Teraz jest sobota, 18 maja 2024, 14:42

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 28 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Motoszybowiec ASK-21 2600mm FlyFly Hobby
PostNapisane: poniedziałek, 15 grudnia 2014, 18:14 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 11 grudnia 2014, 18:38
Posty: 225
Wiek: 43
Lokalizacja: Chełmek
Po oswojeniu się z lataniem dwumetrowym motoszybowcem z epo ASW-28, postanowiłem spróbować latać czymś bardziej ambitnym. Inwestowanie w coś konkretnego w moim przypadku byłoby bardzo ryzykowne, a na składanie modelu od podstaw mam jeszcze za mało wiedzy i doświadczenia. I nie chodzi tu o jakość i dokładność wykonania, a o wiedzę teoretyczną przy doborze profili itp.
Przy wyborze modelu zależało mi przede wszystkim, by była to choćby półmakieta. Oczywiście ważnym kryterium była także cena, gdyby okazało się, że ubije kreta za pierwszym razem.
Padło więc na ASK-21. Ładna bryła, koła na stałe, bez chowanego podwozia, kadłub laminat, skrzydła konstrukcyjne pokryte folią. Do tego w zestawie silnik.
Po otwarciu paczki, pierwsze co mnie urzekło, to gabaryt modelu. Wszystko, czym latałem do tej pory mieściło się w granicy dwóch metrów.
I chyba, jeżeli chodzi o pozytywy, to byłoby na tyle. :)
Kadłub z zewnątrz wygląda przyzwoicie, ale już jakość wklejenia wręg w środku trochę odbiega od ideału. Skrzydła też nie mają idealnej powierzchni i gdzieniegdzie widać delikatne wgniecenia.
Po wstępnych oględzinach, rzuciłem okiem na elementy do składania dołączone do modelu i stwierdziłem, że 80% z nich się do niczego nie nadaje.
Najbardziej zdziwiło mnie mocowanie serwa w skrzydle, które było wypukłe. Model ogólnie wizualnie nie wygląda źle, a tu ktoś wpadł na taki patent i do tego jeszcze kolor mocowania daleki od białego.
Po wstępnych oględzinach postanowiłem przykręcić skrzydła do kadłuba, by obejrzeć model w pełnej okazałości. Co się okazało? Z trzech, czterech metrów model wyglądał fajnie, ale z bliska miejsce łączenia skrzydeł z kadłubem, to jakaś katastrofa. Z przodu, gdzie są śruby, jest ok, na krawędzi spływu szpara na dobre kilka minimetrów.
W pierwszej chwili miałem ochotę go odesłać i podziękować panu w sklepie za taki model. Poszperałem jednak w necie i zauważyłem na zdjęciach i filmikach, że w każdym modelu jest taka szpara. Pozostało mi tylko jedno, doprowadzić to do porządku po swojemu. Dopasowanie skrzydeł zajęło mi cały dzień, ale teraz jest już przyzwoicie. Jedyne co mnie martwi, to to, że skrzydła nie są idealnie tak samo ułożone względem kadłuba. Mierząc od końcówki skrzydła, do statecznika pionowego, jest różnica 8mm między jednym, a drugim skrzydłem. Mam nadzieję, że nie wpłynie to znacznie na lot modelu.
W końcu przyszedł czas na uzbrojenie skrzydeł w serwa. Producent założył, że wystarczą serwa 9g, więc takowe instaluję. Serwo od klap instaluję bez problemu. Zabieram się za lotki i ........... już wiem dlaczego dali wypukłe mocowania w zestawie. :D Skrzydło w miejsc gdzie znajduje się serwo jest za cienkie o jakiś 1mm. Stwierdziłem, że za dużo nerwów kosztowało mnie poprawianie wszystkiego, żeby teraz się wyłożyć na czymś takim. Delikatnie zacząłem piłować róg serwa, aż udało mi się w końcu złożyć wszystko, jak należy.

Cała reszta poszła już w miarę sprawnie, ale jeżeli tak mają wyglądać modele ARF, to wolę składać od zera.

Kolejną rzeczą, na którą chciałbym zwrócić uwagę przy tym modelu, jest to co pisze producent na opakowaniu.

Waga do lotu 1400-1600g Tyle, to on "goły" chyba nie waży. Jak z pakietem S4 2250mAh zmieszczę się w 2200g, to będzie dobrze.
Powierzchnia nośna 30 dm2. Różne są szkoły podawania powierzchni nośnej. Niektórzy podają całość, łącznie ze statecznikiem. Dla mnie podstawą są jednak same skrzydła, które po przeliczeniu, w tym wypadku mają około 37,5 dm2.
I wreszcie profil skrzydła. Producent podaje, że jest to Eppler E-205. Powiem tak, jako laikowi na pewno ciężko mi odróżnić niektóre profile, ale patrząc na E-205 i swoje skrzydło, to jakbym miał zdjęcie konia, a patrzył na krowę. W ruch poszedł wujek google i na stronie pewnego sklepu znalazłem w opisie, że jest to profil Fx60-126-1. Czy faktycznie? Nie wiem, ale na pewno dużo bardziej przypomina ten, który jest na skrzydle, przynajmniej od strony kadłuba.


Jak na razie, tyle ode mnie. Jeszcze czeka mnie ustawienie wychyleń lotek i sterów, oraz jakieś sensowne EXPO i DR przed pierwszym startem. Poszperam coś na forum i na pewno coś znajdę, jak nie, to będę was zanudzał pytaniami. :)

_________________
Pozdrawiam
Janek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 15 grudnia 2014, 21:02 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 12 kwietnia 2012, 10:46
Posty: 6055
Wiek: 46
Lokalizacja: Kraków
Polecam się w roli filmowca a także loży szydercòw w czasie oblotu :-)

_________________
pozdrawiam
Hubert
https://www.banggood.com/?p=WQ230911983820130156


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Motoszybowiec ASK-21 2600mm FlyFly Hobby
PostNapisane: wtorek, 16 grudnia 2014, 18:01 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 11 grudnia 2014, 18:38
Posty: 225
Wiek: 43
Lokalizacja: Chełmek
No to ładuj Hub baterie w kamerze. Jak dobrze pójdzie, to w ten weekend pierwsze loty. :)
Wracając do ustawień, producent zaleca wychylenie lotek o 20mm w każdą stronę, co daje prawie 25 stopni. Czy nie jest to trochę za dużo?

_________________
Pozdrawiam
Janek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Motoszybowiec ASK-21 2600mm FlyFly Hobby
PostNapisane: wtorek, 16 grudnia 2014, 19:43 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 11 maja 2010, 21:15
Posty: 7383
Wiek: 55
Lokalizacja: Śrem
Finidi napisał(a):
Jedyne co mnie martwi, to to, że skrzydła nie są idealnie tak samo ułożone względem kadłuba. Mierząc od końcówki skrzydła, do statecznika pionowego, jest różnica 8mm między jednym, a drugim skrzydłem.

Znacząco ta różnica nie wpłynie na lotność modelu, ale model może mieć tendencję do skręcania w stronę skrzydła, które ma większą odległość od statecznika.
Finidi napisał(a):
W końcu przyszedł czas na uzbrojenie skrzydeł w serwa. Producent założył, że wystarczą serwa 9g, więc takowe instaluję.

Serwo 9g :roll: przemyślałbym to. Model ma 2,6m rozpiętości, przypuszczam, że lotka ma ok. 60-70cm długości i jakieś 2-2,5cm szerokości. Klapa podobnie 50-60cm długości i szerokość jak lotka. Serwo o ciągu do 2kg chyba długo nie pożyje. Raczej sugerowałbym jak już to np. http://www.nastik.pl/towerpro-sg92r-p-4505.html
Finidi napisał(a):
Cała reszta poszła już w miarę sprawnie, ale jeżeli tak mają wyglądać modele ARF, to wolę składać od zera.

Są firmy, których ARF'y wyciąga się z pudełka, skręca i idzie na lotnisko ;)
Finidi napisał(a):
Wracając do ustawień, producent zaleca wychylenie lotek o 20mm w każdą stronę, co daje prawie 25 stopni. Czy nie jest to trochę za dużo?

Spokojnie możesz te ustawienia zostawić, jedyne co bym zrobił to ustawił lotki różnicowo, czyli lewa pełne wychylenie w górę a prawa 1/2 pełnego wychylenia w dół i analogicznie prawa 100% góra a lewa 50% dół.
Z wagą powinieneś się zmieścić do 2kg.

_________________
Pozdrawiam - Wojciech; POL - 7728
Jantar Themisto; Jantar Magic; Futaba 18SZ
FILMY


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Motoszybowiec ASK-21 2600mm FlyFly Hobby
PostNapisane: wtorek, 16 grudnia 2014, 22:03 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 11 grudnia 2014, 18:38
Posty: 225
Wiek: 43
Lokalizacja: Chełmek
wojcio69 napisał(a):
Serwo 9g :roll: przemyślałbym to. Model ma 2,6m rozpiętości, przypuszczam, że lotka ma ok. 60-70cm długości i jakieś 2-2,5cm szerokości. Klapa podobnie 50-60cm długości i szerokość jak lotka. Serwo o ciągu do 2kg chyba długo nie pożyje. Raczej sugerowałbym jak już to np. http://www.nastik.pl/towerpro-sg92r-p-4505.html

W tym modelu lotka ma kształt trapeza. W najcieńszym miejscu jest 3cm, a w najgrubszym 4cm i długość 43cm. Za to klapy są aż na 53cm. Może na oblatanie 9g wystarczy, a jak model będzie fajnie latał, to na lotki wrzucę coś porządnego. Na ster wysokości od razu dałem TGY-9018MG, a na kierunek wchodzi duże, więc wsadziłem SAVOX SC-0254 MG. Było na cyklice w reksiu 600, więc myślę, że z ogonem sobie poradzi. :D

_________________
Pozdrawiam
Janek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Motoszybowiec ASK-21 2600mm FlyFly Hobby
PostNapisane: wtorek, 16 grudnia 2014, 23:37 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 3 czerwca 2010, 20:17
Posty: 4301
Wiek: 62
Lokalizacja: Wrocław
W takich modelach w brew pozorom kierunek jest mało obciążony, zdecydowanie bardziej wysokość bo będziesz jej używał zdecydowanie częściej.
Klapy są duże więc te 9g będą naprawdę za słabe. Sprawdź czy jak klapa jest wysunięta maksymalnie w dół czy będzie zaczepiać o trawę. Jeśli tak to od razu wstawiaj silne serwa. Pierwsze lądowanie z klapami i będzie po serwach.
Lotki to podstawa sterowania takim szybowcem więc musisz być pewien serw bo będzie po modelu a szkoda. Podobnie jak Wojtek też uważam że te 9g będzie za słabe. Ja do troche większego modelu bo 3m wsadziłem na klapy i lotki 777 i mam spokój.

_________________
Pozdrawiam
Konrad P.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Motoszybowiec ASK-21 2600mm FlyFly Hobby
PostNapisane: środa, 17 grudnia 2014, 15:34 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 11 grudnia 2014, 18:38
Posty: 225
Wiek: 43
Lokalizacja: Chełmek
Konrad_P napisał(a):
Podobnie jak Wojtek też uważam że te 9g będzie za słabe. Ja do troche większego modelu bo 3m wsadziłem na klapy i lotki 777 i mam spokój.


To może inwestując już tyle kasy, warto dołożyć parę złotych i kupić MINI KST DS135MG WING?

_________________
Pozdrawiam
Janek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Motoszybowiec ASK-21 2600mm FlyFly Hobby
PostNapisane: środa, 17 grudnia 2014, 15:50 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 3 czerwca 2010, 20:17
Posty: 4301
Wiek: 62
Lokalizacja: Wrocław
Mam w Relaxsie KST i szczerze powiem, że te są naprawdę porównywalne do Turnigy TGY-777MG.
Mam te serwa i w Albatrosie i w 2 Falconach i sprawują się świetnie. Falkon zaliczył tyle kretów że strach a serwa cały czas są te same. Ostatnio spadł bodaj z 50m pionowo jak mu skrzydła zaklaskały w powietrzu i serwa nie wiedzieć jakim sposobem ale przetrwały.
Tak więc te 777 są odrobinę tańsze i jak masz czas to warto w nie zainwestować. Oczywiście KST to fajne serwa ale mnóstwo podrób i trzeba mieć szczęście. Te z ModeleMAX już 2 razy wymieniałem tryby a Relax zaliczył tylko twarde lądowanie na kartoflisku.

_________________
Pozdrawiam
Konrad P.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Motoszybowiec ASK-21 2600mm FlyFly Hobby
PostNapisane: sobota, 14 lutego 2015, 10:17 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 12 kwietnia 2012, 10:46
Posty: 6055
Wiek: 46
Lokalizacja: Kraków
Jaskółki donoszą, że za godzinę będzie oblot 8-)

_________________
pozdrawiam
Hubert
https://www.banggood.com/?p=WQ230911983820130156


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Motoszybowiec ASK-21 2600mm FlyFly Hobby
PostNapisane: sobota, 14 lutego 2015, 14:49 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 11 grudnia 2014, 18:38
Posty: 225
Wiek: 43
Lokalizacja: Chełmek
I udało się. Pierwsze koty za płoty. Stres przed pierwszym lotem był konkretny, ale, jak się okazało bezzasadny. Model bardzo ciągnął do góry na silniku, więc trzeba było kontrować wysokością. W locie bez silnika po nabraniu prędkości miał tendencję do pompowania. Po przesunięciu środka ciężkości i wytrymowaniu w zasadzie wszystko było ok. Dokładne testy i wyważenie będę robił po zmianie serw w skrzydłach na mocniejsze i pewniejsze, teraz boje się, żeby przy dużej prędkości nie wysiadły. Ogólne wrażenia bardzo pozytywne. Model potrzebuje większej prędkości, żeby precyzyjnie reagować na stery. Klapy działają super bez żadnego miksowania. Po włączeniu model nie ma tendencji, ani do podnoszenia, ani do obniżania lotu. Po kilku lotach gdy zbierałem się do domu, zauważyłem, że kołpak ze śmigłem zaczął się zsuwać z ośki silnika, mimo, że był bardzo mocno dokręcony. Może macie jakieś pewniejsze rozwiązania, niż klasyczny zacisk?

P.S. Filmiki z oblotu po obróbce przez "filmowca". :D

_________________
Pozdrawiam
Janek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Motoszybowiec ASK-21 2600mm FlyFly Hobby
PostNapisane: sobota, 14 lutego 2015, 14:55 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 23 stycznia 2013, 17:19
Posty: 426
Wiek: 30
Lokalizacja: Pszczyna
Gratuluję udanego oblotu :) Co do pewnego mocowania śmigła na oś silnika to chyba tylko skręcenie czyli gwintowana oś i śmigło między nakrętkami. Co do piast zaciskowych to też miałem podobne "zjawiska", jednak tak mocno zaciskam aż gniotę śmigło :D jeszcze nic złego sie nie stało :)

_________________
Pozdrawiam Dawid


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Motoszybowiec ASK-21 2600mm FlyFly Hobby
PostNapisane: sobota, 14 lutego 2015, 15:12 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 11 maja 2010, 21:15
Posty: 7383
Wiek: 55
Lokalizacja: Śrem
Gratulacje co do oblotu ;)

_________________
Pozdrawiam - Wojciech; POL - 7728
Jantar Themisto; Jantar Magic; Futaba 18SZ
FILMY


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Motoszybowiec ASK-21 2600mm FlyFly Hobby
PostNapisane: sobota, 14 lutego 2015, 15:16 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 21 kwietnia 2010, 19:38
Posty: 166
Wiek: 54
Lokalizacja: Bydgoszcz
Na odtłuszczoną ośke odrobina silikonu lub uhu-por.ważne żeby był "gumowaty"łatwiej będzie zdjąć.

_________________
Darek .


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Motoszybowiec ASK-21 2600mm FlyFly Hobby
PostNapisane: sobota, 14 lutego 2015, 16:17 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 11 grudnia 2014, 18:38
Posty: 225
Wiek: 43
Lokalizacja: Chełmek
Rozkręciłem kołpak i okazało się, że część stożkowa, która podczas dokręcania zaciska tulejkę, jest pęknięta. Trzeba będzie dorobić z alu i po kłopocie. Oczywiście silikon dla pewności nie zaszkodzi. :) W sumie przód jest bardzo niedoważony, więc może skusze się na stalowy zacisk.


E:
Dorzucam filmik z pierwszego lotu, wykonany przez "filmowca". :D

_________________
Pozdrawiam
Janek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Motoszybowiec ASK-21 2600mm FlyFly Hobby
PostNapisane: sobota, 14 lutego 2015, 21:04 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 31 marca 2010, 08:00
Posty: 3701
Wiek: 74
Lokalizacja: Pabianice
Szybkie toto, przy lądowaniu też.

_________________
Pozdrawiam
karol


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Motoszybowiec ASK-21 2600mm FlyFly Hobby
PostNapisane: sobota, 14 lutego 2015, 21:31 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 3 czerwca 2010, 20:17
Posty: 4301
Wiek: 62
Lokalizacja: Wrocław
Faktycznie na podejściu szybki jest. Czy hamowałeś model w jakiś sposób czy szedł normalnie.
Po dołożeniu klapolotek model powinien odrobinę zwolnić i mieć krótszy dobieg.
Przy motylku to już powinien lądować bezstresowo.
Pierwsze 2 sekundy po wyrzuceniu to takie trochę nerwowe - za mocno poszedł w dół :)
nie mniej bardzo ładny model świetnie lata a i pilot całkiem całkiem :D

Teraz koniecznie nowe serwa bo model bardzo dynamiczny i można pewnie dość agresywnie polatać też pokręcić akrobacje. Teraz tylko latać, latać i się cieszyć.
Gratuluje oblotu.

_________________
Pozdrawiam
Konrad P.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Motoszybowiec ASK-21 2600mm FlyFly Hobby
PostNapisane: sobota, 14 lutego 2015, 21:59 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 11 grudnia 2014, 18:38
Posty: 225
Wiek: 43
Lokalizacja: Chełmek
Podczas samego lądowania opadał sam. Zdusiłem go trochę zaraz po wyprostowaniu, żeby znów nie odleciał za daleko, jak za pierwszym podejściem. Później lądowałem z klapami lekko zaciągając SW przed samym przyziemieniem i było troszkę wolniej. Ogólnie wolałem lądować szybciej, niż przeciągnąć go metr nad ziemią.
Nogi z waty i tętno 180 też robiły swoje. :D

_________________
Pozdrawiam
Janek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Motoszybowiec ASK-21 2600mm FlyFly Hobby
PostNapisane: sobota, 14 lutego 2015, 22:08 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 11 maja 2010, 21:15
Posty: 7383
Wiek: 55
Lokalizacja: Śrem
Jeżeli to są jego standardowe prędkości to zdecydowanie lepsze serwa.
Przy lądowaniu obowiązkowo klapy lub butterfly.
Z tą akrobacją to bym był ostrożny, bo model lata szybko ale nie znaczy się, że konstrukcja wytrzyma przeciążenia podczas akrobacji.

_________________
Pozdrawiam - Wojciech; POL - 7728
Jantar Themisto; Jantar Magic; Futaba 18SZ
FILMY


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Motoszybowiec ASK-21 2600mm FlyFly Hobby
PostNapisane: poniedziałek, 16 lutego 2015, 20:22 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 11 grudnia 2014, 18:38
Posty: 225
Wiek: 43
Lokalizacja: Chełmek
Decyzja zapadła. MINI KST DS135MG WING z pewnego, sprawdzonego źródła już zamówione. Po udanym oblocie nie pozostało mi nic innego, jak doinwestować latawca.
Zastanawiam się jeszcze, czy nie zamocować statecznika poziomego na stałe. W tej chwili jest na dwóch wkrętach wkręconych w cienki laminat. Niestety nie było możliwości podklejenia niczego z drugiej strony, więc mam obawy co do wytrzymałości mocowania.

_________________
Pozdrawiam
Janek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Motoszybowiec ASK-21 2600mm FlyFly Hobby
PostNapisane: poniedziałek, 16 lutego 2015, 20:33 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 11 maja 2010, 21:15
Posty: 7383
Wiek: 55
Lokalizacja: Śrem
Też miałem kiedyś ten problem w Proxima II ale poradziłem sobie tak, że odrysowałem "łoże" statecznika poziomego, czyli górną część statecznika pionowego, wyciąłem i przykręciłem z drugiej strony
Załącznik:
20.JPG
20.JPG [ 21.99 KiB | Przeglądane 13550 razy ]

W tym przypadku było to chyba opakowanie od płyty CD.

_________________
Pozdrawiam - Wojciech; POL - 7728
Jantar Themisto; Jantar Magic; Futaba 18SZ
FILMY


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Motoszybowiec ASK-21 2600mm FlyFly Hobby
PostNapisane: poniedziałek, 16 lutego 2015, 20:36 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 11 grudnia 2014, 18:38
Posty: 225
Wiek: 43
Lokalizacja: Chełmek
Od tej strony mam bardzo duże podkładki. Bardziej martwi mnie druga, w którą wkręcam wkręty.

_________________
Pozdrawiam
Janek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Motoszybowiec ASK-21 2600mm FlyFly Hobby
PostNapisane: poniedziałek, 16 lutego 2015, 20:46 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 11 maja 2010, 21:15
Posty: 7383
Wiek: 55
Lokalizacja: Śrem
Jeżeli szerokość łoża na statecznik poziomy ma ok 2cm, to śpij spokojnie.

_________________
Pozdrawiam - Wojciech; POL - 7728
Jantar Themisto; Jantar Magic; Futaba 18SZ
FILMY


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Motoszybowiec ASK-21 2600mm FlyFly Hobby
PostNapisane: czwartek, 19 lutego 2015, 22:48 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 11 grudnia 2014, 18:38
Posty: 225
Wiek: 43
Lokalizacja: Chełmek
Dziś dorobiłem uszkodzoną część kołpaka. Teraz już chyba nie pęknie :D


Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek



Dzięki temu, że jest znacznie cięższy od oryginału, dużo mniej balastu ładuję, żeby wyważyć szybowca.

_________________
Pozdrawiam
Janek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Motoszybowiec ASK-21 2600mm FlyFly Hobby
PostNapisane: piątek, 27 lutego 2015, 22:09 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 11 grudnia 2014, 18:38
Posty: 225
Wiek: 43
Lokalizacja: Chełmek
Może mi ktoś wyjaśnić, co oznaczają litery na stateczniku pionowym w szybowcach?

Obrazek

_________________
Pozdrawiam
Janek


Ostatnio edytowano sobota, 28 lutego 2015, 13:19 przez Finidi, łącznie edytowano 2 razy

Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Motoszybowiec ASK-21 2600mm FlyFly Hobby
PostNapisane: piątek, 27 lutego 2015, 22:12 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 23 stycznia 2013, 17:19
Posty: 426
Wiek: 30
Lokalizacja: Pszczyna
Brak Zaczepu :lol: Nie no, żartuję. Ja nie wiem.

_________________
Pozdrawiam Dawid


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Motoszybowiec ASK-21 2600mm FlyFly Hobby
PostNapisane: sobota, 21 marca 2015, 17:21 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 11 grudnia 2014, 18:38
Posty: 225
Wiek: 43
Lokalizacja: Chełmek
Dziś byłem latać na lotnisku w Barwałdzie. Bardzo mocny wiatr w górzystym terenie i spore obawy. Przełamałem się jednak i muszę przyznać, REWELACJA! Nie zmieniałem SC, ani trymowania. Model lata świetnie. W pewnym momencie termika była tak mocna, że model zaczął znikać w mgnieniu oka. Zacząłem kręcić kółka z bardzo dużym przechyleniem na skrzydło, licząc na to, że zacznie tracić wysokość. Niestety nabrał tylko prędkości i dalej szedł w górę. Spanikowałem. Myślałem, że ucieknie i nie daj boże narobi gdzieś dziadostwa. Zacząłem schodzić w dół pod bardzo dużym kątem. W sekundę nabierał takiej prędkości, że z tak dużej odległości, mimo ostrego wiatru słychać było świst skrzydeł. Myślałem, że się rozpadnie. :) zacząłem lecieć z wiatrem za górę. Tam się uspokoiło i model powoli zaczął opadać.

Było to moje pierwsza spotkanie z takimi warunkami w mojej bardzo krótkiej karierze pilota szybowca RC.

Na szczęście nic się nie stało, a ja jestem mądrzejszy o to doświadczenie. Później latałem już niżej, cały czas robiąc kółka w ok 30 stopniowym pochyleniu. Pakiet wystarczył na cały dzień lotu. Służył tylko do startu i ew. do drugiego podejścia do lądowania.

_________________
Pozdrawiam
Janek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Motoszybowiec ASK-21 2600mm FlyFly Hobby
PostNapisane: wtorek, 24 marca 2015, 18:41 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 24 sierpnia 2012, 18:04
Posty: 16
Wiek: 54
Lokalizacja: Starachowice
Finidi a jak zachował się kadłub przy lądowaniu gdy zawadziłeś skrzydłem o matkę ziemię? Czytałem opinie, że koledzy wzmacniali kadlub dodatkową półwręgą w okolicy
natarcia skrzydła. Ponoć tam lubiał pękać. Jaki motorek miało to maleństwo w zestawie ? Śledze twój temat gdzyż u mnie czeka na swoja kolej , z tej samej firmy
szybowczyk DG- 1000 . Można by prosić o parę fotek mocowania skrzydełek do kadłuba ?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Motoszybowiec ASK-21 2600mm FlyFly Hobby
PostNapisane: wtorek, 24 marca 2015, 19:46 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 11 grudnia 2014, 18:38
Posty: 225
Wiek: 43
Lokalizacja: Chełmek
Jeszcze nie zdarzyło się, żebym zawadził skrzydłem. Co prawda często kadłub obraca się podczas samego przyziemienia, ale jest to spowodowane wysoką trawą. Kadłub wygląda solidnie. Dla mnie to pierwszy szybowiec tego typu, ale znajomy, który ma na koncie kilkanaście modeli, stwierdził, że jest to bardzo fajna konstrukcja. Oczywiście w tym przedziale cenowym. Jutro postaram się wrzuci zdjęcia.

_________________
Pozdrawiam
Janek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 28 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  

119,964,101 Wyświetlone Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL