Teraz jest piątek, 29 marca 2024, 12:35

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 31 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Automatyczny dom - coś jakby referat
PostNapisane: środa, 26 grudnia 2018, 13:55 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 12 kwietnia 2012, 10:46
Posty: 6037
Wiek: 45
Lokalizacja: Kraków
Pewnie każdy gdzieś tam słyszał o automatycznym domu (lub niestety częściej używanej głupiej nazwie "inteligentnym") ale patrząc na szybko w internecie na ceny i funkcjonalności raczej szybko mu ewentualna ochota na niego przechodzi... Bo drogo jak czort, bo bez sensu, bo "Jola" mi wybije z głowy...

Po co w ogóle komu taki automatyczny dom/mieszkanie i co to umi? Ano najgorsze w całym temacie jest to, że to umie wszystko. Dlatego szczerze współczuję handlowcom, którzy muszą przekonać przeciętnego Kowalskiego (sorki Arturo :)), że być może warto mieć takie coś.
Najczęściej prezentowanym przykładem jest sterowanie światłem, co wg mnie jest akurat skrajnie głupie... Bo każdy wie, że sterowanie jest już na ścianie i działa doskonale:
Załącznik:
dwuklawisz.jpg
dwuklawisz.jpg [ 26.06 KiB | Przeglądane 17900 razy ]

więc wydanie X zł na to żeby tym sterować jest dziwnym pomysłem na przekonanie ludzi...

Każdy bardziej rozbudowany system automatycznego domu ma jakiś mniejszy lub większy serwerek czyli coś co działa cały czas, zbiera dane i w odpowiedni sposób reaguje na zaprogramowane wydarzenia. Oprócz tego będzie miał jakieś czujniki fizyczne lub zdalne, które będą tych danych dostarczać (temperatura, wilgotność, ciśnienie, natężenie czy kolor światła, dźwięk, zawartość różnych gazów czy pyłów w powietrzu, dym, otwarcie/zamknięcie, ruch, liczniki mediów np. prądu czy gazu). Może też mieć przełączniki takie fizyczne do wciśnięcia. Oczywiście do tego będzie zestaw zabawek umiejący pokazać co się dzieje, czyli: różnorakie wyświetlacze, pojedyncze diody czy całe paski, żarówki, głośniki i zdalne przekaźniki, mogące sterować dowolnym sprzętem.
Może też wchodzić w interakcje z różnymi sprzętami (oczywiście sprzęty muszą na to pozwolić) odkurzacze, oczyszczacze powietrza, klimatyzatory, c.o. czy c.w.u, lodówki, TV i ogólnie RTV, bramy garażowe czy zewnętrzne.
Na koniec skoro to takie sprytne będzie można to wszystko zobaczyć na telefonie, w przeglądarce na dowolnym komputerze, czy na TV.
Jeśli dodatkowo damy mu internet to oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie żeby mieć to w telefonie gdziekolwiek jesteśmy :mrgreen:

Teraz to wszystko możemy połączyć w jeden organizm, którym da się sterować na podstawie jego elementów w trybie manualnym czyli domownik musi coś zrobić żeby zadziało się coś innego, lub automatycznym np wschód Słońca powoduje podniesienie rolet zewnętrznych, podniesienie temperatury w 2 pokojach o 2 stopnie, jeśli to dodatkowo tydzień pracujący włączenie radyjka i ekspresu do kawy. Z kolei zbyt silny wiatr na zewnątrz powoduje zamknięcie rolet i wysłanie wiadomości do wszystkich domowników.

Każdy taki system może być tylko małym wycinkiem wszystkich możliwości lub może być centrum sterowania świata (Twojego personalnego świata powiedzmy w obrębie księgi wieczystej)

Przykład
Mieszkanie w bloku, 3 pokoje, ciepło z kaloryfera, więc można je tylko regulować głowicami, do tego dziecko powiedzmy 3 lata, które samo nie sięgnie do światła w WC ale już dzielnie samo tam chodzi.
Oczywiście nie chcemy nic kuć, bo w bloku, no i dziecko.
Zakładamy głowice na kaloryfery, które są podłączone do systemu, do tego bezprzewodowe czujniki wilgotności i temperatury, jeden bezprzewodowy czujnik otwarcia drzwi i bezprzewodowe sterowanie włącz/wyłącz.
Temperatura jest sterowana z systemu, na podstawie kalendarza i godzin więc w nocy jest nieco chłodniej a w dzień nieco cieplej. Gdy otworzą się drzwi do łazienki to system zapala w mgnieniu oka tam światło a gdy ktoś wyjdzie to je zgasi.
Do tego będziemy znali wilgotność powietrza co może nas przekonać do założenia nawilżacza, który oczywiście będzie sam się włączał gdy w domu będzie za sucho.

Przykład
Chcemy zaoszczędzić na mediach - gaz/prąd/woda. Powiedzmy, że jest to dom jednorodzinny.
Instalujemy liczniki/czujnik dla każdego z mediów - system pokazuje nam dokładne zużycie chwilowe, w ciągu doby, tygodnia, miesiąca itd. Za pomocą przenośnych czujników określamy stałe zużycia np dla lodówki, o takich:
Załącznik:
xiaomi_socket.jpg
xiaomi_socket.jpg [ 13.33 KiB | Przeglądane 17900 razy ]

Po paru jakimś czasie jesteśmy z stanie obliczyć:
- czy zaoszczędzimy na zmianie taryfy G11/G12
- że trzeba już wyrzucić starą lodówkę/pralkę bo bierze prądu jak stara spawarka
- że można by pomyśleć o odzysku wody z umywalki/prysznica i tym spłukiwać w kibelkach zamiast popychać kupę prawie źródlaną wodą
- że trzeba zmienić wypalone "energooszczędne" żarówki kompaktowe bo i tak biorą więcej prądu niż tradycyjne a świeca jakby nie umiały
- że zbieranie deszczówki do podlewania ogródka ma sens
- itd itp
Obrazek

Przykład
Chcemy mieć alarm. I znów system zapewni wszystko co potrzebne, a nawet więcej niż większość zwykłych alarmów. Czujniki otwarcia mogą być bezprzewodowe, czujniki ruchu również, do tego kamery, które są aktywne tylko wtedy gdy alarm jest uzbrojony, oczywiście klawiatury z kodem tradycyjne czy dotykowe też są. Syreny, czy co nam tam wyobraźnia podpowie. Tradycyjnie system może powiadomić o naruszeniu chronionego obszaru dowolnym sposobem dowolną ilość odbiorców.

Przykład
Jesteśmy gadżetomaniakami; światło ma umieć zmieniać kolory, reagować na obecność ludzi, oświetlenie na balkonie ma się włączać o różnych godzinach i różnych trybach. W czasie dnia ma być wszystko wysprzątane i w tym czasie oczyszczacz powietrza ma cały czas działać, po przyjściu do domu ma się już wcześniej włączyć światło przed drzwiami a także uruchomić Spotify z głośniczka.
Pozwólcie na skrótowy opis, to wszystko jest bardzo proste do zrobienia, bo nawet odkurzacz może gadać z systemem a sam system może wiedzieć na podstawie geolokalizacji czy przypadkiem nie wracamy do domu żeby to wszystko zrobić.

I teraz w końcu o czym piszę :) Jest taki system nazywa się Domoticz https://www.domoticz.com/, który nie jest komercyjny a został napisany przez takich co wieczorami nie mają co pisać więc piszą programy. Dzięki temu nie płacimy za sam program a tylko kupujemy ogólnie znane kawałki sprzętowe czyli coś na czym będzie serwer, jakiś czujnik itd a program pobieramy od nich. Oczywiście byłoby miło wysłać im parę $ choćby symbolicznie żeby pokazać, że się spisali (a spisali się)
Serwer może działać na: Windows, Linux, Raspberry Pi, macOS, FreeNAS, Synology NAS - czyli właściwie na wszystkim
Ma aplikacje dla Android i iOS, a także jest dostępny przez przeglądarkę.
Może współdziałać z już istniejącymi systemami przez BlueTooth, Wifi, radiowo 433, 868 MHz, po RS232, I2C, SPI, itd, itp. Jeśli nam się chce w prosty sposób możemy sami zrobić wiele czujników czy modułów wykonawczych a jeśli nie umiemy to możemy kupić gotowe np od Xiaomi i zaprząc je do pracy z nim.

Sama instalacja serwera np na Raspberry Pi zajmuje z 15 minut i nawet jeśli ktoś tego wcześniej nie robił, wystarczy obejrzeć ot taki filmik:


Żeby już po chwili cieszyć się:
Załącznik:
domoticz_1.jpg
domoticz_1.jpg [ 129.04 KiB | Przeglądane 17900 razy ]

Załącznik:
domoticz_2.jpg
domoticz_2.jpg [ 142.39 KiB | Przeglądane 17900 razy ]

I po nieco dłuższej:


Czujnik temperatury i wilgotności - samoróbka, czas wykonania max 30min, koszt ok 8$
Załącznik:
domoticz_esp.jpg
domoticz_esp.jpg [ 71.67 KiB | Przeglądane 17900 razy ]


Zdalny włącznik - samoróbka, czas wykonania max 30min, koszt ok 8$, tu na zdjęciu gotowiec
Załącznik:
domoticz_relay.jpg
domoticz_relay.jpg [ 85.01 KiB | Przeglądane 17900 razy ]


Jest nawet polska grupa na Facebooku o Domoticzu a także sporo materiałów ogólnie w internecie w tym wszystko co potrzebne dla większości zastosowań do polsku, więc naprawdę każdy może spróbować.

Ile to kosztuje?
- serwer na raspeberry pi 3 ok 180zł ale może być nawet wersja 2
- serwer na windows - nic bo pewnie komputer mamy jakiś w domu
- 1 sensor samoróbka (ESP8266 + jakiś czujnik) max 10$
- 1 bezprzewodowy czujnik temp+wilgotn od Xiaomi 50zł (mały ładny i gotowy)
- Xiamomi gateway 90zł (czyta dane z np czujników temperatury)
- głowica Danfoss Living Connect w wersji Z-Wave – model: „014G0013” ok 230zł
- Aeon Z-Stick w wersji S2 (czarny) lub Gen5 (biały) do gadania np z głowicami Danfoss ok 200zł
- licznik prądu 1 fazowy 25$
- do wody wystarczy w wielu przypadkach tylko ESP8266 (6$)
- do gazu j.w. lub możemy wsadzić dodatkowy licznik z impulsatorem

Jeśli chcemy skorzystać z tych znanych, spotkać się z ludźmi, posłuchać, zapłacić:
https://www.somfy.pl/
https://www.fibaro.com/
https://eu.dlink.com/pl/pl/products/dch ... tarter-kit

_________________
pozdrawiam
Hubert
https://www.banggood.com/?p=WQ230911983820130156


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Automatyczny dom - coś jakby referat
PostNapisane: środa, 26 grudnia 2018, 14:08 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 20 marca 2010, 17:16
Posty: 6743
Wiek: 41
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice
Niezły artykuł, dokładnie z miesiąc temu trefiłem na stronę i opis Domoticz.

_________________
To bzykanie coś oznacza. Takie bzyczące bzykanie nie bzyka bez powodu.

pozdrawiam Marcin


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Automatyczny dom - coś jakby referat
PostNapisane: środa, 26 grudnia 2018, 14:33 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 21 marca 2010, 09:34
Posty: 5149
Wiek: 52
Lokalizacja: Plewiska
Podoba mi sie ogolnie toto jednak u mnie bez sensu bo dom mały i wszystko pod ręką. Za to podoba mi sie pewien jegomość ktory pokazał że nie istnieją zamkniete systemy i wszedzie idzie sie włamać

_________________
Pozdrawiam Krzysiek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Automatyczny dom - coś jakby referat
PostNapisane: piątek, 28 grudnia 2018, 20:24 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 21 marca 2010, 18:35
Posty: 2328
Wiek: 60
Lokalizacja: Poznań - Jeżyce
Bardzo ciekawe, w przyszłym roku zmieniam chałupkę i każda oszczędność się przyda!!

_________________
Bartek
NEVER STOP EXPLORING!


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Automatyczny dom - coś jakby referat
PostNapisane: środa, 9 stycznia 2019, 19:13 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 12 kwietnia 2012, 10:46
Posty: 6037
Wiek: 45
Lokalizacja: Kraków
Czujnik temperatury i wilgotności, kostka która mierzy zużycie tego co do niej jest podłączone oraz umożliwia sterowanie tym czymś oraz skupiający je w sobie gateway który przy okazji może być swiatelkiem i głośnikiem
ObrazekObrazekObrazek

_________________
pozdrawiam
Hubert
https://www.banggood.com/?p=WQ230911983820130156


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Automatyczny dom - coś jakby referat
PostNapisane: piątek, 11 stycznia 2019, 00:33 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 12 kwietnia 2012, 10:46
Posty: 6037
Wiek: 45
Lokalizacja: Kraków
Dzisiaj dla porównania czujnik kupiony oraz czujnik zrobiony. ZTS potrzebuje zasilacza a ten kupny działa bateryjnie.
Obydwa mają tę samą funkcjonalność czyli mierzą temperaturę i wilgotność. Obydwa przesyłają dane bezprzewodowo. Obrazek

_________________
pozdrawiam
Hubert
https://www.banggood.com/?p=WQ230911983820130156


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Automatyczny dom - coś jakby referat
PostNapisane: niedziela, 20 stycznia 2019, 19:10 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 12 kwietnia 2012, 10:46
Posty: 6037
Wiek: 45
Lokalizacja: Kraków
Skoro w porównaniu opłacalności i ogólnej fajności wygrały czujniki Xiaomi Mi Home zatem przyjechało ich więcej (szara kostka dla porównania wielkości ma 1x1x1cm):
Załącznik:
IMG_20190117_200547.jpg
IMG_20190117_200547.jpg [ 2.95 MiB | Przeglądane 17404 razy ]

To coś największego to bezprzewodowy włącznik, który można dowolnie skonfigurować w całym systemie, aktualnie jeden krótki klik włącza wcześniej światło (barwa, jasność) w Gateway'u a dwuklik je wyłącza.

Serwer został rozszerzony do lepszej wersji Raspberry. Lepszej dlatego, że ma już wbudowane Wifi i Bluetooth co znacznie ułatwiło kabelkologię w miejscu instalacji gdyż ostatecznie chodzi głównie o sczytywanie ilości zużytej energii elektrycznej i innych mediów przez cały budynek.
Załącznik:
IMG_20190117_200202.jpg
IMG_20190117_200202.jpg [ 3.01 MiB | Przeglądane 17404 razy ]

W komplecie z zasilaczem, obudową i radiatorami.

Udało się też skonfigurować Xiami Mi Home Gateway:
Załącznik:
IMG-20190119-WA0001.jpeg
IMG-20190119-WA0001.jpeg [ 2.78 MiB | Przeglądane 17404 razy ]

Co dało dostęp do wszystkich białych pudełeczek od Xiaomi - jak się okazało sam Gateway ma parę ciekawych funkcji już wbudowanych i można z nich korzystać przez Domoticza.

Kolejny etap to badanie zużycia w czasie rzeczywistym mediów. Prądu, gazu i wody.
Licznik prądu idzie sobie spokojnie z Chin więc zająłem się wodą. O ile póki co nie interesuje mnie całkowite zużycie wody w budynku - gdyż jakoś ciężko zmusić domowników żeby mniej pili i rzadziej się myli :D o tyle bardzo interesującym może być odkrycie ile tak naprawdę leci prawie źródlanej wody do kibelka :lol:
Załącznik:
Clipboard01.jpg
Clipboard01.jpg [ 91.24 KiB | Przeglądane 17404 razy ]

Powyżej pierwsze wyniki z czujnika przepływu YF-S201 + ESP8266 z ESPeasy na pokładzie.
Liczone na kalkulatorze zużycie wody do wc przy 4 osobach, 3 spłukaniach dziennie - daje około 22m3 wody i ścieków rocznie. Jako, że jest to domek można realnie wziąć pod uwagę wykorzystanie już "zużytej" wody z umywalek/wanny/prysznica właśnie do wc. Wtedy to spłukanie wc mamy prawie za darmo (minus koszt instalacji oraz jakiegoś prądu, żeby to obsłużyć)

Już pierwszy dzień działania "produkcyjnego" przyniósł wnioski o możliwych modyfikacjach domu. Jak się okazuje uszczelki w oknach, które były na dość wysokim miejscu w kalendarzu napraw prawie w ogóle nie zmieniają temp w pomieszczeniach (porównano dwa podobne pomieszczenia z wymienionymi i ze starymi uszczelkami). Drzwi wejściowe zdecydowanie są do wymiany gdyż różnica w wiatrołapie w porównaniu do reszty pomieszczeń jest znaczna. Ale absolutnym faworytem jest strych. Słabo ocieplony dach z blachą to najsłabsze ogniwo, z satelity z kamerą termowizyjną łatwo znajdziecie ten dom będzie się świecił :mrgreen: :mrgreen:

Na koniec mała uwaga - jeśli ktoś będzie wykonywał podobną instalację z internetem od Orange to polecam od razu nadanie sobie bezpłatnego DNS http://freeddns.noip.com
Niewiarygodne jak często Orange potrafi zmienić nam IP....

_________________
pozdrawiam
Hubert
https://www.banggood.com/?p=WQ230911983820130156


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Automatyczny dom - coś jakby referat
PostNapisane: wtorek, 22 stycznia 2019, 21:42 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 12 kwietnia 2012, 10:46
Posty: 6037
Wiek: 45
Lokalizacja: Kraków
Przyszedł w końcu długo wyczekiwany miernik zużycia prądu. SDM120 ma wbudowany interfejs RS485 który spięty z tym małym czymś z USB dostarczy danych o bieżącym zużyciu W/A/V i HzObrazek

_________________
pozdrawiam
Hubert
https://www.banggood.com/?p=WQ230911983820130156


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Automatyczny dom - coś jakby referat
PostNapisane: czwartek, 24 stycznia 2019, 19:52 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 12 kwietnia 2012, 10:46
Posty: 6037
Wiek: 45
Lokalizacja: Kraków
Małymi kroczkami do przodu. Niestety nie mam kota.
ObrazekObrazekObrazek

_________________
pozdrawiam
Hubert
https://www.banggood.com/?p=WQ230911983820130156


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Automatyczny dom - coś jakby referat
PostNapisane: czwartek, 24 stycznia 2019, 19:55 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 23 marca 2014, 19:43
Posty: 2663
Wiek: 45
Lokalizacja: Sompolno
To błąd

_________________
Addriano1


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Automatyczny dom - coś jakby referat
PostNapisane: czwartek, 24 stycznia 2019, 21:11 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 21 marca 2010, 09:34
Posty: 5149
Wiek: 52
Lokalizacja: Plewiska
Bez kota to jak bez filmu -nie liczy się

_________________
Pozdrawiam Krzysiek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Automatyczny dom - coś jakby referat
PostNapisane: piątek, 25 stycznia 2019, 22:10 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 12 kwietnia 2012, 10:46
Posty: 6037
Wiek: 45
Lokalizacja: Kraków
Tradycyjnie działa, bo musi.
Załącznik:
Clipboard014.jpg
Clipboard014.jpg [ 31.75 KiB | Przeglądane 17242 razy ]

A kot? No jak chcecie, poniżej wklajam :mrgreen: :mrgreen:

Kod:
#!/bin/bash
#title           :solar
#description     :Read current from sdm120 and sends it to Domoticz.
#author       :JM
#date            :20160605
#version         :0.1
#usage       :./solar
#notes           :
#bash_version    :
#==============================================================================
SERVER="http://127.0.0.1:8080"   #server location
IDX=#     #id of your device

#SDM120C
SDM120="/home/pi/SDM120C/sdm120c" #location sdm120c script
TTY="/dev/ttyUSB0"        #USB port sdm120c

CURRENT=$($SDM120 $TTY -p -q -z 10 | awk '{print $1}') #get current from sdm120c

# echo "$SERVER/json.htm?type=command&param=udevice&idx=$IDX&nvalue=$CURRENT&svalue=POWER;ENERGY"

x=0
for gelezenWaardE in $($SDM120 $TTY -z 10  -ip|awk -F ":" '!/OK/ {print $2} '|sed 's/[ a-zA-Z]//g') ; do

if [ ! $x -eq 1 ]; then
   watt=$gelezenWaardE
   x=1
   else
   kilowattuur=$(($gelezenWaardE/1000))
fi

done

curl -s {"http://127.0.0.1:8080/json.htm?type=command&param=udevice&idx=$IDX&nvalue=0&svalue=${watt};${kilowattuur}"}  #send current to domoticz
curl -s {"$SERVER/json.htm?type=command&param=addlogmessage&message=SolarSDM120Update"}  #send current to domoticz

_________________
pozdrawiam
Hubert
https://www.banggood.com/?p=WQ230911983820130156


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Automatyczny dom - coś jakby referat
PostNapisane: piątek, 25 stycznia 2019, 22:12 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 23 marca 2014, 19:43
Posty: 2663
Wiek: 45
Lokalizacja: Sompolno
Pije piwo i grzebie przy prądzie

_________________
Addriano1


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Automatyczny dom - coś jakby referat
PostNapisane: piątek, 25 stycznia 2019, 22:14 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 12 kwietnia 2012, 10:46
Posty: 6037
Wiek: 45
Lokalizacja: Kraków
Wcale nie. Sukcesy mam z wczoraja. Dzisiaj tylko spijam piankę chwały.

_________________
pozdrawiam
Hubert
https://www.banggood.com/?p=WQ230911983820130156


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Automatyczny dom - coś jakby referat
PostNapisane: piątek, 25 stycznia 2019, 22:22 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 1 lutego 2011, 19:48
Posty: 2807
Wiek: 59
Lokalizacja: Milanówek
Ellipsis napisał(a):
Wcale nie. Sukcesy mam z wczoraja. Dzisiaj tylko spijam piankę chwały.

No widzimy, że miałeś romantyczny wieczór przy świecach - zużycie 0 kWh
:mrgreen:

_________________
pozdrawiam
Andrzej


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Automatyczny dom - coś jakby referat
PostNapisane: sobota, 26 stycznia 2019, 20:03 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 12 kwietnia 2012, 10:46
Posty: 6037
Wiek: 45
Lokalizacja: Kraków
Zużycie wzrosło :geek:
Załącznik:
produkcja.jpg
produkcja.jpg [ 160.86 KiB | Przeglądane 17188 razy ]

_________________
pozdrawiam
Hubert
https://www.banggood.com/?p=WQ230911983820130156


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Automatyczny dom - coś jakby referat
PostNapisane: niedziela, 27 stycznia 2019, 23:11 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 12 kwietnia 2012, 10:46
Posty: 6037
Wiek: 45
Lokalizacja: Kraków
Zdjęcie zamontowanego czujnika prądu a na kolejnym jest już następny element czyli przepływomierz do wody. Obudowa elektroniki zaprojektowana własnoręcznie w DSM, będzie oczywiście do pobrania. ObrazekObrazek

_________________
pozdrawiam
Hubert
https://www.banggood.com/?p=WQ230911983820130156


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Automatyczny dom - coś jakby referat
PostNapisane: czwartek, 7 lutego 2019, 08:07 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 23 listopada 2012, 10:18
Posty: 31
Wiek: 54
Lokalizacja: Kraków
Oszczędzanie powinno zacząć się na etapie projektu domu.
Kupiłeś gotowy dom - instaluj domoticza.
Budujesz dom - zanim zainstalujesz domoticza:
- zadbaj o dobrą izolację podłóg i fundamentów, (sufitów i dachu również :-)
- zastanów się, czy cieplej i ekonomiczniej będzie jak na podłodze położysz drewno zamiast paneli tam gdzie przeznaczenie pomieszczeń na to pozwoli,
- czy rzeczywiście wszędzie potrzebujesz mieć duże okna? Czy okna dachowe przeraźliwie ziębią pomieszczenia zimą i okrutnie nagrzewają latem?
- czy zaplanowałeś oświetlenie w pomieszczeniach zgodnie z ich przeznaczeniem i uwzględniające okna zapobiegając włączaniu kilku lampek aby móc przeczytać książkę, czy też się pouczyć?
- czy lepiej mieć kotłownię bezpośrednio pod łazienką na górze i obok łazienki dolnej ze względu na ilość zimnej wody, która musi dopłynąć z pieca do kranu prysznica lub umywalki?
- czy zasobnik na ciepłą wodę i utrzymywanie jej w zadanej temperaturze ma sens, czy lepiej przy punktach odbioru wody zlokalizowanych dalej lepiej mieć 10 ltr podgrzewacz pod umywalką/zlewem i mieć ciepłą wodę w 1-2 sekundy przy nikłym zużyciu prądu?
- czy wszystkie piece gazowe z zamkniętą komorą spalania zanim zaczną grzać wykonują przedmuchiwanie wylotu spalin, co zajmuje kilka sekund podczas których leci nieogrzewana woda? Czy liczyłeś o ile wcześniej zapełni się szambo jeżeli go używasz?
- czy uwzględniając prognozy zmiany klimatu i dostępności wody warto zainstalować zbiornik na wodę z deszczówki w garażu lub w ogródku i podłączyć do instalacji toalet i prania?
- skąd będziesz czerpał wodę na podlewanie roślinek w ogródku?
- czy potrzebujesz dużej, dwuskrzydłowej lodówki zużywającej sporo prądu, zamiast osobnej zamrażarki klasy AAA umieszczonej w pomieszczeniu technicznym i osobnej chłodziarki w kuchni?
- czy drogi sprzęt AGD zawsze jest wart swojej ceny, czy przepłacasz za funkcje których nie użyjesz?
- czy prosty dom to małe koszty i święty spokój, czy też skomplikowany
- czy garaż zbudowany jak najbliżej bramy/drogi zaoszczędzi Ci czasu i zdrowia na odśnieżaniu?
- czy brama otwierana automatycznie czasami się psuje a jej utrzymanie kosztuje i jednocześnie pozbawia Cię jedynego ruchu podczas dnia, który może zapewnić brama otwierana ręcznie?
- czy w Twoim konkretnym przypadku lepsze jest zainwestowanie w drzwi, okna antywłamaniowe i monitoring, czy też w dobrą - nie standardową i tanią polisę ubezpieczeniową?
- itd.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Automatyczny dom - coś jakby referat
PostNapisane: czwartek, 7 lutego 2019, 09:45 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 6 września 2012, 13:21
Posty: 2174
Wiek: 56
Lokalizacja: Brudzew
Projektowanie domu pod kątem ekonomii w użytkowaniu to jedno, a użytkowanie tego co się ma to drugie. W 99,99% mamy do czynienia z drugą opcją, zaś z pierwszą jest tak że wieeeele zależy od umiejętności projektanta.
Wiele lat temu we Wrocławiu postawiono budynek wielorodzinny który już w swoich założeniach miał być jak najtańszy w użytkowaniu - w projekcie uwzględniono np fakt że północna część budynku będzie chłodniejsza niż południowa, więc po tej stronie umieszczono klatkę schodową i pomieszczenia w których rzadziej się przebywa. Wykonano też instalację do ogrzewania wody energią z wnętrza ziemi (teraz nie pamiętam jak się fachowo nazywała) - działało to jak lodówka, tyle że odwrotnie: rury zakopane w ziemi pobierały ciepło, i oddawały w zbiorniku z wodą. Koszt użytkowania takiej instalacji na domek jednorodzinny jest dość spory (ciepło mam za darmo, ale prąd do pompy kosztuje krocie), ale dla domku wielorodzinnego był spokojnie do zaakceptowania. Projekt się sprawdził, koszta użytkowania były znikome - jednak takich projektów jest jeszcze baaaaardzo mało. Oszczędności należy więc szukać w tym co się ma (np spłuczka do klopika podłączona nie do pionu z wodą, a do odpływu np umywalki w łazience), przewody elektryczne do gniazdek umieszczone nie w ścianie a w listwie przypodłogowej (mogę bez problemu zmieniać ilość gniazdek i dokładać tam gdzie są potrzebne) - i to są właśnie przeróbki jakie można wykonać we własnym zakresie w już posiadanym lokalu. Życzył bym sobie by wszyscy projektanci domów uwzględniali ekonomię w przyszłym użytkowaniu, jednak mimo wykształcenia budowlanego widzę że to wciąż tak odległa przyszłość że może moje prawnuki się tego doczekają..

_________________
Jak mówię że coś zrobię to zrobię, nie trzeba mi co pół roku przypominać..
- Sławek -


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Automatyczny dom - coś jakby referat
PostNapisane: czwartek, 7 lutego 2019, 10:12 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 12 kwietnia 2012, 10:46
Posty: 6037
Wiek: 45
Lokalizacja: Kraków
Obydwaj macie rację :)

_________________
pozdrawiam
Hubert
https://www.banggood.com/?p=WQ230911983820130156


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Automatyczny dom - coś jakby referat
PostNapisane: czwartek, 7 lutego 2019, 11:42 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 23 listopada 2012, 10:18
Posty: 31
Wiek: 54
Lokalizacja: Kraków
Projektanci to jedno, ale będąc świadomi pewnych rzeczy możemy:
- wybierać projekty, które są najbardziej ekonomiczne - choćby te odległości kotłownia - łazienka/kotłownia - kuchnia, odległość pieca od przyłącza gazowego (nie wiem jak teraz, u nas każdy 1mb instalacji gazowej w domu kosztował 120pln),
- projekty, w których pomieszczenia od odpowiedniej strony świata i odpowiadające położeniu domu na działce nawet na etapie zakupu,
- przed zakupem gotowego projektu poprosić projektanta o zmiany w projekcie - dużo zmian jest gratisowych jeżeli nie wpływają na konstrukcję/wytrzymałość budynku,
- dokonać wyboru instalacji, ocieplenia itd. - to, co opisałem wyżej

I niestety generalna zasada: wykonawcy w naszym przedziale cenowym wiedzą przeważnie dużo mniej niż my po przeczytaniu kilku broszur ze sklepu budowlanego lub po prostu im się nie chce robić dobrze. Dlatego i tak trzeba ich pilnować aby nie spierniczyli termoizolacji, itd. :-( lub można wykonywać część prac samemu. Wtedy zostaje nam w kieszeni trochę kasy i sprzęt, który zakupiliśmy do wykonania prac :-)


[edit] jeszcze słów parę, co do ekonomii.
Jeżeli macie w miarę nowo wybudowany i dobrze ocieplony dom niewilkich rozmiarów oraz Ty i Twoja rodzina potraficie wyłączać światło kiedy nie używacie go, brać prysznic a nie rozkoszować się lejącym deszczem, nie odkręcacie na full kranu włączając piec, aby zamoczyć ręce na kilkanaście sekund, nie grzejecie w domu na full - bo tak jest zimą fajnie, naczynia myjecie z zmywarce na najkrótszym programie wstępnie czyszcząc je w zlewie itd. to o wiele lepiej jest zainstalować prostą infrastrukturę (piec 2 funkcyjny, podgrzewacz gdzie trzeba, oszczędna lodówka klasy AA lub AAA + zamrażarka itd.) niż inwestować w rozbudowane wyposażenie, systemy sterujące i czujniki. Po prostu wyjdzie taniej i o niebo będzie łatwiejsze oraz mniej kosztowne w obsłudze.

I nie zapominać o bezpieczeństwie obsługi systemów. Kto z Was pomagał żonie kolegi lub sąsiada bo mąż wyjechał a tu nie wiadomo jak piec włączyć bo nagle przestał działać w kotłownia wygląda jak centrum sterowania statkiem kosmicznym :-)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Automatyczny dom - coś jakby referat
PostNapisane: czwartek, 7 lutego 2019, 20:24 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 12 kwietnia 2012, 10:46
Posty: 6037
Wiek: 45
Lokalizacja: Kraków
samolocik napisał(a):
Kto z Was pomagał żonie kolegi lub sąsiada bo mąż wyjechał a tu nie wiadomo jak piec włączyć bo nagle przestał działać w kotłownia wygląda jak centrum sterowania statkiem kosmicznym :-)


A gdyby taki miał Domoticza, to mógłby zdalnie zrestartować piec, ustawić zmianę parametrów ogrzewania lub w końcu podejrzeć czy sąsiad/kolega nie zaczął działać...

_________________
pozdrawiam
Hubert
https://www.banggood.com/?p=WQ230911983820130156


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Automatyczny dom - coś jakby referat
PostNapisane: środa, 13 marca 2019, 21:55 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 12 kwietnia 2012, 10:46
Posty: 6037
Wiek: 45
Lokalizacja: Kraków
Porozmawiajmy o pieniądzach. Poniższa tabelka przedstawia koszty, które poniosłem żeby zbudować cały system. W aktualnej konfiguracji niektóre czujniki czy urządzenia wykonawcze są zwielokrotnione co dało w sumie dokładnie tysiaka. Do pełni szczęścia brakuje miernika zużycia gazu i wody. Woda właściwie tylko informacyjnie gdyż mimo prezentacji liczbowej nie udało się przekonać rodziny do odzysku wody z umywalki do wykorzystania w wc.
Czekamy na decyzję w sprawie wymiany licznika gazu bo ten zamontowany ma sporo lat i nie sposób go sczytać* a te dane ułatwiłyby dobranie programu grzewczego w centralnym ogrzewaniu.

Załącznik:
kosztorys.jpg
kosztorys.jpg [ 143.51 KiB | Przeglądane 9977 razy ]





----------------------
*no można by użyć kolejnego raspberry pi z kamerą i w ten sposób z obrazu cyferblatu robić cyferki. Drogie, skomplikowane, no i bez przesady...

_________________
pozdrawiam
Hubert
https://www.banggood.com/?p=WQ230911983820130156


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Automatyczny dom - coś jakby referat
PostNapisane: czwartek, 14 marca 2019, 08:37 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 23 listopada 2012, 10:18
Posty: 31
Wiek: 54
Lokalizacja: Kraków
I jest fajnie. Brakuje mi jeszcze sterowania i sprzętu pod system udawania obecności gospodarzy w domu - w ramach ochrony przed przypadkowymi złodziejami (tymi co to nie mieli zamiaru ale jak widzą okazję...)
No i generalna uwaga do projektowania sterowania to określenie założeń vice możliwości ich spełnienia. Np. oszczędzam wodę ale jeden np. z domowników ma to gdzieś, więc albo dokładam krany z czujnikiem przyłożenia rąk jak w marketach/daję mniejszy strumień + dysza zraszająca albo odpuszczam ten temat tam, gdzie wodę otweira się ręcznie ale np. wyłapuję ją do obiegu wtórnego - toaleta, mycie samochodu i innych rzeczy na zewnątrz itp.

Chciałbym kiedyś zobaczyć u kogoś, kto wdrożył sterowanie w domu taki pełny opis co jak i w jakich okolicznościach działa i dlaczego tak a nie inaczej zostało ustawione. Oczywiście ustawienia są pod indywidualne potrzeby i nie muszą wszystkim odpowiadać.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Automatyczny dom - coś jakby referat
PostNapisane: niedziela, 9 czerwca 2019, 15:58 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 12 kwietnia 2012, 10:46
Posty: 6037
Wiek: 45
Lokalizacja: Kraków
Ktoś tam ze znajomych poprosił o wymyślenie konfiguracji dla istniejącego mieszkania (gdzie nie ma możliwości wymiany instalacji elektrycznej), przede wszystkim światło, ale żeby nie trzeba było kupować "inteligentnych" żarówek, tylko żeby sterowanie światłem było takie jak dotychczas na pstryczkach, ale żeby można było tym światłem jeszcze zdalnie sterować. No i ma działać ze wszystkimi żarówkami jakie można spotkać w domach czyli LEDy, halogeny i świetlówki.
Plus parę innych funkcjonalności, które nie są zbyt wymyślne więc nie ma się co o nich rozpisywać.

Jakiś czas temu Xiaomi / Agara wprowadziła włącznik ścienny w wersji 1/2/3 klawiszowej i według opisu miało to tak działać, że demontujemy stary "mechaniczny" włącznik, zakładamy ich i już można go używać.
Jak wiadomo w naszych instalacjach są 2 przewody w puszce czyli przecięty przewód zasilający, który idzie sobie do żarówki. Zwarcie tego przecięcia powoduje włączenie oświetlenia, ale zasilić się z tych przewodów nic nie da...
W większości przypadków takie "inteligentne" przełączniki potrzebują pełnego zasilania żeby działać (faza i neutralny), dlatego byłem dość sceptyczny czy to ma prawo działać - wszak wiadomo nie takie rzeczy Chińczyk jest w stanie obiecać...

No to kupiłem, podłączyłem i:


I po prostu działa. Tak jak ma, tak jak Chińczyk obiecał :mrgreen:

Gdyby komuś po nocach spać nie dawało jak to działa skoro nie ma prądu, to proponuję sobie przypomnieć podświetlane włączniki ścienne - takie z neonówką, a ostatnio nawet z LED'ami
Cena na Ali to około osiemdziesiąt parę złotych w zależności od aktualnej promocji.

_________________
pozdrawiam
Hubert
https://www.banggood.com/?p=WQ230911983820130156


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Automatyczny dom - coś jakby referat
PostNapisane: niedziela, 9 czerwca 2019, 19:30 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 13 kwietnia 2012, 14:28
Posty: 2487
Wiek: 58
Lokalizacja: Szczytniki
Jak nie ma bateryjki w środku, to pewnie wystarczy rezystor szeregowy i spadek ze 3V, albo mniej bo elektronika już nawet na 1,8V działa. Tyle że wtedy mniejsza moc odbiornika.

_________________
Pozdrawiam Jurek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Automatyczny dom - coś jakby referat
PostNapisane: niedziela, 9 czerwca 2019, 20:03 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 6 czerwca 2010, 15:34
Posty: 2736
Wiek: 58
Lokalizacja: Warszawa
Tylko, że jak obwód jest rozłączony to nie będzie spadku napięcia :shock: Można by dać rezystor równolegle do styków, ale wtedy po zamknięciu obwodu spadek na nim będzie też równy zero :o

_________________
Pozdrawiam Darek
SkyCruiser_2400 ; GEMINI_3200 ; CHASER C1 FPV 120


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Automatyczny dom - coś jakby referat
PostNapisane: niedziela, 9 czerwca 2019, 20:28 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 13 kwietnia 2012, 14:28
Posty: 2487
Wiek: 58
Lokalizacja: Szczytniki
W sumie racja, to może na zamkniętym rezystor, a na otwartym kondensator. Trzeba poprosić Huberta aby sekcje zrobił.

_________________
Pozdrawiam Jurek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Automatyczny dom - coś jakby referat
PostNapisane: niedziela, 9 czerwca 2019, 22:47 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 12 kwietnia 2012, 10:46
Posty: 6037
Wiek: 45
Lokalizacja: Kraków
Proszę bardzo
ObrazekObrazekObrazekObrazek

_________________
pozdrawiam
Hubert
https://www.banggood.com/?p=WQ230911983820130156


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Automatyczny dom - coś jakby referat
PostNapisane: poniedziałek, 10 czerwca 2019, 18:23 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 6 czerwca 2010, 15:34
Posty: 2736
Wiek: 58
Lokalizacja: Warszawa
No i teraz wszystko jasne :lol: około setki elementów biernych, kilkanaście tranzystorów i przetwornic oraz oczywiście procesor :shock: Czy im płacą za zużycie elementów SMD :P

_________________
Pozdrawiam Darek
SkyCruiser_2400 ; GEMINI_3200 ; CHASER C1 FPV 120


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Automatyczny dom - coś jakby referat
PostNapisane: poniedziałek, 10 czerwca 2019, 18:41 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 20 marca 2010, 17:16
Posty: 6743
Wiek: 41
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice
dobrzy są :)

a co do leda jako neonówki w kontaktach .... zamontowałem 10 lat temu i do dziś działają

Załącznik:
3015248300_1440685959.jpg
3015248300_1440685959.jpg [ 6.53 KiB | Przeglądane 9711 razy ]


schemat prosty i zaoszczędzone ze 30PLN na każdym kontakcie :D

_________________
To bzykanie coś oznacza. Takie bzyczące bzykanie nie bzyka bez powodu.

pozdrawiam Marcin


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 31 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron

118,307,784 Wyświetlone Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL