Teraz jest poniedziałek, 29 kwietnia 2024, 01:29

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 63 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Spinnin Birdy
PostNapisane: czwartek, 29 maja 2014, 20:34 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 9 lutego 2014, 14:50
Posty: 34
Wiek: 32
Lokalizacja: Andrychów
Skrzydło okleiłem tanią folią termokurczliwą dostępną w sklepie modelpartner.ig.pl. 1mb wychodzi za 12 zł. Nigdy wcześniej takiej folii w rękach nie miałem, dlatego może wydaje mi się, że jest cienka.

_________________
Pozdrawiam, Michał

Toto 0


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Spinnin Birdy
PostNapisane: piątek, 30 maja 2014, 22:15 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 9 lutego 2014, 14:50
Posty: 34
Wiek: 32
Lokalizacja: Andrychów
Zdecyduję się na coś takiego:

http://allegro.pl/x5pro-ubec-5v-5a-impu ... 67486.html

_________________
Pozdrawiam, Michał

Toto 0


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Spinnin Birdy
PostNapisane: sobota, 31 maja 2014, 06:30 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 21 marca 2010, 16:22
Posty: 142
Wiek: 61
Lokalizacja: Rzeszów
MiQ27 napisał(a):
Prawie nigdy nie wpina się akumulatora >6V bezpośrednio do odbiornika i serw (ludzie, którzy to robią, albo się na tym znają, albo zupełnie nie znają ;) )
Wyjątkiem są np. szybowce (bez silnika) zasilane z 4xNiMH czyli ~4.8V ale tutaj ta sytuacja nie zachodzi :)


Większych bzdur nie słyszałem jakie tutaj wypisujesz .

_________________
Pozdrawiam

Krzysztof

www.rc-rzeszow.pl


Ostatnio edytowano sobota, 31 maja 2014, 07:06 przez Osa, łącznie edytowano 2 razy
[/quote]


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Spinnin Birdy
PostNapisane: sobota, 31 maja 2014, 06:56 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 7 maja 2010, 18:38
Posty: 1013
Wiek: 55
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Tak? A co niby się nie zgadza? Może jakieś sensowne argumenty? 8-)

Jeżeli ktoś wpina aku >6V (czyli np. 2s = 7.4V, juz nie mówiąc o 3s) bezpośrednio w odbiornik i serwa, to albo się nie zna na temacie, bo spora część "ekonomicznego" osprzętu jednak jest na 5V, albo się zna na temacie i dobrał osprzęt na odpowiednie napięcie.

_________________
Pozdrawiam
Michał


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Spinnin Birdy
PostNapisane: sobota, 31 maja 2014, 07:47 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 21 marca 2010, 16:22
Posty: 142
Wiek: 61
Lokalizacja: Rzeszów
Jeżeli ktoś wpina aku >6V (czyli np. 2s = 7.4V, juz nie mówiąc o 3s) bezpośrednio w odbiornik i serwa, to albo się nie zna na temacie, bo spora część "ekonomicznego" osprzętu jednak jest na 5V, albo się zna na temacie i dobrał osprzęt na odpowiednie napięcie.[/quote]

Pierwsza podstawowa zasada nie pisz ogólnikowo prze co wprowadzasz ludzi w błąd "Prawie nigdy nie wpina się akumulatora >6V bezpośrednio do odbiornika i serw (ludzie, którzy to robią, albo się na tym znają, albo zupełnie nie znają " co to ma być "prawie" zamiast uzasadnić i zaznaczyć ze są odbiorniki do których można podłączyć zasilanie 4,8 V ale są tez tak zwane HV do których podepniesz 16 V , najbardziej rozbawił mnie tekst "ludzie, którzy to robią, albo się na tym znają, albo zupełnie nie znają" gratuluje poczucia humoru .
Druga zasada im mniej elektroniki w modelu tym bezpieczniej więc wszelakie przekaźniki typu BEC zastępuje się bezpośrednim zasilaniem z baterii a jeszcze lepiej zdublowany ,oczywiście wg Ciebie wyjątkiem są szybowce :)

Moim zdaniem te dwa argumenty wystarcza więcej nie chce mi się przedstawiać a jest ich sporo

_________________
Pozdrawiam

Krzysztof

www.rc-rzeszow.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Spinnin Birdy
PostNapisane: sobota, 31 maja 2014, 08:04 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 7 maja 2010, 18:38
Posty: 1013
Wiek: 55
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Krzysztof napisał(a):
Druga zasada im mniej elektroniki w modelu tym bezpieczniej więc wszelakie przekaźniki typu BEC zastępuje się bezpośrednim zasilaniem z baterii

BEC to nie przekaźnik, tylko stabilizator napięcia.
Jest np. podzespołem dużej części (nie wszystkich, żebyś sie nie czepiał) regulatorów silnikowych w modelach latających.
I służy do zasilania odbiornika i serw stabilizowanym napięciem np. 5V.
Kolega ma serwa na 4.8-6V czyli do pakietu 2s zasadniczo powinien użyć BECa bo zasilanie ich z 7.4 jest imho ryzykowne.
Tu akurat nie ma regulatora bo nie będzie silnika. Stąd sugestia zastosowania osobnego stabilizatora.

Cytuj:
oczywiście wg Ciebie wyjątkiem są szybowce

Nie, wg mnie modele bez silnika zasilane pakietem 4.8V i z osprzętem na ~5V nie wymagają BECa. Zapewne się z tym nie zgodzisz? 8-)

Piszemy w wątku o szybowcu, który jak się okazuje nie ma silnika (troche mnie zmyliło zdjęcie Toto z silnikiem)
Kolega, który go buduje, chce do niego wsadzić taki a nie inny osprzęt.
Mam mu pisać o systemach zasilania do 3m Extry?

_________________
Pozdrawiam
Michał


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Spinnin Birdy
PostNapisane: sobota, 31 maja 2014, 08:26 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 21 marca 2010, 16:22
Posty: 142
Wiek: 61
Lokalizacja: Rzeszów
MiQ27 napisał(a):
Krzysztof napisał(a):
Druga zasada im mniej elektroniki w modelu tym bezpieczniej więc wszelakie przekaźniki typu BEC zastępuje się bezpośrednim zasilaniem z baterii

BEC to nie przekaźnik, tylko stabilizator napięcia.
Jest np. podzespołem dużej części (nie wszystkich, żebyś sie nie czepiał) regulatorów silnikowych w modelach latających.
I służy do zasilania odbiornika i serw stabilizowanym napięciem np. 5V.

Wyobraź sobie ze wiem co to jest BEC

Kolega ma serwa na 4.8-6V czyli do pakietu 2s zasadniczo powinien użyć BECa bo zasilanie ich z 7.4 jest imho ryzykowne.
Tu akurat nie ma regulatora bo nie będzie silnika.

Nareszcie coś bardziej sprecyzowanego

Cytuj:
oczywiście wg Ciebie wyjątkiem są szybowce

Nie, wg mnie modele bez silnika zasilane pakietem 4.8V i z osprzętem na ~5V nie wymagają BECa. Zapewne się z tym nie zgodzisz? 8-)

Kilka postów wyżej pisałeś coś innego

Piszemy w wątku o szybowcu, który jak się okazuje nie ma silnika (troche mnie zmyliło zdjęcie Toto z silnikiem)
Kolega, który go buduje, chce do niego wsadzić taki a nie inny osprzęt.
Mam mu pisać o systemach zasilania do 3m Extry?


No widzisz sam doszedłeś do wniosku ze należy podać konkrety a nie pisać prawie . Z mojej strony dyskusje skończyłem nie będę zaśmiecał tematu chcesz pomóc pisz konkrety szczególnie wtedy jak znasz proponowane wyposażenie.

_________________
Pozdrawiam

Krzysztof

www.rc-rzeszow.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Spinnin Birdy
PostNapisane: sobota, 31 maja 2014, 08:28 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 7 maja 2010, 18:38
Posty: 1013
Wiek: 55
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Krzysztof napisał(a):
Kilka postów wyżej pisałeś coś innego

Nie, pisałem dokładnie to samo. Mogę zacytować:
"Wyjątkiem są np.* szybowce (bez silnika) zasilane z 4xNiMH czyli ~4.8V ale tutaj ta sytuacja nie zachodzi"
bo kolega ma pakiet 7.4V a nie 4.8V, więc z powodu serw (o których była wtedy mowa parę postów wyżej) BEC byłby wskazany.
*Na przykład, ale nie tylko.

Krzysztof napisał(a):
Z mojej strony dyskusje skończyłem nie będę zaśmiecał tematu chcesz pomóc pisz konkrety szczególnie wtedy jak znasz proponowane wyposażenie.


Sugeruję samemu pisać konkrety zamiast rzucać hasłami "Większych bzdur nie słyszałem" :roll:
A przede wszystkim czytać uważnie i ze zrozumieniem.
I odrobina humoru też nie zaszkodzi, to jest hobby a nie kara za grzechy :)

_________________
Pozdrawiam
Michał


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Spinnin Birdy
PostNapisane: sobota, 31 maja 2014, 10:47 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 11 maja 2010, 21:15
Posty: 7379
Wiek: 55
Lokalizacja: Śrem
Dojrzali faceci a robią publiczną pyskówkę jakby nie wiedzieli, że do takich rozmów jest PW.
Skończcie albo przejdźcie na PW, bo jak mnie nerw chwyci...

_________________
Pozdrawiam - Wojciech; POL - 7728
Jantar Themisto; Jantar Magic; Futaba 18SZ
FILMY


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Spinnin Birdy
PostNapisane: sobota, 31 maja 2014, 12:54 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 9 lutego 2014, 14:50
Posty: 34
Wiek: 32
Lokalizacja: Andrychów
Kolejne pytanie początkującego:
Czy ładowarką IMAX B3 naładuję pakiet Redox 500 mAh 7,4V 20C LIPO 2S http://allegro.pl/akumulator-pakiet-red ... 69438.html ? W instrukcji ładowarki pisze tak: "Ładowarka ładuje prądem max 840mAh, co oznacza że ładowanie akumulatorów które mają prąd ładowania mniejszy niż 840mAh może spowodować uszkodzenie akumulatora oraz ładowarki.
Można uważać że akumulatory których pojemność jest mniejsza niż 800mAh nie powinny być ładowane tą ładowarką. (chyba że posiadają większy prąd ładowania niż 1C)".

Znalazłem jeszcze taką: http://allegro.pl/pakiet-bateria-lipol- ... 61714.html

W opisie przedmiotu jest taka informacja:
Ładowanie: 1..2C (zalecane 1C)

Czyli druga propozycja będzie dobra?

_________________
Pozdrawiam, Michał

Toto 0


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Spinnin Birdy
PostNapisane: sobota, 31 maja 2014, 13:34 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 6 września 2012, 13:21
Posty: 2174
Wiek: 56
Lokalizacja: Brudzew
Używając tej ładowareczki - wczytując się w opis z TEJ stronki widzę, że producent zaleca "Prąd ładowania : dobierany automatycznie, max. 840 mA dla każdej celi osobno" - a to znaczy, że możesz używać pakietów o pojemności max. 840mAh bądź mniejszych - ładowarka sama dobierze odpowiedni prąd ładowania.
Parametr "C" to nic innego jak pojemność danego pakietu - czyli dla pakietu 500mAh 1C to właśnie 500mAh (0,5A), zaś pakiet 1200mAh ma C wartości 1200mAh (1,2A). Ów parametr C ma dwie funkcje - pierwsza to możliwy dopuszczalny prąd jaki może oddać pakiet (np 20C dla pakietu 500mAh to 10A, a dla pakietu 1200mAh - 24A), ale też i dopuszczalny prąd ładowania (czyli to o czym pisałem wcześniej, a czego dotyczyło Twoje pytanie).
Tym samym masz odpowiedź "który pakiet będzie lepszy" - obydwa są takie same (po 500mAh), więc swoją ładowarką dasz radę naładować obydwa ;)
..choć tak po prawdzie to faktycznie dziwnie to ujęli - niby prąd ładowania dobiera automatycznie, ale nie poniżej 800mAh.. To tak jakby mogła ładować pakiety 2-3S o pojemności 800-840mAh.. Teraz też zgupłem :evil:

_________________
Jak mówię że coś zrobię to zrobię, nie trzeba mi co pół roku przypominać..
- Sławek -


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Spinnin Birdy
PostNapisane: sobota, 31 maja 2014, 15:12 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 9 lutego 2014, 14:50
Posty: 34
Wiek: 32
Lokalizacja: Andrychów
Z kolei ja myślałem, że pakiet mniejszy niż 840mAh nie może być ładowany taką ładowarką. Ładuje nią pakiet 3s 1600. Widocznei byłem w błędzie :)

_________________
Pozdrawiam, Michał

Toto 0


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Spinnin Birdy
PostNapisane: sobota, 31 maja 2014, 15:38 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 6 września 2012, 13:21
Posty: 2174
Wiek: 56
Lokalizacja: Brudzew
kazus12 napisał(a):
Ładuje nią pakiet 3s 1600.

3S - zgoda, ale dla 1600mAh pojemności akusia parametr 1C to 1600mAh, czyli akusie są za duże dla tej ładowarki :cry:

_________________
Jak mówię że coś zrobię to zrobię, nie trzeba mi co pół roku przypominać..
- Sławek -


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Spinnin Birdy
PostNapisane: sobota, 31 maja 2014, 16:17 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 9 lutego 2014, 14:50
Posty: 34
Wiek: 32
Lokalizacja: Andrychów
W sklepie modelarskim kupiłem tą ładowarkę oraz wcześniej wspomniany pakiet 3s 1600. Zapytałem się również czy tą ładowarką taki pakiet naładuje.Odpowiedział, że tak. Faktycznie długo to trwa ( około 2,5 h myślę) ale zawsze naładuje.

Czyli w 100 % nie będzie problemu z ładowaniem takiego pakietu 500 mAh? Chcę się dokładnie upewnić aby nic nie spalić :)

_________________
Pozdrawiam, Michał

Toto 0


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Spinnin Birdy
PostNapisane: sobota, 31 maja 2014, 16:40 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 6 września 2012, 13:21
Posty: 2174
Wiek: 56
Lokalizacja: Brudzew
kazus12 napisał(a):
W sklepie modelarskim kupiłem tą ładowarkę oraz wcześniej wspomniany pakiet 3s 1600. Zapytałem się również czy tą ładowarką taki pakiet naładuje.Odpowiedział, że tak.

No cóż - sklep (i sprzedawca) żyją z tego co uda im się sprzedać :evil: Naładować naładujesz, ale nie wierzę by do pełnej pojemności pakietu.
kazus12 napisał(a):
Czyli w 100 % nie będzie problemu z ładowaniem takiego pakietu 500 mAh? Chcę się dokładnie upewnić aby nic nie spalić :)

Jak dla mnie - opis (a wszystkie które znalazłem brzmiały jak kopiowane) jest dość enigmatyczny. Z jednej strony piszą że prąd ładowania jest dobierany automatycznie, z drugiej - że nie poniżej 800mAh.. Nie wiem co o tym sądzić, choć gdybym ja miał tą ładowarkę nie przejmowałbym się i ładował bez strachu ;)

_________________
Jak mówię że coś zrobię to zrobię, nie trzeba mi co pół roku przypominać..
- Sławek -


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Spinnin Birdy
PostNapisane: sobota, 31 maja 2014, 16:56 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 4 maja 2014, 17:50
Posty: 127
Wiek: 36
Lokalizacja: Pszczyna
Cytuj:
Ładowarka ładuje prądem max 840mAh, co oznacza że ładowanie akumulatorów które mają prąd ładowania mniejszy niż 840mAh może spowodować uszkodzenie akumulatora oraz ładowarki.
Można uważać że akumulatory których pojemność jest mniejsza niż 800mAh nie powinny być ładowane tą ładowarką. (chyba że posiadają większy prąd ładowania niż 1C)


Opis jest prosty. Można nią ładować aku nawet i 4000mAh i naładuje się do pełna - oczywiście trochę czasu upłynie. Nie można ładować aku, których maksymalny prąd ładowania jest mniejszy niż 840mAh, gdyż ładowarka mogła by go przekroczyć, co grozi uszkodzeniem pakietu.

_________________
Pozdrawiam, Tomek.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Spinnin Birdy
PostNapisane: sobota, 31 maja 2014, 17:07 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 6 września 2012, 13:21
Posty: 2174
Wiek: 56
Lokalizacja: Brudzew
No to wyjaśnienie też do mnie przemawia, ale jak widać - opis jest prosty ale nie dla wszystkich :D

_________________
Jak mówię że coś zrobię to zrobię, nie trzeba mi co pół roku przypominać..
- Sławek -


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Spinnin Birdy
PostNapisane: sobota, 31 maja 2014, 17:38 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 4 maja 2014, 17:50
Posty: 127
Wiek: 36
Lokalizacja: Pszczyna
Można ładować aku mniejszym prądem niż maksymalny, a wręcz jest to korzystne.
A co do ładowarki - nie ma potencjometru do ustawienia prądu - niby sama określa automatycznie jak ładować. Żeby określić jaki aku jest podłączony trzeba by zrobić test np rezystancji wew, ale raz że było by to zawodne, dwa trzeba do tego elektronik, a w ładowarce za 30zł o to ciężko. Więc cała ta automagia pewnie polega na tym, że ładuje maksymalnym prądem i już, stąd ogniwa o maksymalnym prądzie ładowania mniejszym niż te 800mA będą się degradować bardzo szybko.

_________________
Pozdrawiam, Tomek.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Spinnin Birdy
PostNapisane: sobota, 31 maja 2014, 18:13 
W tych "prostych" ładowarkach, ogranicznikiem prądu jest wydajność transformatora zasilającego, plus jakiś prosty układ stabilizujący napięcie, plus układ "pompujący".
Dodatkowo może być wyposażona (tak jak ta linkowana przez Sławka) w jakiś prosty balanser.
Można takim "cudakiem" ładować wszelkie pakiety powyżej 840mAh (przynajmniej ta z linku), lecz ładowanie na przykład 5000mAh to katorga :mrgreen:


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Spinnin Birdy
PostNapisane: sobota, 31 maja 2014, 19:10 
Ładowanie takimi ładowarkami większych pakietów trwa bardzo długo.
Dodaj ze 100 zł i będziesz miał ładowarkę na przyszłość.

ED: przepraszam, Ty już ją masz.
Szkoda, że nie zapytałeś przed zakupem.


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Spinnin Birdy
PostNapisane: sobota, 31 maja 2014, 22:14 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 15 grudnia 2013, 22:18
Posty: 155
Wiek: 60
Lokalizacja: Chorzów
Cytuj:
Z kolei ja myślałem, że pakiet mniejszy niż 840mAh nie może być ładowany taką ładowarką.

I dobrze myślałeś. Możesz przekroczyć prąd ładowania, co będzie niebezpieczne dla pakietu. Miałem tą samą ładowarkę.
Większe możesz ładować bez przeszkód, jedynie będzie to trwało odpowiednio dłużej ale jest całkowicie bezpieczne.

_________________
pozdrawiam Irek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Spinnin Birdy
PostNapisane: niedziela, 1 czerwca 2014, 14:20 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 9 lutego 2014, 14:50
Posty: 34
Wiek: 32
Lokalizacja: Andrychów
Przypomniałem sobie, że mam jeszcze taką ładowarkę. Została mi ona po zestawie Nine Eagles Sky Surfer. Ładowałem nią pakiet 2s 250 mAh.
Czy nic się nie stanie jeżeli będę ładować nią pakiety wymienione parę postów wyżej?


Załączniki:
DSCF5051.JPG
DSCF5051.JPG [ 125.32 KiB | Przeglądane 2856 razy ]

_________________
Pozdrawiam, Michał

Toto 0
Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Spinnin Birdy
PostNapisane: niedziela, 1 czerwca 2014, 20:00 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 20 marca 2010, 17:16
Posty: 6745
Wiek: 41
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice
Takie ładowarki nic nie są warte , a możesz popsuć pakiet ! pomyśl nad jakąś lepszą, teraz można kupić dość dobre za 80PLN

_________________
To bzykanie coś oznacza. Takie bzyczące bzykanie nie bzyka bez powodu.

pozdrawiam Marcin


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 63 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron

119,315,937 Wyświetlone Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL