkoły doboru takiego kondensatora:
3300uF/16V
4700uF/10V

Dla każdego BECa/UBECa/SBECa trzeba sprawdzić:
- jakie napięcie zasilające (wejście) przyjmuje
- jakie napięcie daje na wyjściu, 3,3V 5V 6V inne?
- ile amper obciążenia może przyjąć - pamiętając, że serwa cyfrowe bardziej lubią prąd niż analogowe
- czy nie trzeba przełączyć/zlutować przełącznika napięcia wyjściowego

Dla każdego regulatora (ESC) trzeba sprawdzić:
- jakiego jest typu: samochodowy/lotniczy/helikopterowy/inny
- dla jakiego typu silników jest przeznaczony: szczotkowe/bezszczotkowe
- czy ma wbudowanego BECa?
- ile amper wytrzymuje prądu chwilowego i maksymalnego, a dla samochodowych ile uzwojeń (T) zniesie
- czy posiada funkcje, które są nam w danym modelu potrzebne: np. hamulec, miękki start, odłączenie zasilania, itd
- przeprowadzić programowanie, które określi wszystkie ustawialne paramatery w tym zakres gazu dla naszego zestawu odbiornik-regulator-silnik

_________________
pozdrawiam
Hubert
https://www.banggood.com/?p=WQ230911983820130156


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: ESC/BEC/UBEC/SBEC/OPTO
PostNapisane: wtorek, 12 czerwca 2012, 16:01 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 3 czerwca 2010, 20:17
Posty: 4301
Wiek: 62
Lokalizacja: Wrocław
No nareszcie. Wielkie dzięki. W końcu wiem co mam :D

_________________
Pozdrawiam
Konrad P.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: ESC/BEC/UBEC/SBEC/OPTO
PostNapisane: wtorek, 12 czerwca 2012, 16:24 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 26 grudnia 2010, 21:21
Posty: 2197
Wiek: 58
Lokalizacja: COLNE Lancashire U.K.
Fajna baza wiedzy.
Mam jednak pytanie i zawsze z tym problem.
Niektóre regulatory nie dadzą się programować z karty. Programuje się je za pomocą drążków radia i sygnałów akustycznych.
Pytanie moje jest takie: czy sygnalizacja akustyczna poszczególnych funkcji dotyczy wszystkich regulatorów jednakowo, czy zależy od producenta ?
Akurat teraz mam taki problem. Zakupiłem Red Bricka 70A. Fabrycznie po podłączeniu ma wyłączony hamulec. Regulator nie posiada instrukcji (do pobrania na stronie HK). Kombinowałem bez instrukcji i po kilku piknięciach coś ustawiłem ale nie wiem co ?
Efekt jest taki, że hamulca nadal nie ma, silnik startuje wyłącznie za pierwszym razem, a po wyłączeniu sygnału Throttle na następne dodanie "gazu" drążkiem silnik nie reaguje.

Jeżeli jest jakaś uniwersalna procedura programowania z drążków warto by zamieścić ją tutaj na forum.

_________________
Pozdrawiam Jarek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: ESC/BEC/UBEC/SBEC/OPTO
PostNapisane: wtorek, 12 czerwca 2012, 16:34 
Offline
modelarz

Dołączył(a): sobota, 20 marca 2010, 19:06
Posty: 939
JarekF napisał(a):
Zakupiłem Red Bricka 70A. Fabrycznie po podłączeniu ma wyłączony hamulec. Regulator nie posiada instrukcji (do pobrania na stronie HK).

Jak nie posiada? Jest na samym dole w zakładce Files, jak wszystkie instrukcje do pobrania... :shock:


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: ESC/BEC/UBEC/SBEC/OPTO
PostNapisane: wtorek, 12 czerwca 2012, 18:23 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 12 kwietnia 2012, 10:46
Posty: 6037
Wiek: 45
Lokalizacja: Kraków
Tak jak Ładziak napisał manual jest na stronie HK http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... 414X56.pdf
Niestety, co producent to inne menu, inne odgłosy i wszystko inne :( Zdarza się, że coś jest podobnego, czasem nawet całe menu ale normalnie to wolna amerykanka.
Ja zawsze zaczynam od znalezienia manuala, na stronie sklepu lub stronie producenta. Jeśli nie ma, to szukam na Youtube bo często są sfilmowane poczynania innych, jak tam nie ma, to na Vimeo, a jak tam nie ma, to sprawdzam opisy na forach (wszelkich). Jeśli w ten sposób nic nie znajduje to wchodzę w programowanie i słucham melodyjek w menu głównym (parę razy); jak już mam odpisane ilość składników w menu i typ odgłosów (krótkie, długie, melodyjka) to staram się dopasować do jakiegoś manuala, który już mam. Jeśli pasuje to wtedy zmieniam 1 wybraną wartość np domniemany hamulec na ON, jak się uda znaczy, że reszta powinna być też tak samo :) Ale zazwyczaj nie trzeba się aż tak męczyć bo gdzieś musi być ten właściwy manual :)

_________________
pozdrawiam
Hubert
https://www.banggood.com/?p=WQ230911983820130156


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: ESC/BEC/UBEC/SBEC/OPTO
PostNapisane: wtorek, 12 czerwca 2012, 18:41 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 20 marca 2010, 17:25
Posty: 3602
Wiek: 36
Lokalizacja: Warszawa
Jedyną wspólna cechą "programowania" wszystkich regulatorów jest chyba procedura kalibracji zakresu gazu:

1) Włączyć nadajnik.
2) Gaz na maxa.
3) Włączyć regulator podłączony do odbiornika.
4) Cośtam piknie.
5) Gaz na minimum.
Kalibracja zakończona
6) Regulator zacznie pikać jak podczas normalnej procedury startu (zazwyczaj ilość cel).


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: ESC/BEC/UBEC/SBEC/OPTO
PostNapisane: środa, 13 czerwca 2012, 07:37 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 26 grudnia 2010, 21:21
Posty: 2197
Wiek: 58
Lokalizacja: COLNE Lancashire U.K.
Ładziak napisał(a):
JarekF napisał(a):
Zakupiłem Red Bricka 70A. Fabrycznie po podłączeniu ma wyłączony hamulec. Regulator nie posiada instrukcji (do pobrania na stronie HK).

Jak nie posiada? Jest na samym dole w zakładce Files, jak wszystkie instrukcje do pobrania... :shock:


Elipsis napisał(a):
Tak jak Ładziak napisał manual jest na stronie HK http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... 414X56.pdf
...


A co ja napisałem ?

JarekF napisał(a):
... (do pobrania na stronie HK)


... nie posiada instrukcji - miałem na myśli papierowej - dołączanej do każdego dotychczas zakupionego regulatora.

P.S.
Z moim Red Brickiem już wszystko OK. Pobrałem instrukcję i ustawiłem sobie wszystko jak trzeba.

_________________
Pozdrawiam Jarek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: ESC/BEC/UBEC/SBEC/OPTO
PostNapisane: środa, 13 czerwca 2012, 08:28 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 12 kwietnia 2012, 10:46
Posty: 6037
Wiek: 45
Lokalizacja: Kraków
Aaaa, teraz wszystko jasne :D

_________________
pozdrawiam
Hubert
https://www.banggood.com/?p=WQ230911983820130156


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: ESC/BEC/UBEC/SBEC/OPTO
PostNapisane: środa, 13 czerwca 2012, 09:24 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 30 marca 2010, 20:06
Posty: 236
Wiek: 30
Lokalizacja: Bolesławiec- dolny sląsk
u mnie byla instrukcja ( taka sama do wszystkich red brickow) a mam 80A heli

_________________
Pozdrawiam Robert- fan Forda Mustanga :) gg: 7266843


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: ESC/BEC/UBEC/SBEC/OPTO
PostNapisane: czwartek, 14 czerwca 2012, 08:47 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 17 kwietnia 2012, 09:24
Posty: 143
Wiek: 31
Lokalizacja: Wólka
Kolejna wiedza i kolejny stopień wtajemniczenia w modelarstwo :) Dzięki za tą wiedzę :)

_________________
Patryk :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: ESC/BEC/UBEC/SBEC/OPTO
PostNapisane: czwartek, 9 sierpnia 2012, 11:13 
Jako słabo rozgarnięty elektronicznie ... zapytam pewnie o oczywistość.

Jeśli silnik, który planuję zakupić
http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... duct=14736)

wymaga regulatora 50 - 60A, to znalazłszy kilka opcji takich regulatorów:

http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... oduct=7339
http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... duct=16892
http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... oduct=7340

który z nich powinienem wybrać jeśli zależy mi na tym, aby podłączenie układu było standardowe / proste i nie wymagało podłączania dodatkowego zasilania odbiornika (czyli w skrócie: silnik - regulator - odbiornik - serwa) ???

Dzięki !


Góra
  
 
 Tytuł: Re: ESC/BEC/UBEC/SBEC/OPTO
PostNapisane: czwartek, 9 sierpnia 2012, 12:52 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 12 kwietnia 2012, 10:46
Posty: 6037
Wiek: 45
Lokalizacja: Kraków
Z tych, które podałeś tylko środkowy ma SBEC'a więc jego. Ale uważaj bo on daje 5,5V więc sprawdź czy reszta sprzętu może pracować z 5,5V (w wiekszości przypadków może)

_________________
pozdrawiam
Hubert
https://www.banggood.com/?p=WQ230911983820130156


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: ESC/BEC/UBEC/SBEC/OPTO
PostNapisane: czwartek, 9 sierpnia 2012, 13:57 
Jeśli chodzi o serwa (Corona 939MG) to mają 4,8 - 6,0 V
A odbiornik AR6110E - 3,5 - 9,6V

Czyli mogę uznać, że powinno być OK.

Wielkie dzięki i pozdrawiam serdecznie!


Góra
  
 
 Tytuł: Re: ESC/BEC/UBEC/SBEC/OPTO
PostNapisane: czwartek, 9 sierpnia 2012, 14:53 
Dla kolegów, którzy nie widzieli jak banalnie proste jest programowanie regulatora i silnika kartą wstawiam zdjęcie.
Strzałkami góra/dół i lewo/prawo ustala się wartości i zatwierdza trzecim przyciskiem.
Załącznik:
S7300003.JPG
S7300003.JPG [ 148.96 KiB | Przeglądane 22241 razy ]


Góra
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  

118,296,601 Wyświetlone Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL