Teraz jest piątek, 29 marca 2024, 11:49

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1620 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Ciekawostki
PostNapisane: środa, 19 stycznia 2022, 16:53 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 20 marca 2010, 17:47
Posty: 6496
Wiek: 52
Lokalizacja: Józefów (ten koło Błonia)
A dziękuję.

Wysłane z mojego M2103K19G przy użyciu Tapatalka

_________________
hejcia :-)
TKS 1/6 , 7TP 1/6


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Ciekawostki
PostNapisane: środa, 19 stycznia 2022, 19:00 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 10 czerwca 2020, 08:34
Posty: 504
Wiek: 74
Lokalizacja: Kraków
Miałem to szczęście, lub wręcz przeciwnie, oglądania tego cudaka w powietrzu, prawie od jego pierwszych lotów, ale nie będę znowu się wymądrzał. Co za dużo...


Wysłane z mojego SM-A025G przy użyciu Tapatalka

_________________
Pozdrawiam - Marek, użytkownik klejów do drewna.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Ciekawostki
PostNapisane: środa, 19 stycznia 2022, 19:54 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 17 lutego 2017, 01:53
Posty: 484
Wiek: 46
Lokalizacja: Poznań
Marek jakie wrażenia? Opisz trochę.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Ciekawostki
PostNapisane: środa, 19 stycznia 2022, 19:55 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 23 marca 2014, 19:43
Posty: 2663
Wiek: 45
Lokalizacja: Sompolno
A ja bym chętnie Mareczku posłuchał tego dziwadła. Jeśli brzmiał tak jak wygląda to musiało być przerażające doznanie

Wysłane z mojego Redmi Note 9 Pro przy użyciu Tapatalka

_________________
Addriano1


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Ciekawostki
PostNapisane: środa, 19 stycznia 2022, 20:33 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 26 grudnia 2010, 21:21
Posty: 2197
Wiek: 58
Lokalizacja: COLNE Lancashire U.K.
Jedyny na świecie rolniczy samolot odrzutowy i jedyny na świecie odrzutowy dwupłat ;) .

_________________
Pozdrawiam Jarek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Ciekawostki
PostNapisane: środa, 19 stycznia 2022, 20:46 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 11 maja 2010, 21:15
Posty: 7375
Wiek: 54
Lokalizacja: Śrem
Tu jest więcej o tym samolocie, którego foto zamieścił Tomek
http://www.muzeum-szreniawa.pl/imuzeum/ ... L6FmV66xDI

_________________
Pozdrawiam - Wojciech; POL - 7728
Jantar Themisto; Jantar Magic; Futaba 18SZ
FILMY


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Ciekawostki
PostNapisane: środa, 19 stycznia 2022, 21:01 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 23 marca 2014, 19:43
Posty: 2663
Wiek: 45
Lokalizacja: Sompolno
wojcio69 napisał(a):
Tu jest więcej o tym samolocie, którego foto zamieścił Tomek
http://www.muzeum-szreniawa.pl/imuzeum/ ... L6FmV66xDI
Zaraz, zaraz foto to zamieściłem ja !

Wysłane z mojego Redmi Note 9 Pro przy użyciu Tapatalka

_________________
Addriano1


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Ciekawostki
PostNapisane: środa, 19 stycznia 2022, 21:21 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 11 maja 2010, 21:15
Posty: 7375
Wiek: 54
Lokalizacja: Śrem
OK, ale ja podałem opis z linku jaki podał Tomek, bo podlinkował stronę FB i jak Adam zauważył nie wszyscy mają FB. No to Tomek edytował post i wrzucił samo foto pod linkirm z FB, a ja dodałem tylko link z opisem do tego foto.

Wysłane z mojego SM-M127F przy użyciu Tapatalka

_________________
Pozdrawiam - Wojciech; POL - 7728
Jantar Themisto; Jantar Magic; Futaba 18SZ
FILMY


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Ciekawostki
PostNapisane: środa, 19 stycznia 2022, 22:28 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 10 czerwca 2020, 08:34
Posty: 504
Wiek: 74
Lokalizacja: Kraków
Tak się jakoś mi poszczęściło, że od lata 1967 do lata1978 , każde z nich spędzałem na klubowym lotnisku w Mielcu, gdzie podlatywałem sobie na szybowcach. Tu był na lotnisku wykładany start klubowy, a tuż obok była platforma startowa mieleckich zakładów PZL, wcześniej zwanych WSK. Więc też i wszystko, co w tych zakładach wyprodukowano, po niezbędnych przygotowaniach, wyruszało stamtąd na początek pasa i startowało. A my sobie to z "kwadratu" obserwowaliśmy, bo i "wieża" wszelkich ruchów lotniczych, na ten czas, zabraniała. Dodatkowo tak się też zdarzyło, że moja siostrzyca, wraz z jej późniejszym mężem, pracowali w zakładowym OBRze (ośrodku badań rozwojowych, czy jakoś tak) i co tam ciekawego na deskach było rysowane, to i parę o tym w zaufaniu puszczali. Okazało się, że rysują takiego dziwaka, później poszedł on do montażu, a i w tzw "międzyczasie" jednego "Antka" przerobili na "LALĘ", czyli do kawałka normalnego samolotu doczepili zamiast normalnego ogona, silnik odrzutowy, pobrany z ruskiego "Jaka 40". I ten przedziwaczny "Antek" też poleciał! Wyło toto na dwa głosy, ale leciało, ciągnąc za sobą smugę czarnego dymu z tego "odrzutowca". No i nadszedł kiedyś ten dzień, że i "Belfegor" wystartował. Chyba nikt nie miał wątpliwości, że to coś poleci. I leciało. Wolniutko, w porównaniu ze "śmigającymi" Iskrami, ale powietrza się trzymało, wyło okropnie i kopciło, jak ta stara ciuchcia. Póżniej były próby z instalacjami do różnych zabiegów agro i pamiętam, jak pewnego razu taki jeden cudak podkołował w pobliże naszego klubowego hangaru i tak uruchamiano te opryskiwacze i badano ich działanie. A w kolejnych latach stale te cudaki latały nad miastem, przechodząc próby w locie, przed zapakowaniem je w skrzynie i wysłaniem do krainy "wiecznej szczęśliwości, gdzie tak wolno dyszał cziełowiek". A co się tam póżniej z nimi działo, to może kiedyś znowu, bo miałem relację na ten temat od naszego mechanika, który tam je obsługiwał. I tyle tak na szybko.


Wysłane z mojego SM-A025G przy użyciu Tapatalka

_________________
Pozdrawiam - Marek, użytkownik klejów do drewna.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Ciekawostki
PostNapisane: czwartek, 20 stycznia 2022, 07:19 
Taki "uroczy" samolocik.

Załącznik:
'.jpg
'.jpg [ 120.9 KiB | Przeglądane 8083 razy ]

Może kogoś zainspiruje :?:

Załącznik:
Curtis AT 9.jpg
Curtis AT 9.jpg [ 72.55 KiB | Przeglądane 8068 razy ]


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Ciekawostki
PostNapisane: czwartek, 20 stycznia 2022, 07:46 
Być może ktoś jednak szuka akrobata?

Załącznik:
PWS-35_Ogar_03.jpg
PWS-35_Ogar_03.jpg [ 315.16 KiB | Przeglądane 8214 razy ]

Był taki śliczny (trochę mało znany) z 1937 roku

Załącznik:
Dane.jpg
Dane.jpg [ 81.12 KiB | Przeglądane 8214 razy ]

Załącznik:
PWS-35_Ogar.jpg
PWS-35_Ogar.jpg [ 141.79 KiB | Przeglądane 8214 razy ]

/video nie znalazłem./


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Ciekawostki
PostNapisane: czwartek, 20 stycznia 2022, 08:26 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 21 marca 2010, 18:35
Posty: 2328
Wiek: 60
Lokalizacja: Poznań - Jeżyce
Albo Boeing B 1 łódź latająca jedna sztuka wyprodukowana, użytkowana nieprzerwanie od 1919 do 1930 roku do przewozu poczty..

https://en.wikipedia.org/wiki/Boeing_B-1
https://www.earlyaviators.com/ehubbard.htm

Załącznik:
eddie-hubbard-and-his-boeing-b-1-seaplane-redondo-beach-ca-1920.jpg
eddie-hubbard-and-his-boeing-b-1-seaplane-redondo-beach-ca-1920.jpg [ 95.8 KiB | Przeglądane 8191 razy ]

_________________
Bartek
NEVER STOP EXPLORING!


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Ciekawostki
PostNapisane: czwartek, 20 stycznia 2022, 08:59 
To jeszcze wygodny SUV na dojazd z modelami na lotnisko:

Załącznik:
SUV.jpg
SUV.jpg [ 68.31 KiB | Przeglądane 8172 razy ]



Góra
  
 
 Tytuł: Re: Ciekawostki
PostNapisane: czwartek, 20 stycznia 2022, 15:53 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 10 czerwca 2020, 08:34
Posty: 504
Wiek: 74
Lokalizacja: Kraków
Odnosząc się jeszcze krótko do ciekawostki Stefana, tego "Ogara" z 1937r, to powiem, że raczej w niczym nie była to nasza, Polska konstrukcja, a po prostu, najnormalniej była "odgapiona" od użytkowanej już w hitlerowskich Niemczech maszyny Bicker 133 "Jungman", na której to szkolili się na pilotów myśliwskich przyszli "rycerze przestworzy" ze swastykami na ogonach. Na pierwszej fotce zrobiona w Polsce replika tej maszyny, którą przez kilka lat w leasingu użytkował mój WSZ (Wielce Szanowny Zięć) i nawet mnie nią powoził po niebie, dając też mi popilotować. Bywał nią tu i tam, w kraju i za granicą, a kiedy był u nas na pikniku, to na takim plakacie figurował: fota dwa.
Żeby było ciekawiej, to Ci przyszli "rycerze przestworzy" spod znaku czarnej swastyki, po pomyślnym przejściu kursu na dwusterze z instruktorem, przesiadali się na jednomiejscową wersję tej maszyny, z silnikiem gwiazdowym, która to zwała się "Jungmaster". I na tej maszynie mogli już doskonalić swoje umiejętności, np. strzelania do pilotów przeciwnika wiszących ratunkowo na spadochronie. Ale to już w praktyce robili na Me 109 w trakcie II WW. Tak, czy inaczej, z jakiś powodów, wojskowe władze Polski sanacyjnej, zakupiły od Goeringa dwa egzemplarze takich "Jungmasterów" i po namalowaniu polskich znaków,u nas sobie latały. Foto trzy. I tenże właśnie samolot we wrześniu 39 został ewakuowany do Rumunii, pilot został internowany, a maszyna w końcu trafiła do bukaresztańskiego Muzeum Techniki, gdzie każdy może ją sobie pooglądać. Chyba, że zawita do mnie, to w skali 1 : 4,5 będzie mógł model tej maszyny sobie pooglądać, bez konieczności wyjazdu do Rumunii i całkiem za darmo .



ObrazekObrazekObrazekObrazek

Wysłane z mojego SM-A025G przy użyciu Tapatalka

_________________
Pozdrawiam - Marek, użytkownik klejów do drewna.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Ciekawostki
PostNapisane: czwartek, 20 stycznia 2022, 17:25 
Może i konstrukcja odgapiona, ale to były jednak dwa inne samoloty.

Załącznik:
Og.jpg
Og.jpg [ 164.57 KiB | Przeglądane 8103 razy ]

Załącznik:
997199.jpg
997199.jpg [ 176.9 KiB | Przeglądane 8103 razy ]
Załącznik:
PWS-35_Ogar_03.jpg
PWS-35_Ogar_03.jpg [ 315.16 KiB | Przeglądane 8103 razy ]


https://pl.wikipedia.org/wiki/PWS-35_Ogar
http://www.samolotypolskie.pl/samoloty/2246/126/PWS-35-Ogar2

W tamtym czasie sporo było samolotów akrobacyjnych o podobnym "trendzie", w obecnych też to da się zauważyć.
Historia natomiast jest taka, że nasze samoloty zostały zniszczone na początku II wojny, a które się ostały zostały zniszczone po wojnie. Po co ktoś ma wiedzieć, że już wcześniej były inne samoloty niż wdrożony do produkcji licencyjny PO 2?
Natomiast u tych, którzy przegrali wojnę istnieją kluby,w których do dziś lata się na ich samolotach z tamtego okresu.

Polska odzyskała niepodległość po latach zaborów w 1918 roku, II WŚ wybuchła w 1939.
Mieli tylko 20 lat na stworzenie wszystkiego od początku, w tym przemysłu lotniczego.
Trzeba o tym pamiętać.


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Ciekawostki
PostNapisane: wtorek, 25 stycznia 2022, 20:57 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 6 czerwca 2010, 15:34
Posty: 2736
Wiek: 58
Lokalizacja: Warszawa
Obejrzyjcie ten filmik, jak dla mnie to po prostu magia. Rewelacyjne sa też inne filmiki tego człowieka, jego wiedza po prostu powala


_________________
Pozdrawiam Darek
SkyCruiser_2400 ; GEMINI_3200 ; CHASER C1 FPV 120


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Ciekawostki
PostNapisane: wtorek, 25 stycznia 2022, 21:56 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 21 marca 2010, 09:34
Posty: 5149
Wiek: 52
Lokalizacja: Plewiska
Darku .. w latach 80 powstało takie coś CA80 MIK
Stanisława Gardynika . Prawdziwy mikrokomputer dla mas i ludzi którzy chcieli uczyć sie programowania.
Nadal można to kupić na aukcjach .

Co do filmu -sporo bredzenia na temat pierdzenia. Czyli gdy nie wiesz co mówić mów niewyraźnie.
Skoro połączenia owijane są takie super to dlaczego nikt tego nie stosuje? Ta słynna Mera400 ma mniejsze możliwości obliczeniowe niż zegarek elektroniczny Casio . A opaska Xiaomi w minutę zrobi więcej operacji niż ten dinozaur przez rok .
Jesli pominiemy pierdo...nie o połączeniach złączach zaciskach i szynach to nic treści nie zostanie w tym filmie. Co kogo obchodzi jakich złącz używają płytki pakietów
Masło maślane i gadanie dla gadania
W dzisiejszych komputerach też są różne rodzaje złącz i kabli i nikt z tego nie robi sensacji tylko bierze kabel z magazynu i składa w całość. To jakbypodniecać się że kiedyśaluch miał 4koła i jeszcze jedno na zapas .

_________________
Pozdrawiam Krzysiek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Ciekawostki
PostNapisane: wtorek, 25 stycznia 2022, 23:07 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 10 czerwca 2020, 08:34
Posty: 504
Wiek: 74
Lokalizacja: Kraków
Dobrze Krzysztofie to ująłeś i podsumowałeś. Moje autko ma aż 5 takich samych kółek, jeździ na 4 i jakoś nikogo (nawet mnie) to nie podnieca. Byle zawsze to powietrze było na górze kółka, jak u tej blondynki.

Wysłane z mojego SM-A025G przy użyciu Tapatalka

_________________
Pozdrawiam - Marek, użytkownik klejów do drewna.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Ciekawostki
PostNapisane: czwartek, 27 stycznia 2022, 09:13 
Dla tych, którzy lubią eksperymentować. (albo kombinować)

Załącznik:
pl.jpg
pl.jpg [ 32.96 KiB | Przeglądane 7640 razy ]



Góra
  
 
 Tytuł: Re: Ciekawostki
PostNapisane: piątek, 28 stycznia 2022, 00:02 
Wracając jeszcze do "odgapionego" Ogara

Załącznik:
PWS-35_Ogar_02.jpg
PWS-35_Ogar_02.jpg [ 31.67 KiB | Przeglądane 7566 razy ]
Załącznik:
imageresize2.jpg
imageresize2.jpg [ 151.28 KiB | Przeglądane 7566 razy ]

zastanawiam się czy możliwa jest powszechna miłość do zwyczajnej ćmy?

Załącznik:
tm.jpg
tm.jpg [ 139.93 KiB | Przeglądane 7566 razy ]



Góra
  
 
 Tytuł: Re: Ciekawostki
PostNapisane: piątek, 28 stycznia 2022, 22:27 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 6 czerwca 2010, 15:34
Posty: 2736
Wiek: 58
Lokalizacja: Warszawa
Krzysztof,
Uwierz mi, że wiem co to jest CA80. Oczywiście masz rację że Xaomi czy tam coś innego zrobi to pierdyliard razy szybciej, ale tu chyba to nie o to chodzi. Te urządzenia były zbudowane na układach scalonych zawierających pojedyńcze bramki jeszcze w standardzie TTL .
W mojej pierwszej pracy w roku 1985 zajmowałem się serwisowaniem i naprawą pakietów do komputera ODRA, zbudowanych dokładnie tak jak te pokazane ne na filmie. Porównanie do dzisiejszych komputerów oczywiście jest bez sensu, bardziej chodzi o pokazanie jak w tamtych czasach takie urządzenia były zbudowane. Jaka olbrzymią wiedzę trzeba było posiadać, aby zaprojektować i spowodować ,żeby ono prawidłowo działało, nie wspominając o montażu urządzenia.
Oczywiście można powiedzieć , że dzisiaj inżynierowie też projektują nowoczesne procesory, ale należy pamiętać jakie mają narzędzia do projektowania i co najważniejsze do testowania "swoich" wynalazków , że wszyscy wykorzystują podstawy wiedzy zbudowane w tamtych czasach.
Połączenia owijane są uwierz mi naprawdę trwałe, urządzenia w których je wykorzystywano działaja po 50 lat i są dalej sprawne. Nie używa sie ich bo były duże, ciężkie i pracochłonne w montażu, ale to nie znaczy że były złe.
To tak jak jakby napisać dlaczego wspólczesne wojsko nie wykorzystuje np Messerschmitt-a Bf 109 , bo był zły? Dlaczego tak wiele osób podziwia ta konstrukcje, przecież wspólczene samoloty latają 100 razy szybciej i mają pierdyliard udogodnień dla pilota.

_________________
Pozdrawiam Darek
SkyCruiser_2400 ; GEMINI_3200 ; CHASER C1 FPV 120


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Ciekawostki
PostNapisane: piątek, 28 stycznia 2022, 23:04 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 10 czerwca 2020, 08:34
Posty: 504
Wiek: 74
Lokalizacja: Kraków
Moje pełne uznanie, Stefanie, dla tego wzoru malowania na naszym rodzimym osiągnięciu inżynierów-konstruktorów. Masz zapewne świadomość tego, że ten wzór "odgapiłeś" od angielskiego oryginału, młodszego od tej naszej pionierskiej konstrukcji o całe 20 lat (1918 - 1938). I bardzo fajnie by tak malowany "Ogar" wyglądał. Ja cieszę się z tego, że tak malowany jest mój wielbłądek, bo przynajmniej tym malowaniem staje się podobny do oryginału. A film o tych "ćmach tygrysich" bardzo fajny i dobrze, że przynajmniej jedna z nich jest u nas w kraju i tu lata.

Wysłane z mojego SM-A025G przy użyciu Tapatalka

_________________
Pozdrawiam - Marek, użytkownik klejów do drewna.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Ciekawostki
PostNapisane: sobota, 29 stycznia 2022, 02:07 
MareX napisał(a):
...
Masz zapewne świadomość tego, że ten wzór "odgapiłeś" od angielskiego oryginału, młodszego od tej naszej pionierskiej konstrukcji o całe 20 lat (1918 - 1938). I bardzo fajnie by tak malowany "Ogar" wyglądał. Ja cieszę się z tego, że tak malowany jest mój wielbłądek, bo przynajmniej tym malowaniem staje się podobny do oryginału. A film o tych "ćmach tygrysich" bardzo fajny i dobrze, że przynajmniej jedna z nich jest u nas w kraju i tu lata.
...

Odgapiłem Marku od Twojego garbatego (pierwszy post tematu Camel) bo mi się bardzo to malowanie podobało i cieszę się, że znalazłeś i wybrałeś je.
Dzięki. :D

EDYCJA: przypomniało mi się, że Antoni Kocjan tak również malował swojego Sokoła w 1935 roku.
Od kogo on "odgapił"?

Załącznik:
Fotografia.JPG
Fotografia.JPG [ 96.83 KiB | Przeglądane 8413 razy ]

Załącznik:
Sokół Plan Kol.JPG
Sokół Plan Kol.JPG [ 120.72 KiB | Przeglądane 8413 razy ]


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Ciekawostki
PostNapisane: niedziela, 30 stycznia 2022, 12:00 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 9 października 2014, 20:46
Posty: 794
Wiek: 46
Lokalizacja: Rozterk
Orkiestra super. Moje klimaty. Samolociki wiadoma sprawa ;)

_________________
"Ludzie nie dlatego przestają się bawić, bo się starzeją, lecz starzeją się, bo przestają się bawić"

Pozdrawiam Piotrek
POL 505


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Ciekawostki
PostNapisane: niedziela, 30 stycznia 2022, 18:12 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 10 czerwca 2020, 08:34
Posty: 504
Wiek: 74
Lokalizacja: Kraków
Nie wiem doprawdy Koledzy, kto od kogo odgapiał, wiem natomiast o dwóch faktach. Pierwszy to taki, już Wam zresztą znany, od początku mojej opowiastki o "Camelu" i kto ją czytał, ten wie, że ja wzór malowania mojego modelu odgapiłem od istniejącego w roku 1918, tak pomalowanego, oryginalnego samolotu. Fakt drugi jest taki, że w "moim" aeroklubie mieleckim, od czasu, kiedy zacząłem tam stale bywać, był na stanie, sprawny i gotowy do lotu szybowiec akrobacyjny, co "Jastrząb" się nazywał. I on był tak podobnie malowany, jak mój model, czy szybowiec p. Kocjana. Pamiętam nawet, że pytałem kogoś z klubu o to, dlaczego ten szybowiec jest właśnie tak pomalowany? Odpowiedziano mi, że specjalnie, aby podczas wykonywania na nim akrobacji, było widać, w jakiej pozycji, w danej chwili się znajduje, i aby na tej podstawie można było oceniać poprawność wykonywanych figur. I może właśnie to tłumaczenie oddaję sens pomalowania w ten sposób, w roku 1918 maszyn, na których kandydaci na pilotów myśliwskich uczyli się sztuki wyższego pilotażu. To tylko moje przypuszczenie, bo może było zupełnie inaczej.



Wysłane z mojego SM-A025G przy użyciu Tapatalka

_________________
Pozdrawiam - Marek, użytkownik klejów do drewna.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Ciekawostki
PostNapisane: wtorek, 1 lutego 2022, 14:10 
Szwajcarzy na poligonie:

Załącznik:
sp.jpg
sp.jpg [ 20.43 KiB | Przeglądane 8267 razy ]



Góra
  
 
 Tytuł: Re: Ciekawostki
PostNapisane: sobota, 5 lutego 2022, 20:04 
Obsługa kaczki.

Załącznik:
grumman_j2f_duck-59047.jpg
grumman_j2f_duck-59047.jpg [ 72.33 KiB | Przeglądane 8147 razy ]


Dalej cz. 2 i 3


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Ciekawostki
PostNapisane: sobota, 5 lutego 2022, 21:28 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 10 czerwca 2020, 08:34
Posty: 504
Wiek: 74
Lokalizacja: Kraków
Moim zdaniem, to nie obsługa, a pełen instruktaż pilotowania "Kaczki". Miło było sobie tym polatać, siedząc w kokpicie i dzierżąc stery, a najfajniejsze było to zamykanie i otwieranie podwozia, które natychmiast skojarzyło mi się z takim samym systemem, zastosowanym w "sowieckim" I-16 , czyli "Rata", po naszemu - "szczurze". Czy tu oby też ktoś od kogoś czegoś nie "odgapił" ? Ale to, tak całkiem na marginesie i absolutnie nie chcę kontynuować poprzedniej dyskusji o "odgapianiu". Chętnie zobaczył bym lot tej sympatycznej "Kaczki" także z pozycji naziemnego obserwatora, ale może zbyt wielkie mam wymagania. Bardzo ciekawa jest lokalizacja tego "aero-hydrodromu " i cała jego infrastruktura. Miał ktoś pasję, grosz i możliwości to sobie sprawił... I jeszcze jedno. W filmie "Prywatna wojna Murphy-iego",obok głównego aktora, wystąpił podobny hydroplan, ale chyba nieco mniejszy. Nawet też chyba bardziej mi się podobał od tego, ale to może dlatego, że nie widziałem go w locie, a tamten miał znaczący udział w zatopieniu hitlerowskiego u-bota.
Była to dobra, stara filmowa robota. Bez użycia komputerów, tricków i wielkich efektów specjalnych.


Wysłane z mojego SM-A025G przy użyciu Tapatalka

_________________
Pozdrawiam - Marek, użytkownik klejów do drewna.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Ciekawostki
PostNapisane: sobota, 5 lutego 2022, 22:04 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 21 marca 2010, 18:35
Posty: 2328
Wiek: 60
Lokalizacja: Poznań - Jeżyce
To był ten sam hydroplan.

_________________
Bartek
NEVER STOP EXPLORING!


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Ciekawostki
PostNapisane: sobota, 5 lutego 2022, 22:13 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 10 czerwca 2020, 08:34
Posty: 504
Wiek: 74
Lokalizacja: Kraków
Nie będę zaprzeczał, ale wydawało mi się, że miał inną kabinę i był normalnie mniejszy. Szkoda, że tego nie pokazali w locie.


Wysłane z mojego SM-A025G przy użyciu Tapatalka

_________________
Pozdrawiam - Marek, użytkownik klejów do drewna.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Ciekawostki
PostNapisane: niedziela, 6 lutego 2022, 03:00 
MareX napisał(a):
...
Chętnie zobaczył bym lot tej sympatycznej "Kaczki" także z pozycji naziemnego obserwatora, ale może zbyt wielkie mam wymagania.
...


Proszę Marku, lot kaczki w każdej postaci z zamykaniem podwozia włącznie (42 obroty korbą)...



oraz wgląd do filmu "Prywatna wojna Murphy-iego" pod zdjęciem. :D

Załącznik:
pwm.jpg
pwm.jpg [ 40.92 KiB | Przeglądane 8185 razy ]

https://www.cda.pl/video/510882de


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Ciekawostki
PostNapisane: niedziela, 6 lutego 2022, 13:54 
Załącznik:
d.jpg
d.jpg [ 45.54 KiB | Przeglądane 8147 razy ]
Załącznik:
123.jpg
123.jpg [ 41.66 KiB | Przeglądane 8133 razy ]

Załącznik:
'.jpg
'.jpg [ 83.23 KiB | Przeglądane 8147 razy ]
Załącznik:
'.jpg
'.jpg [ 56.89 KiB | Przeglądane 8137 razy ]


KOCHANI, MAMY TO :!: :!: :!:
Dawid ma MEDAL. :D :D :D

Dawid, wielkie gratulacje.


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Ciekawostki
PostNapisane: niedziela, 6 lutego 2022, 15:33 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 25 stycznia 2016, 13:16
Posty: 3704
Wiek: 58
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska
"Na oficjalnej stronie firma Jetsonaero wskazuje, że pierwsze drony trafią do klientów już w 2022 roku (12 sztuk). W roku 2023 do klientów trafi 112 dronów, z czego 109 jest już zarezerwowanych. Firma Jetson informuje, że dron kosztuje 92 tys. dolarów (ok. 380 tys. zł), a depozyt przy zamówieniu to niemałe 22 tys. dol. Do klientów maszyna trafia zaś złożona w 50 procentach, więc wymaga też pewnych umiejętności majsterkowicza."
"Jetson One rozwija prędkości do 102 km/h, lecz czas jego lotu to jedynie ok. 20 minut. Na pocieszenie dodać można, że jego ładowanie zajmuję około godziny."



Obrazek

_________________
Pozdrawiam, Artur


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Ciekawostki
PostNapisane: niedziela, 6 lutego 2022, 16:25 
Artu napisał(a):
"Na oficjalnej stronie firma Jetsonaero wskazuje, że pierwsze drony trafią do klientów już w 2022 roku (12 sztuk)...


To jeszcze tylko niech ktoś powie jakie trzeba opracować przepisy, aby ten nadchodzący boom w powietrzu był bezpieczny dla latających i "tych na dole" i w jaki sposób ten przyszły tłok w powietrzu kontrolować. :lol:


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Ciekawostki
PostNapisane: niedziela, 6 lutego 2022, 17:59 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 10 czerwca 2020, 08:34
Posty: 504
Wiek: 74
Lokalizacja: Kraków
To proste, Stefanie. Wytyczy się trasy powietrzne, a pobocza zabezpieczy biało-czerwonymi słupkami. I po sprawie...

Wysłane z mojego SM-A025G przy użyciu Tapatalka

_________________
Pozdrawiam - Marek, użytkownik klejów do drewna.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Ciekawostki
PostNapisane: wtorek, 8 lutego 2022, 14:24 
Dzisiaj :!: :!: :!: :D

Załącznik:
'.jpg
'.jpg [ 51.63 KiB | Przeglądane 8005 razy ]

Załącznik:
'.jpg
'.jpg [ 76.14 KiB | Przeglądane 8005 razy ]


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Ciekawostki
PostNapisane: wtorek, 8 lutego 2022, 17:43 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 12 kwietnia 2012, 10:46
Posty: 6037
Wiek: 45
Lokalizacja: Kraków
Ciekawostką uznał bym raczej to:

"Od 2019 roku na przygotowania do ZIO w Pekinie przeznaczyliśmy ponad 86 mln złotych.

Ponadto w ubiegłym roku na przygotowania do ZIO w Pekinie przyznaliśmy niemal 6,5 mln złotych środków dodatkowych, które polskie związki sportowe przeznaczyły przede wszystkim na zakup sprzętu sportowego i specjalistycznego. "
[źrodło: https://www.gov.pl/web/sport]

Do tego może coś o emeryturze...
"Emerytura olimpijska to nic innego, jak świadczenie pieniężne, które wypłaca się medalistom igrzysk olimpijskich, paraolimpijskich oraz igrzysk olimpijskich osób niesłyszących(...)
jest adresowana do sportowców, którzy ukończyli 40 lat, a w przypadku zdobycia medalu przed wejściem w życie wspomnianej ustawy - 35 lat(...)"
ile?
"W 2021 r. (...) wysokość olimpijskiej emerytury to 2 844,74 zł netto, a więc “na rękę”. Warto zaznaczyć, że od świadczenia tego nie jest pobierany podatek dochodowy ani składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz społeczne. "
Co roku kwota jest nieco inna. Jeśli kogo to interesuje to wiedza leży w internetach.
Stosowana jest od wejścia w życie czyli 2010 roku.
Spis? Bardzo proszę:


https://pl.wikipedia.org/wiki/Polscy_medali%C5%9Bci_letnich_igrzysk_olimpijskich

_________________
pozdrawiam
Hubert
https://www.banggood.com/?p=WQ230911983820130156


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Ciekawostki
PostNapisane: wtorek, 8 lutego 2022, 21:05 
Ellipsis napisał(a):
Ciekawostką uznał bym raczej to:

"Od 2019 roku na przygotowania do ZIO w Pekinie przeznaczyliśmy ponad 86 mln złotych.

Ponadto w ubiegłym roku na przygotowania do ZIO w Pekinie przyznaliśmy niemal 6,5 mln złotych środków dodatkowych, które polskie związki sportowe przeznaczyły przede wszystkim na zakup sprzętu sportowego i specjalistycznego. "
[źrodło: https://www.gov.pl/web/sport]

Do tego może coś o emeryturze...
"Emerytura olimpijska to nic innego, jak świadczenie pieniężne, które wypłaca się medalistom igrzysk olimpijskich, paraolimpijskich oraz igrzysk olimpijskich osób niesłyszących(...)
jest adresowana do sportowców, którzy ukończyli 40 lat, a w przypadku zdobycia medalu przed wejściem w życie wspomnianej ustawy - 35 lat(...)"
ile?
"W 2021 r. (...) wysokość olimpijskiej emerytury to 2 844,74 zł netto, a więc “na rękę”. Warto zaznaczyć, że od świadczenia tego nie jest pobierany podatek dochodowy ani składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz społeczne. "
Co roku kwota jest nieco inna. Jeśli kogo to interesuje to wiedza leży w internetach.
Stosowana jest od wejścia w życie czyli 2010 roku.
Spis? Bardzo proszę:


https://pl.wikipedia.org/wiki/Polscy_medali%C5%9Bci_letnich_igrzysk_olimpijskich

Czy dobrze rozumiem Hubert, że jesteś przeciwny wydatkom na sport i emerytury olimpijskie :?:


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Ciekawostki
PostNapisane: wtorek, 8 lutego 2022, 21:49 
Tutaj to już nie ciekawostka, a KURIOZUM :!: :!: :!:
Chciałem zobaczyć terminy w skokach i co?
Oniemiałem. :shock:
Chyba pana Bab... poprosili o sporządzenie planu transmisji, a może sam pan prezes znowu osobiście chciał błysnąć :?: :?: :?: :lol:

Załącznik:
'.jpg
'.jpg [ 159.99 KiB | Przeglądane 7933 razy ]

W dodatku mylą skocznie, raz duża, raz normalna. :geek:


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Ciekawostki
PostNapisane: czwartek, 10 lutego 2022, 18:01 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 12 kwietnia 2012, 10:46
Posty: 6037
Wiek: 45
Lokalizacja: Kraków
Stema napisał(a):
Czy dobrze rozumiem Hubert, że jesteś przeciwny wydatkom na sport i emerytury olimpijskie :?:


Nie wiem czy moje odczucia są ciekawostką na tyle żeby je tu prezentować. Wiem natomiast, że grałem w SimCity gdzie można nauczyć się prostych zasad co to jest wpływ do budżetu oraz jak je równoważyć z wydatkami oraz jaka grupa interesantów jest znacząca dla wykonania określonego projektu. Np sfinansowanie telefonu zaufania vs Sylwester w górach, czy wyjazd paru osób na koniec świata vs cokolwiek innego niecierpiącego zwłoki.
Tak więc polecam SimCity przed karierą polityka, a nawet nad nią. :lol:

_________________
pozdrawiam
Hubert
https://www.banggood.com/?p=WQ230911983820130156


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1620 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Motylasty i 9 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron

118,305,938 Wyświetlone Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL