Teraz jest piątek, 29 marca 2024, 05:51

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 42 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Wicherek 25 M, M-jak modernizowany
PostNapisane: wtorek, 6 sierpnia 2013, 20:55 
Zapowiedź:

W numerze sierpniowym Modelarza rozpocznie się cykl artykułów o budowie Wicherka 25-M. Szykowany jest również tartak dla tego modelu.


Załączniki:
NW02.jpg
NW02.jpg [ 128.97 KiB | Przeglądane 12731 razy ]
Góra
  
 
 Tytuł: Re: Wicherek 25 M, M-jak modernizowany
PostNapisane: poniedziałek, 12 sierpnia 2013, 19:10 
Wicherek został dyplomowany :D


Załączniki:
Kraśnik_2013_02_m.jpg
Kraśnik_2013_02_m.jpg [ 328 KiB | Przeglądane 12681 razy ]
Kraśnik_2013_01.jpg
Kraśnik_2013_01.jpg [ 350.16 KiB | Przeglądane 12681 razy ]
Góra
  
 
 Tytuł: Re: Wicherek 25 M, M-jak modernizowany
PostNapisane: poniedziałek, 12 sierpnia 2013, 19:17 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 6 września 2012, 13:21
Posty: 2174
Wiek: 56
Lokalizacja: Brudzew
Ja tam widzę że dyplom ma Wicherka a nie Wicherek :lol: , ale i tak gratuluję :D

_________________
Jak mówię że coś zrobię to zrobię, nie trzeba mi co pół roku przypominać..
- Sławek -


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Wicherek 25 M, M-jak modernizowany
PostNapisane: poniedziałek, 12 sierpnia 2013, 19:55 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 21 marca 2010, 09:34
Posty: 5146
Wiek: 52
Lokalizacja: Plewiska
Pioterek napisał(a):
Zapowiedź:

W numerze sierpniowym Modelarza rozpocznie się cykl artykułów o budowie Wicherka 25-M. Szykowany jest również tartak dla tego modelu.



Miło było by gdyby wzorem FMT można by zamówić wycinankę ( w sensownej cenie) Byle by ta była przed puszczeniem w obieg była pozbawiona wszelkich błędów .
Wicherek nie jest idealny ..powiedział bym że jest ułomny - ale te modele uczyły odruchów , panowania nad modelem ...
fakt ze są teraz lepsze konstrukcje .. ale zostawmy starą szkołę i niech ona sobie trwa ..
tak jak w muzyce jest wiele styli niech i modelarstwo ma wiele twarzy .
Nie kazdy ma warunki w mieszkaniu - wielu początkujących na 100% się w to wkręci .

Byle by te puzzle pasowały bo były już w historii naszego modelarstwa grube wpadki przy forumowych projektach

_________________
Pozdrawiam Krzysiek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Wicherek 25 M, M-jak modernizowany
PostNapisane: poniedziałek, 12 sierpnia 2013, 21:32 
utopia napisał(a):
Pioterek napisał(a):
Zapowiedź:

W numerze sierpniowym Modelarza rozpocznie się cykl artykułów o budowie Wicherka 25-M. Szykowany jest również tartak dla tego modelu.



Miło było by gdyby wzorem FMT można by zamówić wycinankę ( w sensownej cenie) Byle by ta była przed puszczeniem w obieg była pozbawiona wszelkich błędów .
Wicherek nie jest idealny ..powiedział bym że jest ułomny - ale te modele uczyły odruchów , panowania nad modelem ...
fakt ze są teraz lepsze konstrukcje .. ale zostawmy starą szkołę i niech ona sobie trwa ..
tak jak w muzyce jest wiele styli niech i modelarstwo ma wiele twarzy .
Nie kazdy ma warunki w mieszkaniu - wielu początkujących na 100% się w to wkręci .

Byle by te puzzle pasowały bo były już w historii naszego modelarstwa grube wpadki przy forumowych projektach


Witam !
Jeżeli chodzi o Wicherka 25-M można powiedzieć o nim wszystko, że ma wygląd i konstrukcję niedzisiejszą, mało miejsca w środku, niespotykany już dzisiaj profil, ale na pewno nie to że jest ułomny w lataniu - o nie. Wicherek 25-M to bardzo przyjazny i realistycznie latający model. Krótki start i lądowanie, można latać na wietrze (w piątek w Kraśniku wiatr dochodził do 10 m/s przy ziemi i w poprzek lotniska start i lądowanie na publiczność i trzeba było latać) i pokręcić akrobację. Wicherek 25-M to również świetny model rodzinny z nutką oldtimera, do własnego zbudowania, rozwijający umiejętności modelarskie. Sam zaskoczony byłem efektem końcowym po zbudowaniu tego modelu. Mam ok. 10 różnych modeli złożonych z ARF i żaden z nich nie lata tak elegancko i realistycznie jak Wicherek. Latanie tym modelem jest dla mnie relaksem. Mówię cały czas o Wicherku 25-M a nie o oryginale.

Zestaw tartak niewiele będzie się różnił od oryginału. Będzie przedłużony nos modelu, nowe zakończenie tyłu kadłuba, jedna dodatkowa wręga, płaski statecznik poziomy, zaprojektowany wznios skrzydeł na 2 stopnie, lotki , ew. klapy i z grubsza tyle.

Tartak będzie dostępny pod adresem:
http://www.rcszamotuly.pl/index.php?p=1_3_Kontakt

Prawie 50 lat temu budowałem z Ojcem Wicherki (a było ich kilka różnych i sami byliśmy b.początkujący) i jakoś nie czuliśmy się wkręceni, poradziliśmy sobie nie mając doświadczenia. Dzisiaj jest forum, technika, materiały, moje opisy, zdjęcia, filmy , książka WS, plany - wszystko podane w internecie tylko ręką sięgnąć.

Zapraszam do dyskusji

i pozdrawiam
Piotr


Załączniki:
Komentarz: Takie Wicherki się kiedyś budowało :-)
Sk Ep. 10_Cm.jpg
Sk Ep. 10_Cm.jpg [ 183.58 KiB | Przeglądane 12647 razy ]
Góra
  
 
 Tytuł: Re: Wicherek 25 M, M-jak modernizowany
PostNapisane: wtorek, 3 września 2013, 16:48 
W sierpniowym Modelarzu ukazał się artykuł o Wicherku 25-M

Ew. elementy cięte laserowo można zamówić: http://www.rcszamotuly.pl/index.php?p=1_3_Kontakt


Załączniki:
Modelarz_Wicherek 25M_0m.jpg
Modelarz_Wicherek 25M_0m.jpg [ 355.38 KiB | Przeglądane 12594 razy ]


Ostatnio edytowano sobota, 7 września 2013, 07:36 przez Pioterek, łącznie edytowano 2 razy
Góra
  
 
 Tytuł: Re: Wicherek 25 M, M-jak modernizowany
PostNapisane: wtorek, 3 września 2013, 17:22 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 21 marca 2010, 09:34
Posty: 5146
Wiek: 52
Lokalizacja: Plewiska
Widzisz a ja mówię o oryginale . Bo dla mnie wicherek to oryginał . Taki jak był w założeniach - by każdy mając miarę ołówek i piłę mógł go samemu w domu narysować i wykonać . Oryginał nie latał . Unosił się w powietrzu ale jako model ze wzniosem był podatny na boczny wiatr na termikę na wszystko ... O akrobacji można zapomnieć chyba że kwadratowe koło kogoś bawi .

Zupełnie inne było przeznaczenie oryginału . Miał uczyć podstaw i w tym był naprawdę dobry . Skoro ja mając lat 7 dałem radę go zbudować pod okiem instruktora to już był sukces . Milion razy wykonywałem nowe płaty pół miliona nowe kadłuby ;) ale nauczyło tego czego miało .... I miał jeszcze jedną moim zdaniem największą wtedy zaletę - odsiewał plewy .
Dzieciaki które miały chwilowy zapał odpadały w pierwszych 2-3 tygodniach !
Natomiast Wicherek zmodernizowany to już dla mnie "wariacja na temat ".. coś jak modele halowe - niby podobne do oryginału ale jednak to tylko 3 płaskie deski ;)

_________________
Pozdrawiam Krzysiek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Wicherek 25 M, M-jak modernizowany
PostNapisane: wtorek, 3 września 2013, 19:02 
Witaj !
Ja dostałem pod opiekę model rodzinnego Wicherka 25 prawie z przed 50 lat. Model miał sterowany SW i SK. Podremontowałem go i zrobiłem lot próbny i mało nie uszkodziłem swojego samochodu, bo model poleciał tam gdzie mu wiatr nakazał w słońce, a potem pojawił się niespodziewanie nad ziemią. Stwierdziłem, że na dzisiejsze czasy (małe lotnisko inni latający Koledzy i ich samochody) ten model jest zbyt niebezpieczny, bo nie ma nad nim pełnej kontroli. Starego modelu nie chciałem zmieniać, więc powstał nowy już współczesny Wicherek w pełni bezpieczny. Budując Wicherka 25-M też można się też wiele nauczyć i w zakresie budowy jak i latania. Od naszych czasów wiele się zmieniło, sentyment do modelu pozostał i być może w ten sposób próbuję trochę przedłużyć życie tej zasłużonej konstrukcji. Ale przecież można budować dalej Wicherki w oryginale, tylko zastanawiam się w jakim celu bo latanie nimi takie sobie.


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Wicherek 25 M, M-jak modernizowany
PostNapisane: wtorek, 3 września 2013, 19:30 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 21 marca 2010, 09:34
Posty: 5146
Wiek: 52
Lokalizacja: Plewiska
I tu masz rację . Jednak 100% oryginał uczył dokładności , sumienności - uczył rzemiosła

_________________
Pozdrawiam Krzysiek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Wicherek 25 M, M-jak modernizowany
PostNapisane: środa, 4 września 2013, 06:30 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 26 grudnia 2010, 21:21
Posty: 2197
Wiek: 58
Lokalizacja: COLNE Lancashire U.K.
Krzysiu z dokładnością i sumiennością to trzeba budować każdy model. Bylejakość, niechlujność i nie sumienność to właśnie te "plewy" o których wspomniałeś. A taki przesiew (pamiętam doskonale) nie doczekał nawet Wicherka, bo był już przy budowie "Jaskółek". Nasze hobby właśnie wymaga dużego nakładu staranności, jeszcze więcej cierpliwości. A to potrzebne nie tylko przy budowie Wicherka ale przy każdym modelu.
Ja chciałbym podkreślić niezwykłą wagę czytelności planu Wicherka. Ktokolwiek spojrzy na ten plan, nawet początkujący adept modelarstwa wcale nie musi się niczego domyślać "jak to jest zrobione ?", bo wszystko jest doskonale rozrysowane. Plan i rozwiązania konstrukcyjne modelu są niezwykle proste. Czego nie dostrzegam we współczesnych planach np. tutaj w Anglii. Patrzę na plan z czasopisma RCM&E i dopiero po analizie po jakimś czasie wiem "o co chodzi i z czym się to je ?"
W Wicherku tego problemu nie ma. Jest to naprawdę doskonały model na początek zabawy z RC.

_________________
Pozdrawiam Jarek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Wicherek 25 M, M-jak modernizowany
PostNapisane: środa, 4 września 2013, 19:12 
JarekF napisał(a):
Krzysiu z dokładnością i sumiennością to trzeba budować każdy model. Bylejakość, niechlujność i nie sumienność to właśnie te "plewy" o których wspomniałeś. A taki przesiew (pamiętam doskonale) nie doczekał nawet Wicherka, bo był już przy budowie "Jaskółek". Nasze hobby właśnie wymaga dużego nakładu staranności, jeszcze więcej cierpliwości. A to potrzebne nie tylko przy budowie Wicherka ale przy każdym modelu.
Ja chciałbym podkreślić niezwykłą wagę czytelności planu Wicherka. Ktokolwiek spojrzy na ten plan, nawet początkujący adept modelarstwa wcale nie musi się niczego domyślać "jak to jest zrobione ?", bo wszystko jest doskonale rozrysowane. Plan i rozwiązania konstrukcyjne modelu są niezwykle proste. Czego nie dostrzegam we współczesnych planach np. tutaj w Anglii. Patrzę na plan z czasopisma RCM&E i dopiero po analizie po jakimś czasie wiem "o co chodzi i z czym się to je ?"
W Wicherku tego problemu nie ma. Jest to naprawdę doskonały model na początek zabawy z RC.



Nie było komputerów ale za to byli inżynierowie, teraz mamy komputery i więcej jest rysowników niż inżynierów a często również i byle jakość.


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Wicherek 25 M, M-jak modernizowany
PostNapisane: niedziela, 8 września 2013, 22:11 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 16 maja 2013, 19:24
Posty: 11
Wiek: 41
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Witajcie

Zakupiłem sobie modelarza z opisem wicherka i czekam na kolejną część, zawsze chciałem takiego :)

Jaka mniej więcej jest czena elementów wyciętych laserem do tego modelu


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Wicherek 25 M, M-jak modernizowany
PostNapisane: wtorek, 10 września 2013, 21:41 
Elementy do Wicherka 25-M można zamówić
http://www.rcszamotuly.pl/index.php?p=1_3_Kontakt


Radzę też skorzystać z opisu na forum bo Modelarz jest tylko uzupełnieniem do opisu budowy:
http://pfmrc.eu/index.php?/topic/35718- ... rka-25-ep/


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Wicherek 25 M, M-jak modernizowany
PostNapisane: piątek, 20 września 2013, 07:20 
Zapowiedź:
W Wrześniowym numerze Modelarza wraz z opisem Wicherka 25-M planowana jest wkładka z planami Wicherka 25.


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Wicherek 25 M, M-jak modernizowany
PostNapisane: piątek, 4 października 2013, 18:12 
W numerze 9/2013 Modelarza ukazała się cz.1 planów Wicherka 25 P w skali 1:1.


Załączniki:
Plany_01m.jpg
Plany_01m.jpg [ 333.17 KiB | Przeglądane 12178 razy ]
Góra
  
 
 Tytuł: Re: Wicherek 25 M, M-jak modernizowany
PostNapisane: czwartek, 10 października 2013, 12:01 
W numerze 10 Modelarza zainteresowani znajdą dokładne informacje o przygotowaniu modelu do oblotu i sam oblot Wicherka 25-M.


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Wicherek 25 M, M-jak modernizowany
PostNapisane: poniedziałek, 14 października 2013, 19:28 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 16 maja 2013, 19:24
Posty: 11
Wiek: 41
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Witajcie

Mam do was pytanie, może ktoś się orientuje jaka jest cena części do tego wicherka.
Pisałem 2 razy maila z zapytaniem pod ades z tej strony http://www.rcszamotuly.pl/index.php?p=1_3_Kontakt ale nie otrzymałem żadnej odpowiedzi a jestem zainteresowany zakupem.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Wicherek 25 M, M-jak modernizowany
PostNapisane: środa, 23 października 2013, 20:21 
Wiesz dokładnie nie wiem. Ja podstawową wersje Wicherka 25 otrzymałem poniżej 100 zł. Wiem, że na podstawie moich sugestii tartak Wicherka jest obecnie modernizowany i rozbudowany - już prawie końcówka. Zapytaj jeszcze raz - model na pewno będzie.


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Wicherek 25 M, M-jak modernizowany
PostNapisane: wtorek, 29 października 2013, 17:53 
Film z lotów Wicherka 25M w rozdzielczości HD. Zapraszam:



Góra
  
 
 Tytuł: Re: Wicherek 25 M, M-jak modernizowany
PostNapisane: wtorek, 29 października 2013, 18:05 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 21 marca 2010, 09:34
Posty: 5146
Wiek: 52
Lokalizacja: Plewiska
Lata pięknie ...zupełnie nie jak Wicherek ..
ale o to chodzi by iść na przód a nie stać w miejscu

_________________
Pozdrawiam Krzysiek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Wicherek 25 M, M-jak modernizowany
PostNapisane: piątek, 1 listopada 2013, 18:18 
Zapowiedź:

W Październikowym numerze Modelarza cz.3 Wicherka 25M z planami i konkretnym opisem przygotowania modelu do oblotu oraz techniki samego oblotu modelu.


Załączniki:
Oblot13.jpg
Oblot13.jpg [ 274.72 KiB | Przeglądane 2326 razy ]
Góra
  
 
 Tytuł: Re: Wicherek 25 M, M-jak modernizowany
PostNapisane: niedziela, 2 listopada 2014, 18:32 
Nowy film z historii Wicherka 25 M




Góra
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 42 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  

118,290,166 Wyświetlone Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL