Teraz jest środa, 15 maja 2024, 01:21

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Druk z LW-PLA
PostNapisane: niedziela, 7 stycznia 2024, 16:47 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 20 marca 2010, 17:25
Posty: 3602
Wiek: 36
Lokalizacja: Warszawa
Czołem!

Ktoś z Was drukuje z LW-PLA (PLA ze spieniaczem, które tworzy strukturę pianki)? Macie jakieś sprawdzone ustawienia? Kupiłem dwie rolki w Czechach i chciałbym poestować, a nie chce mi się wymyślać koła (ustawień) na nowo. Wiem że i tak trzeba je będzie podtunować, ale dobrze by było od czegoś zacząć.

Docelowo chciałbym z tego filamentu drukować elementy modeli samolotów.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Druk z LW-PLA
PostNapisane: niedziela, 7 stycznia 2024, 19:36 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 25 stycznia 2016, 13:16
Posty: 3710
Wiek: 58
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska
Widziałem model Cessny wydrukowany tym filamentem, i jak dla mnie czad, ale nie pomogę, bo jeszcze nie drukowałem tym filamentem.
Z opisów wiem, że im wyższa temperatura druku, tym większe "spienienie", a co za tym idzie lżejszy element. Chyba trzeba podejść do tego "eksperymentalnie", bo zapewne jak przy każdym filamencie, nie ma uniwersalnych ustawień dla każdej drukarki.

_________________
Pozdrawiam, Artur


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Druk z LW-PLA
PostNapisane: niedziela, 7 stycznia 2024, 20:50 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 14 listopada 2010, 16:49
Posty: 227
Wiek: 43
Lokalizacja: Strumień - Zabłocie
Szymon napisał(a):
...Kupiłem dwie rolki w Czechach...


można wiedzieć coś więcej?
Mieszkam rzut kamieniem od południowych sąsiadów i często bywam, chętnie się zaopatrzę


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Druk z LW-PLA
PostNapisane: niedziela, 7 stycznia 2024, 21:03 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 20 marca 2010, 17:25
Posty: 3602
Wiek: 36
Lokalizacja: Warszawa
marcinoc napisał(a):
można wiedzieć coś więcej?

A proszę bardzo
https://3dlabprint.com/shop/polylight-1 ... -filament/

Kostka kalibracyjna dała jakąś nadzieję że udało się trafić w ustawienia. Odpaliłem większy element, ale wewnętrz jest dużo nitkowania. Retrakcja była wyłączona bo sporo ludzi pisze że te filamenty tego nie lubią.
Załącznik:
88d67a1c-113c-4197-80b9-e359750ac8a7.jpg
88d67a1c-113c-4197-80b9-e359750ac8a7.jpg [ 109.67 KiB | Przeglądane 441 razy ]

Przerwałem ten wydruk na wysokości 42mm. Ustawienia druku jakie zaleca producent plików, tj, infill na poziomie 3% oraz jedna ścianka nie rokują. O ile ogólna szywność elementu jest jako taka, to poszycie się bardzo ugina z racji na bardzo skromne wypełnienie.
Znalazłem info żeby ustawić retrakcję na 0.5mm - nie zaszkodzi spróbować.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Druk z LW-PLA
PostNapisane: niedziela, 7 stycznia 2024, 21:08 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 20 marca 2010, 17:47
Posty: 6499
Wiek: 52
Lokalizacja: Józefów (ten koło Błonia)
Drukowałem z esun i ten lw-pla lubił temp około 240 stopni i flow 52%.
Na przykład pliki Przemkowych samolotów drukowałem z jego gcodow zmieniając tylko te dwie wartości. Temperaturę i flow.

Wysłane z mojego M2103K19G przy użyciu Tapatalka

_________________
hejcia :-)
TKS 1/6 , 7TP 1/6


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Druk z LW-PLA
PostNapisane: niedziela, 7 stycznia 2024, 21:26 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 25 stycznia 2016, 13:16
Posty: 3710
Wiek: 58
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska
Info znalezione w sieci, a konkretnie ze sklepu NA3D

"【PLA-LW】 PLA-LW to ulepszona wersja PLA opracowana przez firmę eSUN dla modeli samolotów i dronów,
【Stabilna tolerancja wymiarów】 Minimalna tolerancja i niski skurcz - zapewniają równomierne podawanie i stabilne wydruki, brak zatykania, bardzo wysoki wskaźnik udanych wydruków, dzięki czemu drukowane części mają doskonałe wykończenie powierzchni i są bardzo dokładne (w zależności od drukarki).
【Bez wiązania i zatykania】 Szpula 1 kg. Materiał o doskonałej okrągłości i bardzo małej tolerancji średnicy, nie zachodzi na siebie i nie plącze się. Łatwo się topi, nie pęka, nie zawiera pęcherzyków powietrza. Drukuj płynnie i wielokrotnie, nie zatykając dyszy ani ekstrudera.
【Zalecana temperatura drukowania】 Temperatura dyszy wynosząca 190-270°C zapewnia płynne wydruki bez konieczności częstej kalibracji i mniej problemów z ekstruderem. W temperaturze około 210-270 °C materiał ten zacznie się pienić podczas drukowania, zwiększając swoją objętość prawie 1,2 razy, a prędkość wytłaczania można zmniejszyć do 45% w przypadku drukowania lekkich części.
【Próżniowe opakowanie zamknięte】 Masa netto materiału: 1 kg. Filament firmy eSUN jest dostarczany w zamkniętej próżniowo torbie z substancją osuszającą, która utrzymuje go w suchości, z dala od kurzu i obcych cząstek, zapobiegając zatykaniu się dyszy i zapewniając gładkie modele 3D."

_________________
Pozdrawiam, Artur


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Druk z LW-PLA
PostNapisane: poniedziałek, 8 stycznia 2024, 17:12 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 20 marca 2010, 17:25
Posty: 3602
Wiek: 36
Lokalizacja: Warszawa
Znalazłem fajny (i do tego z obrazkami :-) ) ilustrowany poradnik jak ogarnąć odpowiednią temperaturę druku i flow dla filamentu typu LW-PLA.

https://learn.colorfabb.com/print-lw-pla/

Dodatkowo znalazłem do poczytania conieco po polsku na branżowym forum.

https://reprapy.pl/viewtopic.php?t=9295 ... 83ad2e589e

Piszą tam że w internetach piszą, że LW-PLA fajnie się drukuje w trybie wazy właśnie z uwagi na nitkowanie. No ale że normalnie też się da.

Adam, jak drukowałeś te modele Przemkowe, to one chyba właśnie są przygotowane do druku w trybie wazy, bo mają wbudowaną wewnętrzną strukturę, co? Mam pliki od goblina, i coś mi się tak właśnie kojarzy że tam nie było klasycznego wypełnienia.

EDYTKA

Jeszcze jeden link, do sąsiedniego forum:

https://pfmrc.eu/topic/84141-colorfabb-lw-pla/

i jeszcze jeden:

https://pfmrc.eu/topic/80158-lw-pla-lekki-filament-do-drukowania-modeli/


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Druk z LW-PLA
PostNapisane: wtorek, 23 stycznia 2024, 20:41 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 20 marca 2010, 17:25
Posty: 3602
Wiek: 36
Lokalizacja: Warszawa
Można spotkać również LW PLA w wersje prefoamed czyli wstępnie spienionej. Ma tą zaletę, że nie pęcznieje pod wpływem temperatury, drukuje się na takich samych ustawieniach jak większość PLA, więc nadaje się do druku elementów z klasycznym wypełnieniem/inflill (nie przygotowanych specjalnie do druku w trybie wazy). Wady? Cena materiału :) Np taki Polymaker PolyLite LW-PLA to koszt około 200 zł/kg. I drukuje się 1:1. LW-PLA klasyczny aktywnie pieniący rekompensował cenę niskim flow rate (rzędu 50%).


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  

119,854,415 Wyświetlone Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL