Teraz jest środa, 1 maja 2024, 16:23

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Ocena stanu silnika nitro.
PostNapisane: niedziela, 23 listopada 2014, 17:28 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 16 września 2012, 17:06
Posty: 147
Wiek: 35
Lokalizacja: Sieradz
Witam.
Mam "4 kółka" które chciały dziś odlecieć....
A na poważnie to miałem dziś niemiłą przygodę z moim modelem auta HPI Truggy 4.6.
Podczas jazdy odczepił się pakiet zasilania i auto na pełnych obrotach wypruło przed siebie. 10/20m obok rzeki. Pędziło tak, aż (na szczęście skręciło w lewo, po prawej była rzeka) przeskoczyło wał powodziowy i zatrzymało się na pastuchu. Gdy go znalazłem silnik nie pracował. Myślałem, że po prostu zgasł. Niestety tak nie było.

Zdjęcia zniszczeń

Teraz mam pytanie do ludzi którzy siedzą długo w tym hobby. Jak mam ocenić zniszczenia ?
Chciałbym doprowadzić silnik do ładu, ale nie wiem jakich urazów mam szukać, na co zwracać uwagę. Na pewno muszę kupić tłok i korbowód.
Niepokoi mnie też to przebarwienie w bloku silnika.
Przepraszam, że piszę tutaj ale na forach samochodowych nie ma wielu ludzi którzy mają coś konkretnego do powiedzenia... A silniki chyba są podobne. Te w samolotach i samochodach.
Z góry dziękuję za każdą sugestię!
Pozdrawiam serdecznie.

_________________
HPI Trophy 4.6 Truggy
Pioneer 1400mm - Turnigy 9XR

Pozdrawiam Filip


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Ocena stanu silnika nitro.
PostNapisane: niedziela, 23 listopada 2014, 19:03 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 31 maja 2010, 18:35
Posty: 997
Wiek: 78
Lokalizacja: Johannesburg RPA
Niestety brak doswiadczenia kosztuje.
Z tego co widze 70% silnika jest do wymiany,tlok,cylinder,korbowod +lozyska, sa do wymiany.
Dla czego, prawdopodobnie kupiles ten samochodzik uzywany,nie rozebrales (umyles) silnika przed uruchomieniem (widoczny zaschnienty Castrol w bloku silnika).
Co do mojego doswiadczenia ,to jest tylko 50 lat w tym temacie.
Pozdrawiam Wladek.

Tak przy okazji jak masz na imie ?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Ocena stanu silnika nitro.
PostNapisane: niedziela, 23 listopada 2014, 19:14 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 16 września 2012, 17:06
Posty: 147
Wiek: 35
Lokalizacja: Sieradz
Brak doświadczenia kosztuje, ale to właśnie dzięki tym najcięższym/najdroższym doświadczeniom się uczymy :) Niech szklanka będzie zawsze do połowy pełna - w ten sposób wolę spoglądać na pewne sytuacje.
Tłok, cylinder i korbowód od wymiany. Wał korbowy jest dobry z tego co widzę. Prosty i brak widocznych uszkodzeń. Łożyska pracują ładnie, ale można je wymienić po takiej przygodzie...
Samochód kupiłem nowy. Nie jestem zwolennikiem kupowania używanych rzeczy i wolę dłużej poczekać, a mieć pewne i dobre :)
Jeśli chodzi o problemy typowo techniczne to silnik był sprawny ponieważ jeździłem nim wczoraj i sprawował się bardzo dobrze. Może troszkę za bardzo kopcił na wysokich obrotach...
Wydaje mi się, że podczas tej ucieczki gdy straciłem panowanie nad modelem silnik się po prostu przegrzał. W końcu model przejechał bardzo ładny dystans na pełnych obrotach. Być może pod wpływem temperatury odkształcił się któryś z elementów i zablokował. Z tego co widzę tłok nie pracuje tak jak powinien w cylindrze. Nie dochodzi do punktu do którego powinien dojść, ale na powierzchniach stycznych(Cylinder-tłok) nie widać żadnych uszkodzeń. Dlatego wnioskuję, że temperatura była przyczyną. Być może się mylę :) W końcu to mój pierwszy model z silnikiem spalinowym.
Dziękuję za uwagi :)

Na imię mam Filip. Miło mi.

_________________
HPI Trophy 4.6 Truggy
Pioneer 1400mm - Turnigy 9XR

Pozdrawiam Filip


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Ocena stanu silnika nitro.
PostNapisane: poniedziałek, 24 listopada 2014, 09:26 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 1 kwietnia 2010, 23:01
Posty: 107
Wiek: 59
Lokalizacja: Kraków
Kosztowo remont tego silnika jest nieopłacalny jeżeli potrzebny jest cały zestaw naprawczy.Jeżeli tylko korba i łożyska to ok.Wygląda że korba poszła od nagłego zatrzymania.

_________________
Wojtek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Ocena stanu silnika nitro.
PostNapisane: poniedziałek, 24 listopada 2014, 13:19 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 16 września 2012, 17:06
Posty: 147
Wiek: 35
Lokalizacja: Sieradz
No i chyba tak jak kolega pisze, będę musiał zakupić cały silnik... Zauważyłem także, uszkodzenie w bloku silnika przy wale korbowym na wysokości gaźnika. Jedyny plus to to, że będę miał kila części zamiennych ze starego silnika gdy kupię nowy.

_________________
HPI Trophy 4.6 Truggy
Pioneer 1400mm - Turnigy 9XR

Pozdrawiam Filip


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron

119,434,359 Wyświetlone Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL