Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 13:52

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 535 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 14  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Sky Surfer 2000 by marekj.
PostNapisane: piątek, 1 maja 2015, 01:01 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 5 czerwca 2013, 17:02
Posty: 1593
Wiek: 71
Lokalizacja: Bestwinka
Po kilku miesiącach latania FPV copterami nadszedł czas na coś skrzydlatego. Wybór padł na Sky Surfer 2000. Zakupiłem zestaw typu KIT w krajowym, znanym i lubianym sklepie. Na drugi dzień model był w domu. Kilka dni oglądania piankolota i czytania na forum, jak to zrobili inni. Postanowiłem wyposażyć go sprzętem z szuflady.
Silnik Turnigy D3548 1100kv
Regulator Dualsky XC4015BA z BEC 3A
Śmigła:
z kompletu 8x7 (po wyważeniu całkiem nieźle wypada)
CamProp 8x6 (skłdane)
Pakiety będą próbowane różne, 3s i 4s.
Serwa miały być z szuflady, niezłe cyfrowe, ale nie pasowały do gniazd (były za małe) więc kupiłem na szybko EMAX 3103. Okazało się, że elektrycznie są ok, natomiast mechanicznie nie do przyjęcia. To, że nie mają łożysk tocznych nie oznacza, że wał z dźwignią ma latać we wszystkie strony. Trzeba było je „naprawić”. Robiłem to za dawnych czasów, gdy łożyskowane serwa nie były powszechne, a ich ceny mocno wygórowane. Odrobina CA w odpowiednie miejsce czyni cuda – już nie ma żadnych luzów.
FPV mam na 5,8G. Będzie Boscam 200 lub 400mW i powszechnie stosowana kamerka do podglądu. Dodatkowo Mobius do nagrywania. Na ziemi monitor RC800 7 cali, zamontowany na nadajniku.
FC na razie chyba Mwii z OSD by Miś i link Frsky, bo po prostu mam.

Montaż zacząłem od klejenia kadłuba, który wszędzie się rozłaził. Następnie zamontowałem silnik z regulatorem. Dostarczone mocowanie pozwala na przykręcenie silnika tylko na dwie śruby, pozostałe dwie wychodzą poza jego obrys. Polecany silnik D3536 ma identyczny rozstaw śrub (niesymetryczny). Mam obawy o taki sposób przykręcenia, ale skoro inni nie wspominali o tym problemie, to może martwię się na zapas.

Załącznik:
silnik.jpg
silnik.jpg [ 160.87 KiB | Przeglądane 31200 razy ]


Ogon jest dość wiotki i trzeba go wzmocnić. Nie podoba mi się nacinanie pianki i wpuszczanie prętów węglowych. Zrobiłem to po swojemu, używając węglowych pasków 0,6x5 mm oraz 0,5x10 mm. Dałem tylko od góry i od dołu, co zdecydowanie usztywniło kadłub w kierunku góra-dół. Wyginanie na boki też się nico poprawiło i tak już chyba zostawię, bo ten kierunek jest znacznie mniej istotny. Takie rozwiązanie mnie osobiście bardziej się podoba, bo nawet z bliska wygląda, jak by to były ozdobne paski foli.

Załącznik:
wzmocn1.jpg
wzmocn1.jpg [ 186.24 KiB | Przeglądane 31200 razy ]

Załącznik:
wzmocn2.jpg
wzmocn2.jpg [ 143.3 KiB | Przeglądane 31200 razy ]

Załącznik:
wzmocn3.jpg
wzmocn3.jpg [ 171.99 KiB | Przeglądane 31200 razy ]


Trzeba też nieco powiększyć przestrzeń na pakiety, zrobić jakąś półkę i od wewnątrz wzmocnić. Na razie cały czas myślę nad tym.

_________________
Pozdrawiam
Marek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Sky Surfer 2000 by marekj.
PostNapisane: piątek, 1 maja 2015, 07:24 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 12 kwietnia 2012, 10:46
Posty: 6037
Wiek: 45
Lokalizacja: Kraków
Obrazek

_________________
pozdrawiam
Hubert
https://www.banggood.com/?p=WQ230911983820130156


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Sky Surfer 2000 by marekj.
PostNapisane: piątek, 1 maja 2015, 09:00 
Hubert, nieco się.... wyłysiałeś :lol:


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Sky Surfer 2000 by marekj.
PostNapisane: piątek, 1 maja 2015, 10:22 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 12 kwietnia 2012, 10:46
Posty: 6037
Wiek: 45
Lokalizacja: Kraków
To od myślenia i od drapania się po głowie w geście "gdzie ja to...?" :D

_________________
pozdrawiam
Hubert
https://www.banggood.com/?p=WQ230911983820130156


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Sky Surfer 2000 by marekj.
PostNapisane: piątek, 1 maja 2015, 11:02 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 5 czerwca 2013, 17:02
Posty: 1593
Wiek: 71
Lokalizacja: Bestwinka
:lol: :lol: :lol:

_________________
Pozdrawiam
Marek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Sky Surfer 2000 by marekj.
PostNapisane: wtorek, 5 maja 2015, 20:57 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 5 czerwca 2013, 17:02
Posty: 1593
Wiek: 71
Lokalizacja: Bestwinka
Przy podstawowym wyposażaniu modelu nic odkrywczego raczej nie wymyśliłem. Zrobiłem półkę pod pakiet, umieszczoną na wklejonych podłużnicach, nad którymi dodatkowo dalem pasy sklejki na boczne ścianki kadłuba.

Załącznik:
polka.jpg
polka.jpg [ 140.09 KiB | Przeglądane 31086 razy ]


Odbiornik i FC ma być pod skrzydłami. Wykonałem dodatkowa półkę, która jest wsuwana w przestrzeń ładunkową pod skrzydłami i blokowana po prostu kształtkami z twardszej pianki na wcisk. Po wstępnych przymiarkach już widzę, że nawet po wymianie odbiornika na malutką "czwórkę" (będzie podłączona po CCPM) nie będzie tam miejsca na FC. Zbyt dużo przestrzeni zajmują kable idące do serw w płacie, a nie chcę robić złączek na zewnątrz modelu, jak to widziałem w niektórych opisach. Zatem kontroler pójdzie pod pakiet, bo jest tam odpowiednia komora.

Załącznik:
polka1.jpg
polka1.jpg [ 177.17 KiB | Przeglądane 31086 razy ]


Na razie montuję jedynie typowe wyposażenie RC i kamerę do filmowania. Po oblocie będę dokładał sprzęt AV i FC. Model udaje się wyważyć prawie zgodnie z dokumentacją, dopiero po włożeniu pakietu 4s 4000 mAh. CG jest nieco za daleko, ale dojdzie na przodzie jeszcze Mobius to będzie ok. Z tym pakietem model ma całkiem przyzwoity power, a będzie jeszcze lepiej, bo jutro dojdą łopatki 8x7 (teraz są 8x6). Model FPV ma latać długo i poziomo a nie krótko, ale pionowo ;) więc zamówiłem odpowiednie wagowo pakiety 3s 5000 mAh.

Załącznik:
pakiet.jpg
pakiet.jpg [ 149.51 KiB | Przeglądane 31086 razy ]


Przed kabinką wkleiłem odpowiedni prostokąt ze sklejki, wpuszczony w piankę, do którego został przyklejony samoprzylepną pianką antywibracyjną, uchwyt do Mobiusa.

Załącznik:
mobius.jpg
mobius.jpg [ 118.32 KiB | Przeglądane 31086 razy ]


Załącznik:
mobius1.jpg
mobius1.jpg [ 260.96 KiB | Przeglądane 31086 razy ]


Kamerka do podglądu oraz nadajnik AV będą na stosownej konstrukcji, montowanej w miejsce obecnej kabinki. Model właściwie jest gotowy do wstępnego oblotu i czeka na stosowną pogodę i wolną chwilę pilota :D.

Załącznik:
ss2000.jpg
ss2000.jpg [ 211.43 KiB | Przeglądane 31086 razy ]

_________________
Pozdrawiam
Marek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Sky Surfer 2000 by marekj.
PostNapisane: wtorek, 5 maja 2015, 21:10 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 21 marca 2010, 09:34
Posty: 5146
Wiek: 52
Lokalizacja: Plewiska
Marku robisz tak wypasione półeczki że chyba zacznę się zapisywać na usługi u Ciebie.

Zazdroszczę zacięcia. Gdy w pracy nawalczę się z wykończeniówką to przy modelu ...szkoda gadać byle by poleciało ;)

_________________
Pozdrawiam Krzysiek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Sky Surfer 2000 by marekj.
PostNapisane: wtorek, 5 maja 2015, 21:44 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 1 lutego 2011, 19:48
Posty: 2807
Wiek: 59
Lokalizacja: Milanówek
Marku, wydaje mi się, że przy takim umiejscowieniu mobiusa w kadrze będziesz widział kawałek kadłuba a ponieważ jest on biały bedzie zaburzał działanie kamerki. Mobius bedzie myślał, że obraz jest jaśniejszy i będzie przyciemniał kadr.

_________________
pozdrawiam
Andrzej


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Sky Surfer 2000 by marekj.
PostNapisane: wtorek, 5 maja 2015, 23:07 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 5 czerwca 2013, 17:02
Posty: 1593
Wiek: 71
Lokalizacja: Bestwinka
Cytuj:
Marku robisz tak wypasione półeczki że chyba zacznę się zapisywać na usługi u Ciebie.
Bez przesady, to tylko nieudolne naśladowanie lasera za pomocą piłki włośnicowej i frezów :D . Ja też nie mam do tego cierpliwości, bo za dużo w życiu już tego się naciąłem, ale nie cierpię wystrzępionej sklejki :D.

Cytuj:
Marku, wydaje mi się, że przy takim umiejscowieniu mobiusa w kadrze będziesz widział kawałek kadłuba a ponieważ jest on biały bedzie zaburzał działanie kamerki. Mobius bedzie myślał, że obraz jest jaśniejszy i będzie przyciemniał kadr.
Masz zupełną rację, nie pomyślałem o tym :oops:. Dzięki za zwrócenie uwagi. Nie chcę podnosić kamery, bo za nią będzie kamera do poglądu. Pozostanie pomalowanie kadłuba przed kamerą na jakiś szarobury kolor. Podepnę się z monitorkiem i zobaczę jak widać na żywo.

W międzyczasie powstało coś takiego:

Załącznik:
kokpit.jpg
kokpit.jpg [ 165.84 KiB | Przeglądane 31052 razy ]


Będzie tam pantilt z kamerką, nadajnik AV i zasilanie czyli samodzielna jednostka audiowizualna :D .

_________________
Pozdrawiam
Marek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Sky Surfer 2000 by marekj.
PostNapisane: środa, 6 maja 2015, 09:59 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 5 czerwca 2013, 17:02
Posty: 1593
Wiek: 71
Lokalizacja: Bestwinka
Sprawdziłem co widzi kamera. Okazuje się, że nie jest tak źle. Kadłub przed kamera mocno się obniża, a ja dodatkowo mam obiektyw typu A, czyli o kącie widzenia niespełna 90 stopni. Poniżej fotka z testów naziemnych. To jest pełny kadr z klatki filmu. Można tą końcówkę maznąć szarą farbą, ale to raczej wiele nie zmieni.
Załącznik:
ss test.jpg
ss test.jpg [ 225.29 KiB | Przeglądane 31024 razy ]

_________________
Pozdrawiam
Marek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Sky Surfer 2000 by marekj.
PostNapisane: środa, 6 maja 2015, 10:49 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 22 sierpnia 2014, 20:09
Posty: 205
Wiek: 31
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki
Wydaje mi się że rozwiązaniem może być po prostu przesunięcie kamerki do przodu. Wtedy nie będzie łapał dziobu w kadr. Ale odblask od bieli pozostaje i będzie rozjaśniał trochę.

PS: super model, fajnie wykonany, z przyjemnością obserwuję temat

_________________
Pozdrawiam Janek.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Sky Surfer 2000 by marekj.
PostNapisane: środa, 6 maja 2015, 11:49 
MarekJ napisał(a):
To jest pełny kadr z klatki filmu.

Gdybyś przesunął kamerkę ciut to przodu, jak radzi Janek, to kadr byłby w pełni pozbawiony kadłuba.


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Sky Surfer 2000 by marekj.
PostNapisane: środa, 6 maja 2015, 15:16 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 5 czerwca 2013, 17:02
Posty: 1593
Wiek: 71
Lokalizacja: Bestwinka
Na obecnym mocowaniu można spróbować przesunąć do 1 cm. Więcej raczej nie da rady, bo powierzchnia klejenia drastycznie zmniejszy się, a nie chcę zgubić kamery w locie. Spróbuję zrobić zgodnie z Waszymi sugestiami. Dam może też podwójną piankę pod kamerę, co podniesie ją do góry o 5 mm.

_________________
Pozdrawiam
Marek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Sky Surfer 2000 by marekj.
PostNapisane: środa, 6 maja 2015, 16:47 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 31 marca 2010, 08:00
Posty: 3701
Wiek: 74
Lokalizacja: Pabianice
A nie łatwiej maznąć nos na ciemnoszaro lub czarno?

_________________
Pozdrawiam
karol


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Sky Surfer 2000 by marekj.
PostNapisane: środa, 6 maja 2015, 18:29 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 5 czerwca 2013, 17:02
Posty: 1593
Wiek: 71
Lokalizacja: Bestwinka
Pewnie łatwiej, ale kamera już przesunięta i podniesiona nieco do góry. Jak będzie jeszcze coś właziło w kadr to pomaluję nos.

_________________
Pozdrawiam
Marek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Sky Surfer 2000 by marekj.
PostNapisane: środa, 6 maja 2015, 21:02 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 12 kwietnia 2012, 10:46
Posty: 6037
Wiek: 45
Lokalizacja: Kraków
Możesz sprawdzić widok jeśli masz jakieś urządzenie z Androidem: https://play.google.com/store/apps/details?id=therau2000.amcamobiusac

_________________
pozdrawiam
Hubert
https://www.banggood.com/?p=WQ230911983820130156


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Sky Surfer 2000 by marekj.
PostNapisane: środa, 6 maja 2015, 21:20 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 5 czerwca 2013, 17:02
Posty: 1593
Wiek: 71
Lokalizacja: Bestwinka
Mam androida, ale prościej jest po prostu podpiąć monitorek.

_________________
Pozdrawiam
Marek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Sky Surfer 2000 by marekj.
PostNapisane: środa, 6 maja 2015, 23:55 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 5 czerwca 2013, 17:02
Posty: 1593
Wiek: 71
Lokalizacja: Bestwinka
W oczekiwaniu na lotną pogodę (dzisiaj, a właściwie to wczoraj od rana prawie cały czas pada), w przerwie między innymi pracami modelarskimi, dodałem drobne wzmocnienie kadłuba pod silnikiem. Chyba to samo zrobię zaraz za kabiną. Paski węglowe 0,5x10 ładnie się układają na obłym kształcie. To i tak raczej będzie dla poprawienia samopoczucia pilota, bo jak w trudnym terenie przy lądowaniu zaczepi się skrzydłem o wystającą kępę trawy, czy duży kopiec odwiecznego wroga modelarzy, to niechybnie skrzydło zetnie całą tą górę :lol: .
Załącznik:
wzmocn4.jpg
wzmocn4.jpg [ 172.5 KiB | Przeglądane 30801 razy ]

_________________
Pozdrawiam
Marek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Sky Surfer 2000 by marekj.
PostNapisane: czwartek, 7 maja 2015, 13:43 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 31 maja 2010, 18:35
Posty: 997
Wiek: 78
Lokalizacja: Johannesburg RPA
Bardzo przemyslane przygotowanie modelu.
To sie mnie bardzo podoba :)
Mala sugestja,w piankowcach specjalnie szybowcach, bardzo szybko ulega uszkodzeniu krawedz natarcia skrzydla, tasma zbrojona pomaga ale nie zawsze.
Proponuje proste i.sprawdzone rozwiazanie.
Nadcinam krawedz natarcia skalpelem na glebokosc 10-12mm.przygotowuje paski sklejki 0,8/8-9mm szerokosci,wciskam nasmarowane klejem paski w rozcienta krawedz natarcia i to wszystko.

Pozdrawiam Wladek.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Sky Surfer 2000 by marekj.
PostNapisane: czwartek, 7 maja 2015, 14:59 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 5 czerwca 2013, 17:02
Posty: 1593
Wiek: 71
Lokalizacja: Bestwinka
Jest to tak naprawdę mój pierwszy piankowiec (pomijając oczywiście kilka drobnych konstrukcji typu slowflyer) więc skrzętnie korzystam z doświadczenia innych. Dzięki Władku za podpowiedź, coś z tymi krawędziami zrobię choć powinny jakiś czas wytrzymać. Ta pianka nie jest docelowym modelem FPV, to tylko ma służyć do dobrania sprzętu i nabrania wprawy w tego typu lataniu. Później przesiądę się na klasyczną konstrukcję motoszybowca o rozp. 3,5m. Już mam kadłub laminatowy, skrzydła wykonam według własnego projektu.

_________________
Pozdrawiam
Marek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Sky Surfer 2000 by marekj.
PostNapisane: czwartek, 7 maja 2015, 20:03 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 31 maja 2010, 18:35
Posty: 997
Wiek: 78
Lokalizacja: Johannesburg RPA
Marek napisal; Ta pianka nie jest docelowym modelem FPV, to tylko ma służyć do dobrania sprzętu i nabrania wprawy w tego typu lataniu. Później przesiądę się na klasyczną konstrukcję
Zkat ja to znam :lol:
Jeszcze 5-6 lat temu modele piankowe byly dla mnie nie do przyjecia, do momentu kiedy zaczelem sie
bawic FPV ,nie zdawalem sobie sprawy ze latanie w goglach to zupelnie inna bajka pomimo 50 lat doswiadczenia w RC. Tu pianka okazala sie bardzo wybaczalna przy bardzo trudnych ladowaniach ( po Polsku kretach) jest poprostu bardzo latwa do naprawy.
Z mojego doswiadczenia niestety przy nauce latania FPV bez kretow sie nie obejdzie!

Zycze przyjemnego oblotu Wladek.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Sky Surfer 2000 by marekj.
PostNapisane: czwartek, 7 maja 2015, 20:22 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 5 czerwca 2013, 17:02
Posty: 1593
Wiek: 71
Lokalizacja: Bestwinka
No i odbył się pierwszy lot dzisiaj wieczorem. Pogoda ładna, jedynie wiało ok. 15km/h. Wyważenie zgodne z zaleceniem producenta, wszystkie płaszczyzny sterowe na zero. Start bez problemu. Silnik przy pakiecie 4s ma spory power, pozwalający na wznoszenie pod kątem ok. 70 stopni. Fabryczne skłony i wykłony są ok. Przy pełnym gazie model wznosi się pod rozsądnym kątem ok. 30 stopni. Aby zwiększyć kąt wznoszenia trzeba lekko zaciągnąć wysokość. Należy tylko uważać, jeśli włączamy silnik tuż nad ziemią. Model, zanim nie nabierze prędkości, schodzi przez moment nieco w dół, szczególnie jeśli nie damy pełnej mocy od razu. Oczywiście opisywane zachowanie dotyczy mojego setupu i może się różnić przy innej konfiguracji napędu. W locie zachowuje się jak gazeta na wietrze. Przy wadze 1550 g, w podmuchach wiatru lekko kołysze się, jakby zadowolony pozdrawiał pilota z góry :D . Przy sw na zero model prawie stał w miejscu pod wiatr, ale miał bardzo niewielkie opadanie. Być może pomagała mu w tym lekka, wieczorna termika. Musiałem sporo przetrymować w dół, aby zacząć latać nieco szybciej. Wniosek z tego jest taki, że albo za duży jest fabryczny kąt natarcia, może też mam zbyt małe obciążenie powierzchni. Cięższy model będzie oczywiście leciał szybciej, kosztem większego opadania.
Konieczne też było wyraźne przetrymowanie lotkami i sk, co z kolei może świadczyć o lekkim zwichrowaniu płatów lub kadłuba. Ale to trzeba jeszcze sprawdzić przy bezwietrznej pogodzie. Trudno na tej piankowej konstrukcji pomierzyć jakiekolwiek kąty, bo lotki i sw są za wiotkie, aby precyzyjnie założyć kątomierz. Wszystko niestety trzeba oceniać optycznie.
W modelu zaprogramowałem na przełączniku motyla. Dodałem płynne przejście z fazy lotu do lądowania. Ustawienia są ok. choć je teraz skorygowałem, bo lubię jak model konkretnie schodzi w dół w tej fazie. A tu model przeszedł niezauważalnie do motyla, niemal zatrzymał się w miejscu i powoli opadał. Widać to wyraźnie na filmie od 3 minuty lotu. W kadrze, w dole są zabudowania i przez dłuższą chwilę model jakby stał przed nimi w miejscu. Film z lotu niestety dopiero się ładuje i będzie dostępny za kilka godzin. Jest nudny, bo i też to było tylko pierwsze trymowanie i zapoznanie się z modelem w locie. Samo lądowanie bezproblemowe, choć było wykonane prawie bokiem do wiatru, bo taki miałem kierunek pasa. Bardzo mała prędkość podejścia, nie używałem motyla. Na ok. 13 min. lotu poszło 870 mAh. Co przy takim setupie (4s 4000mAh, śmigło składane 8x6, silnik Turnigy D3648 1100kv) da spokojnie ok. godziny lotu. Mam już łopatki 8x7, a pakiety 3s 5000mAh są w drodze. Zobaczymy jak na takim setupie to wypadnie. Na razie fotka modelu po wylądowaniu. Niestety byłem sam więc jedyny, dokumentujący lot film jest z pokładu modelu.
Załącznik:
po_locie.jpg
po_locie.jpg [ 229.69 KiB | Przeglądane 14332 razy ]

_________________
Pozdrawiam
Marek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Sky Surfer 2000 by marekj.
PostNapisane: czwartek, 7 maja 2015, 20:26 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 5 czerwca 2013, 17:02
Posty: 1593
Wiek: 71
Lokalizacja: Bestwinka
Cytuj:
Jeszcze 5-6 lat temu modele piankowe byly dla mnie nie do przyjecia, do momentu kiedy zaczelem sie
bawic FPV ,nie zdawalem sobie sprawy ze latanie w goglach to zupelnie inna bajka pomimo 50 lat doswiadczenia w RC. Tu pianka okazala sie bardzo wybaczalna przy bardzo trudnych ladowaniach ( po Polsku kretach) jest poprostu bardzo latwa do naprawy.
Z mojego doswiadczenia niestety przy nauce latania FPV bez kretow sie nie obejdzie!
Być moze u mnie będzie podobnie, choć plany są inne :D .

_________________
Pozdrawiam
Marek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Sky Surfer 2000 by marekj.
PostNapisane: czwartek, 7 maja 2015, 20:39 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 21 marca 2010, 09:34
Posty: 5146
Wiek: 52
Lokalizacja: Plewiska
Kiedyś miałem podobnie . Pianki są be .. ale to idealny materiał na model "roboczy" .

_________________
Pozdrawiam Krzysiek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Sky Surfer 2000 by marekj.
PostNapisane: czwartek, 7 maja 2015, 22:54 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 26 lutego 2015, 12:01
Posty: 403
Wiek: 27
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice
Oblot udany gratulacje... Sam miałem przyjemność latac tym modelem, bardzo fajny dla początkujących jak i tych troszkę wlatanych.

_________________
Andrzej S.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Sky Surfer 2000 by marekj.
PostNapisane: piątek, 8 maja 2015, 00:04 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 22 marca 2013, 02:24
Posty: 405
Wiek: 43
Lokalizacja: Wwa
to mój pierwszy model, którym to uczyłem się latać
Technicznie:
4S to za dużo ... latam na 3S ze śmigłem 8x6 (EMP) (Silnik 1250kV) i idzie w górę 60 stopni
Motylek też moim zdaniem zbędny, na klapach na 60 stopni to się prawie w miejscu ląduje, pod wiatr w ogóle klap nie używam
Pod wiatr bez silnika da się nim wisieć w powietrzu :)
Termika też potrafi go zassać :)

_________________
--
Pozdrawiam, Adam
Quad FPV MultiWii, Hexa KFC32, Hexa AutoQuad!, MultiWii Y4, Quad Edward AutoQuad, Autoquad M4 x2, Pioneer 1400, Skysurfer 2000, DG-1000, ESA Ił2m3, ESA Hawker Typhoon, ESA Ki-61 Hien, DLG GROT, Breeze PRO EVO


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Sky Surfer 2000 by marekj.
PostNapisane: piątek, 8 maja 2015, 06:57 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 5 czerwca 2013, 17:02
Posty: 1593
Wiek: 71
Lokalizacja: Bestwinka
Cytuj:
4S to za dużo ... latam na 3S ze śmigłem 8x6 (EMP) (Silnik 1250kV) i idzie w górę 60 stopni
Jak pisałem wcześniej, tylko tym pakietem udało się go wyważyć. Dzisiaj przyjdą pakiety 3s 5000mAh o tej samej wadze więc docelowo będzie 3s/8x6 oczywiście składane.

Cytuj:
Motylek też moim zdaniem zbędny, na klapach na 60 stopni to się prawie w miejscu ląduje, pod wiatr w ogóle klap nie używam
Też lądowałem bez klap czy motyla, ale motyl pozwala na szybkie zejście z wysokości bez rozpędzania modelu i z niego nie zrezygnuję. Przydaje się to w niektórych okolicznościach.

Cytuj:
Pod wiatr bez silnika da się nim wisieć w powietrzu :)
Termika też potrafi go zassać :)
Potwierdzam :D, w tym pierwszym locie już można było to odczuć.

I link do filmu, który jest bez żadnej obróbki. Połączenie Mobiusa z filmowaniem pod zachodzące słońce jest kiepskim rozwiązaniem, ale takie były warunki i momentami obraz jest ciemny.


_________________
Pozdrawiam
Marek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Sky Surfer 2000 by marekj.
PostNapisane: piątek, 8 maja 2015, 08:36 
Gratulacje Marku.
To fajne modele i pięknie latają.
Myślę, że jesteś zadowolony?


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Sky Surfer 2000 by marekj.
PostNapisane: piątek, 8 maja 2015, 08:42 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 5 czerwca 2013, 17:02
Posty: 1593
Wiek: 71
Lokalizacja: Bestwinka
Dzięki Stefan. To sympatyczny model i po doposażeniu w FPV na pewno będzie się dobrze latało. Obawiam się jedynie o trwałość i stabilność mocowań dźwigni na płaszczyznach sterowych. Ale skoro u innych nic się nie dzieje (a może tylko o tym nie piszą?), to i u mnie wytrzyma, bo kretów nie zamierzam gonić :D .

_________________
Pozdrawiam
Marek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Sky Surfer 2000 by marekj.
PostNapisane: piątek, 8 maja 2015, 19:30 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 31 marca 2010, 08:00
Posty: 3701
Wiek: 74
Lokalizacja: Pabianice
:D

_________________
Pozdrawiam
karol


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Sky Surfer 2000 by marekj.
PostNapisane: piątek, 8 maja 2015, 19:58 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 1 lutego 2011, 19:48
Posty: 2807
Wiek: 59
Lokalizacja: Milanówek
Gratulacje oblotu :D
Marku a którą masz wersję softu w mobiusie i jakie ustawienia miałeś, auto?

_________________
pozdrawiam
Andrzej


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Sky Surfer 2000 by marekj.
PostNapisane: piątek, 8 maja 2015, 20:07 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 11 maja 2010, 21:15
Posty: 7375
Wiek: 54
Lokalizacja: Śrem
Gratulacje, będzie Pan miał kuuupe radochy ;)

_________________
Pozdrawiam - Wojciech; POL - 7728
Jantar Themisto; Jantar Magic; Futaba 18SZ
FILMY


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Sky Surfer 2000 by marekj.
PostNapisane: piątek, 8 maja 2015, 20:21 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 5 czerwca 2013, 17:02
Posty: 1593
Wiek: 71
Lokalizacja: Bestwinka
Ty się Karol nie śmiej, ja o tych kretach całkiem poważnie :D .

Dziś przed południem było dość spokojnie więc zrobiłem dwa loty, w sumie 35 min. Wyszło z aku 1800 mAh, całkiem nieźle. W takich warunkach modelem prawie nie bujało. Zrobiłem typowy test szybowcowy z nurkowaniem. Po puszczeniu drąga wysokości model wyskakuje do góry jak z procy. Po lotach sprawdziłem ponownie wyważenie, jest dokładnie 75 mm od natarcia na centropłacie. Kątomierzem Robart'a dokonałem pomiarów kąta natarcia. Trudno uwierzyć, ale kąt natarcia wynosi ok. 4,5 stopnia. Zakładając nawet błąd pomiaru 0,5 stopnia, to nadal jest zdecydowanie za dużo. Być może, jak zrobi się z modelu latającą cegłę (słyszałem już o 3 kg do startu), to taki kąt będzie ok, bo daje dużą siłę nośną. Ale w przypadku w miarę rozsądnej wagi nie lata się tym za dobrze. Usterzenia nie będę demolował, aby to poprawić. Zrobię bezinwazyjnie, po prostu ustawię sobie nieco inaczej camber. Podniosę trochę lotki i klapy do góry, co zmniejszy kąt natarcia i zobaczę jak ten profil będzie się zachowywał. Mam nadzieję, przynajmniej częściowo osiągnąć to co chcę.

Poniżej klatka z dzisiejszego filmu:
Załącznik:
lot3.jpg
lot3.jpg [ 172.29 KiB | Przeglądane 14212 razy ]

_________________
Pozdrawiam
Marek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Sky Surfer 2000 by marekj.
PostNapisane: piątek, 8 maja 2015, 20:34 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 5 czerwca 2013, 17:02
Posty: 1593
Wiek: 71
Lokalizacja: Bestwinka
Cytuj:
Gratulacje oblotu :D
Marku a którą masz wersję softu w mobiusie i jakie ustawienia miałeś, auto?
Dzięki Andrzej. Niedawno wgrałem najnowszy soft, chyba nic innego się pojawiło od tamtej pory. Ustawienia w zasadzie są standardowe, poza jedną zmianą. Balas bieli nie jest na auto, tylko na chmury. Daje to cieplejsze barwy, które przy dobrym oświetleniu zbyt dla mnie są za cukierkowe, ale za to nie szaleje tak balans bieli przy np. większym pochyleniu modelu (mniej nieba, więcej gleby). W zasadzie zrobiłem to do lotów kopterami i tak zostało. Obiektyw mam typu A czyli ten standardowy.

Cytuj:
Gratulacje, będzie Pan miał kuuupe radochy ;)
Dzięki Wojtek. Mam nadzieję, że jakaś radocha będzie. Zawsze to coś innego niż laminat czy fornir ;) .

_________________
Pozdrawiam
Marek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Sky Surfer 2000 by marekj.
PostNapisane: sobota, 9 maja 2015, 10:08 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 31 marca 2010, 08:00
Posty: 3701
Wiek: 74
Lokalizacja: Pabianice
Ja się z kretów nie śmieję, tylko się szczerzę z udanego oblotu, ot co. :)

_________________
Pozdrawiam
karol


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Sky Surfer 2000 by marekj.
PostNapisane: sobota, 9 maja 2015, 12:05 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 5 czerwca 2013, 17:02
Posty: 1593
Wiek: 71
Lokalizacja: Bestwinka
W takim razie bardzo dziękuję :D

_________________
Pozdrawiam
Marek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Sky Surfer 2000 by marekj.
PostNapisane: sobota, 9 maja 2015, 18:21 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 5 czerwca 2013, 17:02
Posty: 1593
Wiek: 71
Lokalizacja: Bestwinka
No i zrobiłem test na podniesionych nieco (tak do 2 mm) lotkach i klapach. Pogoda była dość spokojna więc można było ładnie obserwować zachowanie modelu. Jest zdecydowanie spokojniejszy w locie i prawie nie kiwa się na boki, lata też nieco szybciej. Myślę, że jest to dobry kierunek (mam na myśli zmniejszanie kąta natarcia, a nie drastyczną zmianę ugięcia profilu). Ale w tym przypadku chyba trzeba nauczyć się z tym żyć, albo kupić nowy kadłub i usterzenie oraz zadbać o odpowiednie ich osadzenie. Lecz to tylko pianka i raczej nie warto. Tym też się da całkiem przyjemnie latać więc czas skupić się na wyposażeniu FPV.

Wprawdzie doszły pakiety 3s 5000mAh o niemal identycznej wadze do tego 4s którym latam, ale mnie bardzo dobrze na nim się lata i na razie nie będę nic zmieniał.

_________________
Pozdrawiam
Marek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Sky Surfer 2000 by marekj.
PostNapisane: niedziela, 10 maja 2015, 13:11 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 5 czerwca 2013, 17:02
Posty: 1593
Wiek: 71
Lokalizacja: Bestwinka
Korzystając z mało lotnej pogody (u mnie silnie wieje) popracowałem nad kokpitem, gdzie będzie zamontowane wyposażenie FPV.
Załącznik:
WP_20150510_13_38_59_Pro.jpg
WP_20150510_13_38_59_Pro.jpg [ 136.71 KiB | Przeglądane 14131 razy ]

_________________
Pozdrawiam
Marek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Sky Surfer 2000 by marekj.
PostNapisane: środa, 13 maja 2015, 21:00 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 5 czerwca 2013, 17:02
Posty: 1593
Wiek: 71
Lokalizacja: Bestwinka
Dzisiaj zdecydowałem się jednak sprawdzić jak model będzie latał na pakiecie 3s 5000mAh i śmigle składanym 8x7. Zgodnie z oczekiwaniami, ciąg zdecydowanie słabszy. Na pełnym gazie Sky Surfer majestatycznie wznosi się do góry pod kątem pewnie nie większym jak 20-25 stopni. Jedyna zaleta takiego setupu, to można odłożyć nadajnik na stolik i spokojnie popatrzeć jak model nabiera wysokości ;). Radzi sobie dobrze sam, jak pilot mu nie przeszkadza :D .
Po długich przemyśleniach, zdecydowałem się na system AP i OSD. Będzie to znany zestaw od Pitlaba, już jest w drodze do mnie.

_________________
Pozdrawiam
Marek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Sky Surfer 2000 by marekj.
PostNapisane: środa, 13 maja 2015, 21:05 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 6 czerwca 2010, 15:34
Posty: 2736
Wiek: 58
Lokalizacja: Warszawa
MarekJ napisał(a):
........
Po długich przemyśleniach, zdecydowałem się na system AP i OSD. Będzie to znany zestaw od Pitlaba, już jest w drodze do mnie.


do tego stacje naziemną :D i będzie Pan zadowoloooony. To dobry system , latam na nim juz sporo czasu i wszystko jest OK

_________________
Pozdrawiam Darek
SkyCruiser_2400 ; GEMINI_3200 ; CHASER C1 FPV 120


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 535 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 14  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  

118,267,781 Wyświetlone Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL