Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 09:48

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Zlin 50 450mm
PostNapisane: poniedziałek, 30 stycznia 2017, 10:26 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 13 czerwca 2012, 19:50
Posty: 29
Wiek: 41
Lokalizacja: Kraków
Pod dachem mojej pracowni zamieszkał laser, więc wzieło mnie na jakies ciecie. Przestudiowałem różne rysunki, troche planów, siadłem do Komputera, no i jest Zlin 50 o rozpietości 450mm.

Nigdy nie budowałem takiego modelu, więc prośba do Was speców z tego działu czym go wyposażyć ? serwa 3? 5 g ? silnik szczotka czy bezszczotka?

Na razie jest nie źle, kompletny sklejony tartak waży 21g

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Zlin 50 450mm
PostNapisane: poniedziałek, 30 stycznia 2017, 12:32 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 26 grudnia 2010, 21:21
Posty: 2197
Wiek: 58
Lokalizacja: COLNE Lancashire U.K.
Model malutki to i wyposażenie musi być małe. Serwa malutkie, silniczek bezszczotkowy też mały. Myślę, że halowcy udzielą Ci konkretnych wskazówek.
Gdzie Ty będziesz tym latał ?

_________________
Pozdrawiam Jarek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Zlin 50 450mm
PostNapisane: poniedziałek, 30 stycznia 2017, 14:56 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 13 czerwca 2012, 19:50
Posty: 29
Wiek: 41
Lokalizacja: Kraków
Jeśli zwrotność pozwoli to raczej hala ,jesli nie to bezwietrzna pogoda i łąka :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Zlin 50 450mm
PostNapisane: poniedziałek, 30 stycznia 2017, 18:16 
Offline
modelarz

Dołączył(a): wtorek, 30 czerwca 2015, 12:20
Posty: 50
Zapowiada się pięknie!
Serwa ok 3 gram w zupełności wystarczą. Fajnie jeśli dysponujesz odbiornikiem na micro wtyczki. Zawsze jakiś gram mniej.
Silnik - szukałbym bezszczotki. Odrobina nadmiaru mocy może być przydatna przy lekkim wietrze. Fajnie jakbyś trafił coś na malutkie 2s. Zerknij na hobbykinga. Kiedyś było sporo.

Kiedyś zrobiłem Orzełka (rzutkę od marko-lot'u) o tej rozpiętości. Latał fajnie ale brak wspomnianego nadmiaru mocy utrudniał latanie przy delikatnych podmuchach - nie było czym wyciągać modelu w krytycznych momentach.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Zlin 50 450mm
PostNapisane: poniedziałek, 30 stycznia 2017, 20:30 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 21 marca 2010, 09:34
Posty: 5146
Wiek: 52
Lokalizacja: Plewiska
Zdecydowanie pierwsze loty proponuję na zewnątrz przy całkowitym braku wiatru . Ciut mniejszym modelem o całkowitej wadze 58 gram gość próbował latać w hali i okazało się że stanowczo brak tam miejsca pomimo że na zewnątrz wydawało się że nawet w toi-toju by zawrócił ;-) .
Skończyło się rozbiciem modelu . Ciężko Wyrokować jak się zachowa Twój model dlatego proponował bym próbę na zewnątrz .

_________________
Pozdrawiam Krzysiek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Zlin 50 450mm
PostNapisane: wtorek, 31 stycznia 2017, 16:38 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 13 czerwca 2012, 19:50
Posty: 29
Wiek: 41
Lokalizacja: Kraków
znalazlem w domowych zbiorach 5 pakietów 1s 400mah i 2 serwa 3g odbiornik dsm2 orange bez obudowy prawie nic nie wazy brakuje jescze jednego serwa regla i silnika


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Zlin 50 450mm
PostNapisane: wtorek, 7 lutego 2017, 18:45 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 13 listopada 2016, 17:05
Posty: 22
Wiek: 67
Lokalizacja: Lublin
Nie wiem jakie masz te serwa 3g, ale tak jak już pisałem na pfmrc to te serwa ważą na pewno więcej (łącznie z kabelkiem, wtyczką i orczykiem pewnie ok. 5g/szt), więc już tylko te dwa serwa łącznie to połowa masy twojej sklejonej "stolarki", którą prezentujesz na fotkach. Przy tak małym modelu (co by nie wyszła cegła, latająca jak odrzutowiec i nie do opanowania w powietrzu) każdy gram będzie istotny. Żeby nie było, że ściemniam poniżej porównanie trzech małych serw (tanich chińczyków):

Załącznik:
serwa50-25-18.jpg
serwa50-25-18.jpg [ 55.93 KiB | Przeglądane 43597 razy ]


... od lewej FS0005 (deklarowane przez producenta 5g), FS0205 (deklarowane przez producenta 2,5g), serwo liniowe (deklarowane 1,7g)

Załącznik:
serwo-50.jpg
serwo-50.jpg [ 55.06 KiB | Przeglądane 43597 razy ]

Załącznik:
serwo-25.jpg
serwo-25.jpg [ 53.79 KiB | Przeglądane 43597 razy ]

Załącznik:
serwo-18.jpg
serwo-18.jpg [ 53.71 KiB | Przeglądane 43597 razy ]


... jak widać tylko w ostatnim przypadku jest ok, więc do tego co deklaruje producent trzeba podchodzić "z przymrużeniem oka"

Drugi problem na który sam się natknąłem przy moich eksperymentach w mini / mikro. Wspominasz o zasilaniu z LiPo 1S. Jeśli będziesz z 1S (tego samego) zasilał odbiornik z serwami i silnik napędowy, to raczej konieczne będzie użycie specjalizowanych, niskonapięciowych serw dla 1S (wybór ich jest niestety skromny i są droższe). Jak wiadomo silnik mocno obciąża aku (występuje wtedy spory spadek napięcia na aku.) i standardowe serwa przy zasilaniu z jednej celi mogą nie działać poprawnie. Z moich eksperymentów wynika, że w takiej sytuacji niektóre serwa standardowe (przy świeżo naładowanym aku) nawet jeszcze działają (np. FS0005), ale już np. FS0205 (serwo ma inny sterownik wewnątrz) po obciążeniu aku silnikiem w ogóle przestawały działać!

_________________
Pozdrawiam
Jurek

Mini / mikroelektryki RC


Ostatnio edytowano wtorek, 7 lutego 2017, 23:09 przez ssuchy, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Zlin 50 450mm
PostNapisane: wtorek, 7 lutego 2017, 20:54 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 20 marca 2010, 17:47
Posty: 6496
Wiek: 52
Lokalizacja: Józefów (ten koło Błonia)
Chińczyk pewnie podaje bez wagi naklejki i kabelka z wtyczką, jeśli wykręcisz po dwie śrubki po przekątnej też odchudzisz serwa. Widziałem również ażurowanie obudów, a w halówkach nagminne było docinanie kabelków idealnie na wymiar.

_________________
hejcia :-)
TKS 1/6 , 7TP 1/6


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  

118,261,450 Wyświetlone Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL