Teraz jest piątek, 29 marca 2024, 11:07

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 66 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Fotowoltaika - czy warto?
PostNapisane: piątek, 29 marca 2019, 12:08 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 1 lutego 2011, 19:48
Posty: 2807
Wiek: 59
Lokalizacja: Milanówek
Ktoś ma/miał styczność, ktoś ćwiczył temat, jakieś doświadczenia?

_________________
pozdrawiam
Andrzej


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Fotowoltaika - czy warto?
PostNapisane: piątek, 29 marca 2019, 12:39 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 25 stycznia 2016, 13:16
Posty: 3704
Wiek: 58
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska
Info z innego forum (Heli-Team):
Adam12 napisał(a):
polecam ze 4kW (zależnie ile prądu zużywasz) w fotowoltaice na prosumenta - licznik dwukierunkowy. Nadwyżkę oddajesz do sieci i odbierasz 80% (20% prowizji bierze ZE).
Oczywiście nie płacą, tylko "magazynują" i jest do odbioru w kWh, a nie w złotówkach.
Adam12 napisał(a):
Policz sobie ile prądu Ci rocznie wychodzi. Ze stronki https://www.sunnyportal.com/Templates/PublicPagesPlantList.aspx poszukaj czegoś koło siebie ile jesteś w stanie uzyskać na swoim terenie z jakiej mocy. PV bierz niewiele większą jak prądu Ci trzeba. Za nadwyżki oddane do sieci nikt nie płaci, a na odebranie sobie masz rok. Potem przepada (tak było ze 2 lata remu). Panele (jeśli będziesz miał wybór) bierz monokrystaliczne. Polikryształów nie opłaca się - zysk na wydajności za mały w stos do ceny. Chyba, że zależy Ci np. na wymiarach, bo polikryształy są mniejsze.

_________________
Pozdrawiam, Artur


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Fotowoltaika - czy warto?
PostNapisane: piątek, 29 marca 2019, 13:14 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 3 kwietnia 2010, 19:10
Posty: 1706
Wiek: 50
Lokalizacja: Braniewo
I ja główkuję od kilku tygodni czy nie zafundować sobie instalacji fotowoltaicznej. Mam o tyle problem, że na płaskim dachu mam dwa kominy, które jak nie z jednej to z drugiej strony będą rzucały cień na część paneli. Na dachu leży styropapa 10 cm, i nawet teraz lekko się ugina, a co dopiero jak przyjdą upały. Nie bardzo wiem jak to rozmieścić i umocować. Instalowanie mniej niż zapotrzebowanie w kWh, mnie nie satysfakcjonuje. No i trzeba wyłożyć z góry za prąd te 30 baniek :) Fakt, że przy podwyżkach może się zwrócić w 7 lat a nie 9.

_________________
moja strona firmowa: https://gprofi.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Fotowoltaika - czy warto?
PostNapisane: piątek, 29 marca 2019, 14:35 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 12 kwietnia 2012, 10:46
Posty: 6037
Wiek: 45
Lokalizacja: Kraków
Nie warto, liczyłem to milion razy żeby rodzicom udowodnić. Cena instalacji oraz typ rozliczenia z dostawcą prądu powoduje nieoplacalność.

_________________
pozdrawiam
Hubert
https://www.banggood.com/?p=WQ230911983820130156


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Fotowoltaika - czy warto?
PostNapisane: piątek, 29 marca 2019, 15:53 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 18 listopada 2015, 19:56
Posty: 108
Wiek: 59
Lokalizacja: Starachowice
hm,zakładam ludziom kilka pomiarów w tygodniu i nadziwić sie nie moge jak oni to sobie kalkulują,ma to sens jesli dorwiesz finansowanie w ...najlepiej 90% :) żart chodzi o to zeby nie wydawac kasy ktora sie zwroci pewnie po dziesieciu latach albo i lepiej, dni slonecznych mamy wiadomo ile w roku, cieniuśko, najczesciej zestawy po ok 4kw , tak prosto sobie policzyc, pod warunkiem ze jest pelne slonce !!! i niech nikt nie wciska wam kitu ze najnowsze panele ladują ze swiatla ksiezyca bo to to śmieszne :) wyglada to tak ze przy pelnym sloncu masz moc 4kw a jak wyjdzie chmurka spada do 200W !!! sprawdzam to czesto i jakos wtedy nawet na samą lodowke nie wydoli , 4kw razy jakies 6-8 godzin dziennie to daje nam 24kw z czego sam wykorzystasz ok 4-10kw zalezy jaki masz dom, reszta idzie w siec, cos sie pozmienialo i zaklad napewno nie zaplaci tych pieniedzy czy raczej nie odzyskasz kilowatow to tyle w temacie ,nie wiem jak jest u innych sprzedawcow ale ja bym sobie czegos takiego nie zakladał .... mysle owszem ale zakupić pare paneli na ok 2kw moze tych starszych na 48 V bo takie sa grzalki do wymiennikow czy bojlerow i dawać prund bezposrednio w grzaly co by strat nie bylo i miec za darmoche cieplą wode uzytkowa i wspomaganie ogrzewania, ale to tylko moje skromne zdanie :)

_________________
https://t.me/pump_upp


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Fotowoltaika - czy warto?
PostNapisane: piątek, 29 marca 2019, 16:18 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 3 kwietnia 2010, 19:10
Posty: 1706
Wiek: 50
Lokalizacja: Braniewo
Dlaczego ma się nie opłacać? Skoro nie płacę za prąd przez 9 lat, bo za tyle płacę z góry, montując instalację, to przez następne lata, do momentu całkowitego zużycia nie będę płacił nic, lub tylko różnicę wynikającą z spadku wydajności. Kuzyn ma od roku i jedyne co płaci to 15 zł miesięcznie opłaty stałej. 9 lat zleci nim się człowiek obejrzy.
Żeby grzać CWU, trzeba by mieć akumulatory, które zmagazynują prąd i pozwolą z niego skorzystać wtedy gdy będzie potrzebny. A te do tanich nie należą. Podejrzewam że 100 Ah to o wiele za mało a kosztuje 700-1000 zł. I to taka instalacja jest bez sensu moim zdaniem.
A właśnie, sąsiad ma tak podłączoną turbinkę wiatrową i kilka paneli do dwóch akumulatorów żelowych po 100 Ah, do zasilenia sterownika pieca CO z dmuchawą, ale zamontował to tylko dlatego że dostał to za darmo :)

_________________
moja strona firmowa: https://gprofi.pl


Ostatnio edytowano piątek, 29 marca 2019, 16:21 przez Piotr_G, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Fotowoltaika - czy warto?
PostNapisane: piątek, 29 marca 2019, 16:18 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 23 marca 2014, 19:43
Posty: 2663
Wiek: 45
Lokalizacja: Sompolno
Darek tak właśnie zrobił mój kolega. Przyczym panele ma na obrotnicy śledzącej słońce na niebie. Grzałki w wymiennik i tak jak mówisz. Działa to u niego od 2 lat. I całkiem sobie chwali.

Wysłane z mojego Redmi 5 Plus przy użyciu Tapatalka

_________________
Addriano1


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Fotowoltaika - czy warto?
PostNapisane: piątek, 29 marca 2019, 16:24 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 3 kwietnia 2010, 19:10
Posty: 1706
Wiek: 50
Lokalizacja: Braniewo
Addriano1 napisał(a):
Darek tak właśnie zrobił mój kolega. Przyczym panele ma na obrotnicy śledzącej słońce na niebie. Grzałki w wymiennik i tak jak mówisz. Działa to u niego od 2 lat. I całkiem sobie chwali.

Ile na to musiał wydać? Ile faktycznie wydałby za prąd gdyby miał w ten sam sposób dogrzewać wodę? W sensie, ten sam czas pracy grzałek.

Co do dofinansowania to nie ma kasy do rączki, ale przez 6 lat można korzystać z ulgi i odliczać od podatku. Ustawa weszła 1 stycznia 2019r.

_________________
moja strona firmowa: https://gprofi.pl


Ostatnio edytowano piątek, 29 marca 2019, 16:36 przez Piotr_G, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Fotowoltaika - czy warto?
PostNapisane: piątek, 29 marca 2019, 16:33 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 18 listopada 2015, 19:56
Posty: 108
Wiek: 59
Lokalizacja: Starachowice
obrotnica dobra sprawa ale z praktyki wiem ze po kilku latach (zalezy pewnie od jakosci przekladni) sypią sie one unieruchamiając caly zestaw (silne wiatry robia swoje) , mam juz dwie takie uziemione na miescie ale to duze obrotnice mają po 12 paneli i wlasciciele olali naprawe, ustawili na poludnie i jakoś jadą i sobie chwalą, moze nie wszyscy wiedza ze nie da sie tych falownikow wykorzystywac tylko do "wlasnych" celow produkcji prądu......... chodzi o to ze te falowniki sa zasilane napieciem z sieci tak wiec zadna to niezaleznosc a taka prawdziwa wolnosc to wlasnie taki swoj zestaw do grzania wody z obwodow odseparowanych od zasilania od sprzedawcy ,moze wspomagane jakims wiatraczkiem w pochmurne dni i to ma sens po mojemu ... aha , w ub tygodniu pierwszy raz zalozylem pomiar ( licznik dwukierunkowy) u goscia w bloku :) zalozyl sobie 1kw, dostal zgode z administracji i ma to na balkonie, to znaczy nie ma juz balkonu :) nie wiem czy ma to sens ale ....klient ma zawsze racje :) , jak znam zycie zaraz sasiedzi bedą skladać papiery no bo nie będą gorsi :)

_________________
https://t.me/pump_upp


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Fotowoltaika - czy warto?
PostNapisane: piątek, 29 marca 2019, 16:53 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 18 listopada 2015, 19:56
Posty: 108
Wiek: 59
Lokalizacja: Starachowice
15zeta miesiecznie powiadasz :) nie wie co to za sprzedawca i wiezyc mi sie nie chce ale nie w tym rzecz, teraz to co wyprodukujesz ponad to co zużyjesz ...przepada :) nie bedziesz mogl tej energii odzyskac, a trzeba pamietac ze jak sloneczko zajdzie licznik zacznie "krecić" normalnie i za zuytą energie trzba bedzie zaplacić, nie jestem od sprzedawcy ale z dystrybucji,dowiem sie jak to wyglada naprawde to dam znać, ale ja bym w to juz nie wchodzil bo sie nie oplaca a ci co weszli.... to mają niezly zgryz, mialo byc inaczej ale sie zmienilo na gorsze , nie wspomne juz ile zaklocen w sieci wprowadzają te falowniki kiepskich marek, ludziska mają potem pretensje do zakladu bo niestety zmieniają sie parametry na sieci gdzie sa te falowniki zamontowane, jak bedzie co druga chalupa z tym ustrojstwem to wrazliwa elektronika bedzie ludziom padać po domach
PS akumulatory kiepski pomysl, bzyczaca przetwornica w chalupie doprowadzilaby z czasem do roztroju nerwowego :) aku 100ah to nadaje sie co najwyzej do zasilania jakiegos oszczednego oswietlenia bez przetwronicy, przetwornica 1-2kw zezre prad moment, mam 100ah na przyczepie z panelem 150w na 12V ale tylko do zasilania movera zeby bude przestawic i do oswietlenia i czasem jakies male tv ,lodowke wole juz na gaz bo ciagnie 50w a to wystarczy na pare godzin tylko,
trzeba by miec w domu pomieszczenie w ktorym jest bateria akumulatorow z naprawde duzym zapasem ,przejsc na wyzsze napiecie zeby oszczedzic na przewodach i stratach, ..... proste rozwiązania sa czasem genialne, ze slonca prosto w grzaly i to nie jest taki duzy wydatek, 4 grzaly po 500w na 48V jakies 3 stowy , kilka paneli pewnie ok 1tys i ew regulator napiecia jesli bedzie potrzebny-wystarczy zmierzyc spadki napiecia pod obciazeniem grzalkami i olać regulator , a jak zasobnik wody duzy woda nigdy sie nie zagotuje :)

_________________
https://t.me/pump_upp


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Fotowoltaika - czy warto?
PostNapisane: piątek, 29 marca 2019, 17:14 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 3 kwietnia 2010, 19:10
Posty: 1706
Wiek: 50
Lokalizacja: Braniewo
Jak jesteś prosumentem i masz nadprodukcję, to możesz to wykorzystać w ciągu 365 dni od momentu wyprodukowania w wysokości 80%. Czyli jak sobie naprodukujesz latem to zimą odzyskasz ale tylko 80%. Jak ktoś montuje panele zimą, to przez pierwsze miesiące nie pokryje zapotrzebowania domu ani nie uzyska nadwyżki, więc jakąś kwotę za zużyty prąd zapłaci. Tak to wygląda obecnie.
Tak na szybko z YT: https://www.youtube.com/watch?v=JBYHywNpqSw
Więc tak jak mówiłem, wychodzi jakieś 15 zł/mc. Różne są okresy rozliczeniowe. Ja mam co dwa miesiące, i tak też pozostałoby po podpisaniu nowej umowy. Kuzyn rozlicza się comiesięcznie.

_________________
moja strona firmowa: https://gprofi.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Fotowoltaika - czy warto?
PostNapisane: piątek, 29 marca 2019, 17:30 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 18 listopada 2015, 19:56
Posty: 108
Wiek: 59
Lokalizacja: Starachowice
widze ze kompletnie sie nie rozumiemy :) nie przekonasz mnie, koszt inwestycji przy takiej formie rozliczana nie oplaca sie tym bardzieej jesli kase wylozyles z góry, ale kto bogatemu zabroni

_________________
https://t.me/pump_upp


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Fotowoltaika - czy warto?
PostNapisane: piątek, 29 marca 2019, 17:38 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 12 kwietnia 2012, 10:46
Posty: 6037
Wiek: 45
Lokalizacja: Kraków
Słuchaj Darka, dobrze pisze. Też chciałbym mieć prąd za darmo, ale na to jeszcze będziemy musieli chwilę poczekać.
Jest szereg czynników, które niepokazane czy pokazane jedynie w optymistyczny sposób powodują nieopłacalność i tyle. Poczytaj o uszkodzeniach falownika na forach, poczytaj o trwałości ogniw, o wydajności całego układu vs najsłabsze ogniwo, itd, itp
Już nie mówiąc o tym, że gdyby było tak bosko to miałby to każdy?

_________________
pozdrawiam
Hubert
https://www.banggood.com/?p=WQ230911983820130156


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Fotowoltaika - czy warto?
PostNapisane: piątek, 29 marca 2019, 17:42 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 3 kwietnia 2010, 19:10
Posty: 1706
Wiek: 50
Lokalizacja: Braniewo
A niby jak sobie to wyobrażasz? Obecnie rocznie wydaję na prąd ponad 3000 zł i to oszczędzając. Po instalacji paneli oszczędzałbym tyle rok w rok, do śmierci technicznej sprzętu. Oczywiście może coś paść zaraz po upływie gwarancji, ale kto to bierze pod uwagę.

_________________
moja strona firmowa: https://gprofi.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Fotowoltaika - czy warto?
PostNapisane: piątek, 29 marca 2019, 17:59 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 18 listopada 2015, 19:56
Posty: 108
Wiek: 59
Lokalizacja: Starachowice
ja tam koledze zycze duzo slonecznych dni,niech mu sie ta inwestycja splaca :) ja znajomym odradzam i tlumacze co i jak , był bum w ub roku na te mikroelektrownie ale teraz widze robi sie zastoj, ludzie juz nawet nie chcą tych dofinansowań, rezygnują , z tego filmiku widac ze gosc srednio produkowal dziennie ok 22kw czyli ma paneli ok 4kw przy pelnym sloncu ale ma prawdopodobnie duzo wiecej o czym nie pisze i to nie bedzie zestaw za 15tys tylko za 30tyz zl !!! chyba ze zle policzylem wiec kiedy mu sie to zwroci ?,masakra..... ale to byly chyba te sloneczne miesiace :) niestety w Polsce malo jest tych slonecznych dni kiedy panele pracują na full , naprawde wystarczy chmurka zeby nasza elektrownia zdechla ,gdyby slonko swiecilo tak jak na poludniu Europy to by bylo cacy
PS Piotr_G jakie masz dobowe zuzycie prądu?
PS i tak z ostatniej chwili, czy masz licznik dwutaryfowy? :)

_________________
https://t.me/pump_upp


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Fotowoltaika - czy warto?
PostNapisane: piątek, 29 marca 2019, 19:01 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 3 kwietnia 2010, 19:10
Posty: 1706
Wiek: 50
Lokalizacja: Braniewo
Nie liczyłem dobowo, ale pewnie z 14 kWh, skoro przez rok wychodzi ponad 5000. Taryfa jedna.

_________________
moja strona firmowa: https://gprofi.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Fotowoltaika - czy warto?
PostNapisane: piątek, 29 marca 2019, 19:10 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 18 listopada 2015, 19:56
Posty: 108
Wiek: 59
Lokalizacja: Starachowice
14 kw to dośc duzo ciekawe ile ci to wychodzi w porach dnia, aha zmien sobie licznik na 2 taryfowy wtedy w nocnej policzą ci taniej energie którą kupujesz,-wyjdzie ci jeszcze taniej bo policza po taryfie nocne :) zmieniac nie beda fizycznie, wystarczy przeprogramować

_________________
https://t.me/pump_upp


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Fotowoltaika - czy warto?
PostNapisane: piątek, 29 marca 2019, 19:24 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 25 stycznia 2016, 13:16
Posty: 3704
Wiek: 58
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska
Licznik dwutaryfowy to mit :P Pomimo używania wszelkich "prądożernych" urządzeń typu pralka, piekarnik elektryczny, żelazko... w "drugiej taryfie" to i tak mam naliczone dużo więcej na "1" Przykład z ostatniej faktury:

Załącznik:
2019-03-29 19_23_24-726007119_00001_0166_D_2019.pdf - Adobe Acrobat Reader DC.jpg
2019-03-29 19_23_24-726007119_00001_0166_D_2019.pdf - Adobe Acrobat Reader DC.jpg [ 159.01 KiB | Przeglądane 20298 razy ]

_________________
Pozdrawiam, Artur


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Fotowoltaika - czy warto?
PostNapisane: piątek, 29 marca 2019, 19:34 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 13 kwietnia 2012, 14:28
Posty: 2487
Wiek: 58
Lokalizacja: Szczytniki
Mnie PGE tak pokochał że licznik w nagrodę wymienili klika dni temu. Stary był jeszcze elektromagnetyczny z przed 15 lat. Przyczyna prosta w grudniu zepsuła mi się zamrażarka i jej nie naprawiłem do dziś, to mam oszczędności. Zadziwia mnie tylko natychmiastowa reakcja :lol:

_________________
Pozdrawiam Jurek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Fotowoltaika - czy warto?
PostNapisane: piątek, 29 marca 2019, 19:46 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 3 kwietnia 2010, 19:10
Posty: 1706
Wiek: 50
Lokalizacja: Braniewo
W przypadku instalacji fotowoltaicznej dwie taryfy to totalna pomyłka.

_________________
moja strona firmowa: https://gprofi.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Fotowoltaika - czy warto?
PostNapisane: piątek, 29 marca 2019, 19:53 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 18 listopada 2015, 19:56
Posty: 108
Wiek: 59
Lokalizacja: Starachowice
Artu zle zrozumiales temat, chodzilo o licznik 2taryfowy dwukierunkowy ;) a to inna bajka
jesli masz G12 u siebie i nie masz ..... bojlera,ogrzewania itp to zapomnij o oplacalnosci no chyba ze bedziesz spal w dzien a "zyl" sobie po 22 do 6 rano no i na pocieszenie 2 godzink po poludniu ;)
zmien toto zaraz bo placisz pewnie wiecej jak sasiad co ma zwykly licznik i podobne urzadzenia ;)
Jurek, stare poczciwe liczniki indukcyjne sa o niebo lepsze i sa jeszcze w obiegu, te elektroniczne policzą ci juz zarowki ledowe bo maja maly prad rozruchu ;) a na starych male radio i zasilaczyki do tel czy kilka ledow nawet nie ruszy to tyle w temacie ;) to po poznajomosci a lodowka bierze dziennie 1-1,5kw zalezy ile ja razy otwierasz :D

_________________
https://t.me/pump_upp


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Fotowoltaika - czy warto?
PostNapisane: piątek, 29 marca 2019, 19:54 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 23 maja 2016, 19:57
Posty: 322
Wiek: 56
Lokalizacja: Miłoszewiec
Ja się naciąłem na energii odnawialnej a dokładnie na energii wiatru. Miałem wiatrak 1kW. Wydałem na wszystko ponad 6 tys. 15 lat temu i.... Został mi maszt, inverter i pradnica i kupę innych rzeczy. Akumulatory wymiana co 2 lata za 1200 zł. Dłużej nie wytrzymały. Nikt mnie już nigdy nie namowi na żaden prąd z wiatru, słońca czy ogrzewanie z kolektorów. Nie kalkuluje się. Czas zwrotu inwestycji jest koszmarnie długi. Mi się nie zwróciła. Wszystkie filmy i dziwne wyliczenia to propaganda. Kiedyś prowadziłem dziennik. Potem go wypieprzylem aby żona nie zobaczyła jaki to zloty interes był.

_________________
Dzień bez lotów to dzień stracony. Pozdrawiam Artur

fotki i filmiki: https://goo.gl/photos/d1k2YqcMfX5XMmj98


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Fotowoltaika - czy warto?
PostNapisane: piątek, 29 marca 2019, 19:55 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 18 listopada 2015, 19:56
Posty: 108
Wiek: 59
Lokalizacja: Starachowice
Piotr_G napisał(a):
W przypadku instalacji fotowoltaicznej dwie taryfy to totalna pomyłka.


niezgodze sie z Tobą, teraz tylko takie zakladamy bo innych ludziska nie chca, a policz sam to sie przekonasz

_________________
https://t.me/pump_upp


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Fotowoltaika - czy warto?
PostNapisane: piątek, 29 marca 2019, 20:07 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 18 listopada 2015, 19:56
Posty: 108
Wiek: 59
Lokalizacja: Starachowice
Artu zmien tą taryfe w cholere , na dziennej masz 6tys a na nocnej 3tys ,gdybys mial chociaz pol na pol to by bylo na granicy oplacalnosci, gdybys na nocnej mial te 6tys to by byllo cacy , zmiana taryfy nic nie kosztuje no chyba ze chcialbys zmieniac kilka razy w roku to jest cos w cenniku za to :)
PS chyba jednak nie pilnowales godzin tej drugiej taryfy? rozumiem ze wiesz o tym ze latem i zimą te dwie godzinki po poludniu sie przesuwają? zima 13-15 lato15-17 i jesli w tych godzinach piekles placki i prales to niemozliwe zeby Ci tak duzo nawalio na 1 taryfe , chyba ze masz uwalony zegar w liczniku pokazuje zupelnie inny czas a Ty swiadomie w tych tanszych godzinach wg wlasnego zegarka uzywasz ile wlezie , jesli tak jest to zglos to i bedzie korekta faktury a licznik do wymiany

_________________
https://t.me/pump_upp


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Fotowoltaika - czy warto?
PostNapisane: piątek, 29 marca 2019, 21:21 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 3 kwietnia 2010, 19:10
Posty: 1706
Wiek: 50
Lokalizacja: Braniewo
Sogun napisał(a):
Piotr_G napisał(a):
W przypadku instalacji fotowoltaicznej dwie taryfy to totalna pomyłka.


niezgodze sie z Tobą, teraz tylko takie zakladamy bo innych ludziska nie chca, a policz sam to sie przekonasz


Wszystko zależy od tego w jakiej taryfie będą oddawać nagromadzone kWh czy też sami będziemy je wykorzystywać, w tej tańszej, czy droższej taryfie. Bo może się okazać że z 80% mamy dużo mniej. Piszesz, że wszyscy chcą dwie taryfy, ale czy ci "wszyscy" są prosumentami? Bo użytkownicy na forum pisali coś zupełnie przeciwnego.

Nadal nie rozumiem, może dzięki Wam w końcu się wyjaśni, gdzie tu jest nieopłacalność. Skoro czas zwrotu inwestycji to 9-10 lat w przeliczeniu na obecny koszt energii elektrycznej, niech będzie nawet 15 lat, to przecież nie płacę przez ten cały czas rachunków za prąd. Jak mi się znudzi po spłacie, to albo będę czerpał zyski, lub zdemontuję wszystko w cholerę i wrócę do płacenia.

Można mnożyć przykłady z życia wzięte, gdy ryzykujemy z nadzieją przyszłych zarobków. Wystarczy otworzyć swoją firmę, i nie taką z dofinansowania, tylko za własne pieniądze. Początki zazwyczaj są pod kreską.

_________________
moja strona firmowa: https://gprofi.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Fotowoltaika - czy warto?
PostNapisane: piątek, 29 marca 2019, 21:35 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 18 listopada 2015, 19:56
Posty: 108
Wiek: 59
Lokalizacja: Starachowice
jesteś w tym temacie pionierem wiec trzymaj sie swoich kalkulacji jesli sie sprawdzają, z tą drugą taryfą to jest tak ze do poludnia i do godz zdaje sie 16 tej juz nie pamietam,mam tyle taryf w robocie ze juz mi sie wszystko miesza :) nadwyzki "oddajesz" po cenie taryfy "drozszej" a wieczorem i w nocy sam pobierasz z kolei po tanszej cenie wiec chyba to logiczne ze bardziej sie oplaca , ale masz racje wszystko zalezy od tego ile tej energii i o jakich porach "produkujesz" i pobierasz , prosumentem jest kazdy kto pakuje w siec uzyskany prąd ale jak ktos juz napisał, powinno sie dobrac moc paneli niewiele wiecej jak sam mozesz wykorzystac, odbiorca w taryfie G nigdy nie bedzie producentem i "sprzedawcą" energii, takie wymyslili przepisy, i najwiecej zarabiają napewno na tym posrednicy,banki no i zaklad energetyczny, mam nadzieje ze te instalacje stanieją i to juz niedlugo wtedy to zacznie sie ludziom kallkulowac, zaklad ma obowiazek zmagazynowac wytworzona przez ciebie energie bo takie sa przepisy ale czy to dla ciebie zloty interes? czas pokaze, byc moze po 10 latach wyjdziesz na zero kto wie moze beda duze oszczednosci czego ci zycze no i duzo słonca :)

PS moze chodzi o to ze np ty juz zaplaciles z gory za ten tanszy prad , i teraz juz nie bedziesz placił rachunkow :) dopuki sie to nie zamortyzuje wiec to taka "ukryta oszczednosc" wywalic kupe kasy po to zeby kasy nie placić :) , w jednej z gmin porobili ludziom super warunki splacania mikroinstalacji, gosc nie zaplacil ani zlotowki za instalacje ! rozlozyli mu to na 15 lat w ratach po 200zl na miesiac za 6kw chyba jak pamietam :) niby jest oszczednosc ale jak sobie pomysle o odsetkach i tych 15 latach to mnie by sie odechcialo
i jeszcze jedno, awarie na sieci co prawda zdarzaja sie bardzo rzadko ale gdy zabraknie napiecia na lini ty nie masz pradu w domu mimo ze slonce swieci i mozesz prad produkowac , wiec to nie jest zadna niezaleznosc bez braku korzystania tylko z wlasnej wyprodukowanej energii, musisz byc podlaczony do czynnej lini i dalej byc skazany na dostawy z niej, cale szczescie ze tych awarii juz nie ma tyle co przed laty o planowanych zanikach i wylaczeniach nie wspomne i wtedy dupa,trza miec swoj agregat

_________________
https://t.me/pump_upp


Ostatnio edytowano piątek, 29 marca 2019, 21:54 przez Sogun, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Fotowoltaika - czy warto?
PostNapisane: piątek, 29 marca 2019, 21:53 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 13 kwietnia 2012, 14:28
Posty: 2487
Wiek: 58
Lokalizacja: Szczytniki
Do poczytania, tu tylko jeden z problemów chyba, ale wychodzi że trzeba doktorat z tego robić.
Bez bicia się przyznaje, do końca nie przeczytałem.
https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3241406.html

_________________
Pozdrawiam Jurek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Fotowoltaika - czy warto?
PostNapisane: piątek, 29 marca 2019, 22:09 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 18 listopada 2015, 19:56
Posty: 108
Wiek: 59
Lokalizacja: Starachowice
no jest tam duzo na temat produkowanej mocy biernej indukcyjnej i pojemnosciowej przez same inwertery, ogolnie to zaklocenia wprowadzane do sieci za ktore trzeba placic, nie waro kupowac byle jakego falownika bo to sie potem zemsci na kieszeni

_________________
https://t.me/pump_upp


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Fotowoltaika - czy warto?
PostNapisane: piątek, 29 marca 2019, 23:55 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 9 listopada 2012, 18:35
Posty: 115
Wiek: 71
Lokalizacja: Kutno
Sogun napisał(a):

i jeszcze jedno, awarie na sieci co prawda zdarzaja sie bardzo rzadko ale gdy zabraknie napiecia na lini ty nie masz pradu w domu mimo ze slonce swieci i mozesz prad produkowac , wiec to nie jest zadna niezaleznosc bez braku korzystania tylko z wlasnej wyprodukowanej energii, musisz byc podlaczony do czynnej lini i dalej byc skazany na dostawy z niej, cale szczescie ze tych awarii juz nie ma tyle co przed laty o planowanych zanikach i wylaczeniach nie wspomne i wtedy dupa,trza miec swoj agregat

To akurat można rozwiązać .Pozostaje pytanie o spadek wydajności samych ogniw.
Obawiam się że będzie jak z żarówkami ledowymi .Po trzech latach musiałem wymienić ,choć żadna się nie zepsuła .
Miałem jedną zapasową nieużywaną . Świeci dwa razy mocniej od pozostałych.
Nie ma nigdzie danych o trwałości ogniw. Może się okazać że zamiast zacząć czerpać zyski musimy wymienić ogniwa
bo zaczęły dawać mało prądu.
Trzeba też założyć że instalacja będzie wymagać konserwacji. Chociażby okresowego mycia ogniw.
Są jeszcze względy poza ekonomiczne , ekologia itp.Ale w gdy na siedmiu sąsiadów z przeciwnej strony ulicy pięciu codziennie po zapadnięciu zmroku puszcza kopciucha z komina ja nie będe się tym przejmował.
Reasumując jestem na nie.

_________________
Pozdrawiam.
Kazik


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Fotowoltaika - czy warto?
PostNapisane: sobota, 30 marca 2019, 19:32 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 13 kwietnia 2012, 14:28
Posty: 2487
Wiek: 58
Lokalizacja: Szczytniki
W celu rozładowania napięcia zapodam film.
Film dla wytrwałych, ale trzeba obejrzeć do końca, aby mieć świadomość z czy przyjdzie nam się zmierzyć, fotowoltaika prawie jak stacja kosmiczna.


_________________
Pozdrawiam Jurek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Fotowoltaika - czy warto?
PostNapisane: sobota, 30 marca 2019, 22:08 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 3 kwietnia 2010, 19:10
Posty: 1706
Wiek: 50
Lokalizacja: Braniewo
Niezły pacjent. Chyba przygotował się na wypadek wojny, bo obecnie jak wyłączą prąd to może na kilka, góra -naście minut. Ciężko ocenić ile to wszystko pochłonęło złotówek, ale w wersji optymistycznej, niech będzie z 5 tysięcy, tylko po to by grzać wodę i zasilać lodówkę, laptopa...? To ja już wolę palić latem w piecu na ekogroszek, który spali 25 kg groszku po 20 zł za worek przez cały tydzień, i wody mam tyle, że jeszcze z sąsiada mogę obdzielić.

_________________
moja strona firmowa: https://gprofi.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Fotowoltaika - czy warto?
PostNapisane: niedziela, 31 marca 2019, 07:47 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 6 września 2012, 13:21
Posty: 2174
Wiek: 56
Lokalizacja: Brudzew
Kiedyś myślałem o własnej elektrowni wiatrowej, i w sumie pierwszym co mnie zniechęciło był fakt że w naszym kraju prawo nakazuje odbiór tejże przez energetykę, i dopiero później energetyka odsprzedaje mi tą energię po nieco niższych cenach niż normalnie. Po przeliczeniu kosztów budowy i utrzymania wyszło mi, że całość jest po prostu nieopłacalna.
Ale dopiero w zeszłym roku usłyszałem historię opowiedzianą w formie anegdoty, jak to w pewnym zakładzie doszło do awarii która uwaliła pół okręgu rozliczeniowego (czy jak to się tam nazywa) właśnie przez uszkodzenie części elektroniki odpowiadającej za "dostarczenie" energii do istniejącej sieci. Zakład był ubezpieczony od takiej ewentualności więc naprawę pokrył ubezpieczyciel, jednak dopiero wtedy zdałem sobie sprawę że faktycznie - taka przydomowa elektrownia (działająca zgodnie z prawem obowiązującym w naszym kraju) MUSI mieć jakieś zabezpieczenia bo dostarcza energię do już działającej sieci, a tym samym - również ta energia musi mieć odpowiednie parametry. Po kilku pytaniach okazało się że właśnie ta część instalacji jest najdroższa w wykonaniu, na drugim miejscu - sam maszt i reszta instalacji "po mojej stronie", i na koniec - sama składka ubezpieczenia.. Do tego dochodzą okresowe kontrole instalacji (oczywiście płatne), i nagle się okazuje że ostateczna cena przeliczona na kilawat energii jest kilkanaście razy wyższa niż dla przeciętnego Kowalskiego (sory Artur ;) )..
Całość opowiedział mi gostek pracujący w komisji kwalifikacyjnej na uprawnienia elektryka, który pracuje również w jakiejś komisji powypadkowej - tak więc zakładam że gostek ma większe pojęcie o tym co mówi niż jakiekolwiek inne info wyczytane na forach.

_________________
Jak mówię że coś zrobię to zrobię, nie trzeba mi co pół roku przypominać..
- Sławek -


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Fotowoltaika - czy warto?
PostNapisane: niedziela, 31 marca 2019, 19:46 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 3 czerwca 2010, 20:17
Posty: 4301
Wiek: 62
Lokalizacja: Wrocław
W rodzinie zakupiliśmy 30 paneli na łączną moc 15kW. Koszt całej instalacji, włącznie z robocizną, wyniósł nas 67 tyś. zł.
Ponieważ skorzystaliśmy z programu UE dofinansowującego panele po dwóch tygodniach od przelewu jaki zrobiliśmy za zakup całości zwrócono nam na konto 57 tyś. zł.
Od 6 miesięcy panele produkują prąd. Do tej pory wyprodukowały 5MW na łączną kwotę 2,5 tyś. zł. Mamy nadzieję, że teraz produkcja będzie znacznie wyższa ponieważ ten wynik to przez miesiące zimowe gdzie i dzień krótki i słońca prawie wcale.

Pobór prądu przez mieszkańców obecnie jest znikomy ponieważ trwają jeszcze prace wykończeniowe domu ale betoniarka i wszelakie elektronarzędzia pracują dość często.
Gdyby nie dofinansowanie to cały system spłacałby się tak między 10 a 12 lat co uważam za dobry wynik. Wymieniając po 5-6 latach ogniwa na nowe sprawniejsze spodziewamy się uzyskać prawie 20kW z obecnej powierzchni. Falownik mamy zamontowany właśnie na 20kW więc poza samą wymianą wkładów fotowoltanicznych nic innego nie musimy modernizować. Zamówiliśmy obecnie w 1m2 za 50 zł z przesyłką panel w Chinach o mocy 200W i zamierzamy (no nie ja oczywiście :) ) sprawdzić różnicę między tymi zamontowanymi obecnie na dach a tymi chińskimi.
Reasumując, jesteśmy mega zadowoleni i z czystym sumieniem polecam wszystkim. :)

_________________
Pozdrawiam
Konrad P.


Ostatnio edytowano niedziela, 31 marca 2019, 20:18 przez Konrad_P, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Fotowoltaika - czy warto?
PostNapisane: niedziela, 31 marca 2019, 20:07 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 20 marca 2010, 17:16
Posty: 6743
Wiek: 41
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice
Konrad podeślij link do tego panelu. 200w za 50PLN ?

_________________
To bzykanie coś oznacza. Takie bzyczące bzykanie nie bzyka bez powodu.

pozdrawiam Marcin


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Fotowoltaika - czy warto?
PostNapisane: niedziela, 31 marca 2019, 20:14 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 3 czerwca 2010, 20:17
Posty: 4301
Wiek: 62
Lokalizacja: Wrocław
Musze podpytać szwagra bo to on się zajmował zamówieniem.
Jak tylko będę wiedział gdzie to dam znać.

_________________
Pozdrawiam
Konrad P.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Fotowoltaika - czy warto?
PostNapisane: poniedziałek, 1 kwietnia 2019, 15:20 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 18 listopada 2015, 19:56
Posty: 108
Wiek: 59
Lokalizacja: Starachowice
Konrad_P ma to jakikolwiek sens jak wyrwiesz taką kasę z dofinansowania :) masz 15Kw paneli, powiadasz wyprodukowałes 5MW przez pol roku miesięcy zimowych, co daje średnio zaledwie.....27Kw na dobę ! , hm z Twojej instalacji można wycisnąć jakieś 90kw na dobę licząc słońca tylko przez 6 godzin , latem pewnie będzie lepiej bo dzień dłuższy, powodzenia życzę i zadowolenia z użytkowania :) nikt mnie nie przekona do wywalenia takiej kasy z własnej kieszeni bo gra nie warta świeczki

_________________
https://t.me/pump_upp


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Fotowoltaika - czy warto?
PostNapisane: poniedziałek, 1 kwietnia 2019, 17:12 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 25 stycznia 2016, 13:16
Posty: 3704
Wiek: 58
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska
Właśnie jestem po gminnym zebraniu w sprawie "czystego powietrza" Poniżej zdjęcie slajdu z propozycją fotowoltaiki:

Załącznik:
IMG_20190401_172724_crop.jpg
IMG_20190401_172724_crop.jpg [ 242.35 KiB | Przeglądane 12039 razy ]


Mój koszt to 80% od ceny netto (pełnych kosztów zakupu, montażu, i.t.p.) + cały VAT, w moim przypadku 8%
Oczywiście firma wyłoniona w procesie przetargowym, czyli nie spodziewał bym się jakiej super jakości :nieufny:

Zastanawiam się, czy umieszczać w wniosku... :roll:

_________________
Pozdrawiam, Artur


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Fotowoltaika - czy warto?
PostNapisane: poniedziałek, 1 kwietnia 2019, 18:16 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 3 czerwca 2010, 20:17
Posty: 4301
Wiek: 62
Lokalizacja: Wrocław
Artur u nas było 90% dofinansowania. Podatek był po stronie firmy, myśmy nic więcej nie dopłacali. Tyle, że to był jak pisałem projekt współfinansowany przez UE typu de minimis.

Ja jak w 2013 roku robiłem termoizolację budynku to dostałe dofinansowany kredyt z BOŚ w wysokości 60 tyś. PLN na 2,5% lub 3 % już nie pamiętam, tylko że co roku dostawałem pita chyba 11go z doliczonym podatkiem od darowizny, bo tak potraktowali to dofinansowanie. Kwota to około 200,- podatku dla mnie i 200,- dla żony co roku, aż nie spłaciłem kredytu.
Tu nic kompletnie, ani VATu ani podatku nic. Program jest/był, bo nie wiem czy jeszcze jest w tym roku, świetny.

Jedyną wadą jest to, że zabierają nam 20% wyprodukowanej energii. Jeśli przez okres wiosenno-letni wyprodukuję 20MW to w zimie za darmo odzyskuję 16MW. Jeśli zapotrzebowanie domu w ciągu roku przekracza te 20MW to za pozostałą energie płacę standardowo jak każdy zwykłą taryfę.

Może warto rozejrzeć się Artur za niezależnym programem a nie tym gminnym. Może województwo ma coś podobnego, trzeba szukać i sprawdzać wszelkie źródła. Ja nadal będę obstawał przy swoim że się opłaca. Bez dofinansowania też się opłaca, ale niestety trzeba mieć gotówkę którą można zainwestować na długi okres. Albo szukać w BOŚ kredytu dofinansowanego przy którym też się opłaca może nie aż tak ale jednak.

Cóż, każdy sam sobie musi odpowiedzieć czy to dla niego czy nie. ;)

_________________
Pozdrawiam
Konrad P.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Fotowoltaika - czy warto?
PostNapisane: poniedziałek, 1 kwietnia 2019, 18:59 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 13 kwietnia 2012, 14:28
Posty: 2487
Wiek: 58
Lokalizacja: Szczytniki
Meloow napisał(a):
Konrad podeślij link do tego panelu. 200w za 50PLN ?

Też bym prosił, może coś małego bym zrobił, choćby ładowanie pakietów za darmo.

Kolega mój ma niespełna 4 kW, na razie sobie chwali. Koszt tego 50/50, połowa była dofinansowana z gminy. Jak z nim rozmawiam to ma mnóstwo argumentów na tak. Eksploatuje to około dwóch lat, latem chyba minie dwa lata. Mówi że na razie brak awarii i ma nadprodukcję energii. Koszt po jego stronie to 12 tyś zł. Nie mówił jakie ma koszty związane z "akumulacją" tego w sieci energetycznej, ale dopytam. Gwarancja 25 lat, tu pytanie czy inwerter wytrzyma tak długo, do tego sprawność paneli po tylu latach też spadnie. Niby badania są w tym kierunku i średnio panel traci 0,5% wydajności w ciągu roku. Czyli po 25 latach powinien mieć moc około 80% w stosunku do deklarowanej, oczywiście pod warunkiem że się nie zepsuje. Tak można wyczytać w internecie. Ja w tej chwili korzystam z paneli solarnych do wody użytkowej, latem minie czwarty sezon, wiem że inny temat, ale sprawuje się to bezawaryjnie. Za całość zapłaciłem 3 tyś zł z dofinansowaniem z gminy. Nie wiem czy to drogo i nie liczyłem kiedy się to zbilansuje.

_________________
Pozdrawiam Jurek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Fotowoltaika - czy warto?
PostNapisane: poniedziałek, 1 kwietnia 2019, 19:03 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 12 kwietnia 2012, 10:46
Posty: 6037
Wiek: 45
Lokalizacja: Kraków
Gwarancje w prawie w każdym przypadku są inne na inwertery a inne na panele; no i panele zawsze mają w umowie dużo małymi literkami napisane np o rocznym pogarszaniu się ich parametrów aż czasem do spadku o 40%, po X latach.

_________________
pozdrawiam
Hubert
https://www.banggood.com/?p=WQ230911983820130156


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 66 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  

118,304,346 Wyświetlone Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL