Teraz jest piątek, 3 maja 2024, 06:52

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 254 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Motoszybowiec FPV projekt na zimę
PostNapisane: niedziela, 25 sierpnia 2013, 10:04 
Wraz z kolegą Mirkiem (Rycerz100), poszukujemy projektu, a właściwie chcemy zaprojektować i zbudować model/modele motoszybowca przeznaczonego do lotów FPV.
Droga przed nami długa, ciernista i najeżona wieloma pułapkami, bowiem o tym co chcemy zrobić, nie mamy za wiele pojęcia :lol:
Jesteśmy typowymi użytkownikami modeli, i tutaj właśnie liczymy na Waszą pomoc :D
Założenia są takie:
1. Model przeznaczony pod loty FPV, więc musi dźwignąć nieco osprzętu... tak około 2kG
2. Kadłub powinna cechować duża "pojemność/objętość" z powodów w/w
3. Najlepiej, aby bazował na dostępnych na rynku elementach... typu skrzydła konstrukcyjne, bo z wykonaniem ich jest zazwyczaj największy problem.
4. Dobrze by było, aby model miał wysoką doskonałość i miał możliwość korzystania z "dobrodziejstw" termiki.
5. Model ma być transportowany w "normalnych" samochodach, więc ważne jest, aby był "rozkładalny"
6. Napęd elektryczny z ewentualnym wspomaganiem startu i "wyniesienia na pułap" za pomocą silniczka rakietowego (:)
7. Przewidywana rozpiętość skrzydeł, to minimum 2,5m a maksimum 4m...


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Motoszybowiec FPV projekt na zimę
PostNapisane: niedziela, 25 sierpnia 2013, 13:31 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 11 maja 2010, 21:15
Posty: 7379
Wiek: 55
Lokalizacja: Śrem
Artur kadłub to najmniejszy problem. Ostatecznie można zrobić kanciasty z zielonego paskudztwa.
Skrzydła proponowałbym robić na profilu S3021 lub SD7037 typowo termiczne profile do szybowców.
Ponieważ model będzie woził trochę "balastu", to sugerowałbym zrobić go "na grubo".
Zalecałbym klapy w skrzydłach.
A może coś w tym stylu co proponował Janusz
Obrazek
Plik do pobrania tutaj https://www.dropbox.com/s/rs86h8polkg3m ... ?m=&v=0swn

_________________
Pozdrawiam - Wojciech; POL - 7728
Jantar Themisto; Jantar Magic; Futaba 18SZ
FILMY


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Motoszybowiec FPV projekt na zimę
PostNapisane: niedziela, 25 sierpnia 2013, 14:51 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 31 maja 2010, 18:35
Posty: 997
Wiek: 78
Lokalizacja: Johannesburg RPA
Nie ma problemu.
Mozecie liczyc na moja pomoc!
Tak na wstepie, modele szybowcow termicznych sa stosunkowo wolne,predkosc lotu zalezy od dwoch zasadniczych czynnikow:
Profilu skrzydla i obciazenia powiezchni nosnej, z profilem nie ma problemu ale z obciazeniem pow nosnej masz problem,
Chcesz wozic 2 kg, plus waga modelu nastepne 2 kg czyli waga do lotu 4kg.
Obciazenie pow nosnej dla tego typu modelu nie powinno przekraczac np.35g/dcm2 co altomatycznie daje nam pow nosna 114,3dcm2.
Przy tej powierzchni masz skrzydlo o wymiarach na przyklad 30 na 380cm , to jest olbrzym! :lol:
Wniosek -nie tendy droga.
Cala zabawa w projektowanie modelu FPV to jeden wielki kompromis.
Ale nie przejmuj sie cos wymyslimy.

Pozdrawiam Wladek.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Motoszybowiec FPV projekt na zimę
PostNapisane: niedziela, 25 sierpnia 2013, 17:38 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 11 maja 2010, 21:15
Posty: 7379
Wiek: 55
Lokalizacja: Śrem
Waldku dlatego aby uciec z wagą sugeruję szybowiec jako kabina na elektronikę i belka kadłubowa z rurki węglowej.
Stateczniki ażurowane. Chyba dobrym rozwiązaniem jest kadłub z dwóch belek, bo:
a - śmigło pchające nie przeszkadza w filmowaniu i podglądzie obrazu,
b - Przy tak lekkim ogonie i duuużej ilości wagi w kabinie silnik będzie działać częściowo jako przeciwwaga.
Jeżeli obciążenie przy rozpiętości 3m wyjdzie im na poziomie +/- 40-45g/dm2 nie będzie źle.
Minimoa ma 3,4m i 3700g do lotu i lata jak ponton obciążenie wyszło 51,4g/dm2.
No jasne, że wiem, że model przy tych gabarytach co Minimoa bez FPV musiałby ważyć jakieś 1700g i to jest wyzwanie ;)
Ale... damy radę, bo jak nie my to kto?

_________________
Pozdrawiam - Wojciech; POL - 7728
Jantar Themisto; Jantar Magic; Futaba 18SZ
FILMY


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Motoszybowiec FPV projekt na zimę
PostNapisane: niedziela, 25 sierpnia 2013, 19:45 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 31 maja 2010, 18:35
Posty: 997
Wiek: 78
Lokalizacja: Johannesburg RPA
Czes Wojtku.
Ciesze sie ze zainteresowal Ciebie ten temat.
Zgadzam sie z Toba,wieksze modele sa znacznie mniej wrazliwe na wieksze obciazenie pow nosnej ,klania sie efekt Renoldsa.
Ale jak wszystko, nic nie jest za darmo. Model rozpietosci 2.5 - 4m budowany od podstaw jest bardzo pracochlonny ,wymaga sporego doswiadczenia w budowie.Wiadomo,latanie FPV odbywa sie czesto w bardzo trudnych warunkach bardzo latwo tej wielkosci model uszkodzic przy ladowaniu.
Problematyczny staje sie transport.
Zalety, model lata bardzo realistycznie,widocznosc modelu w powietrzu bardzo dobra nawet na wiekszych odleglosciach .(latanie FPV ze spotterem)
Ale to jest tylko moja opinja!

Pozdrawiam Wladek.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Motoszybowiec FPV projekt na zimę
PostNapisane: niedziela, 25 sierpnia 2013, 19:59 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 20 marca 2010, 17:25
Posty: 3602
Wiek: 36
Lokalizacja: Warszawa
Ja się piszę. Przydałoby się coś do składania na zimę. W razie czego potrafię coś tam narysować w cadzie - trzeba tylko wiedzieć co narysować.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Motoszybowiec FPV projekt na zimę
PostNapisane: niedziela, 25 sierpnia 2013, 20:20 
wojcio69 napisał(a):
a - śmigło pchające nie przeszkadza w filmowaniu i podglądzie obrazu...

I właśnie tego typu napędu chcielibyśmy uniknąć... a czemu :roll: bowiem eksploatowaliśmy już różne modele z takim napędem (FPV Raptor, Pinguin FPV, Ogar...), i powiem szczerze, że są mało efektywne i zazwyczaj "prądożerne".
Poza tym, wprowadzają destabilizację modelu w czasie działania. Zarówno podłużną, jak i poprzeczną.
Tego typu napęd (pchający) sprawdza się w małych modelach... takich jak EasyStar-pochodne.
Myśleliśmy raczej o napędzie klasycznym ciągnącym oczywiście podwójnym... coś jak w TwinStar, ale dwie belki ogonowe... coś na podobę Belfegora Władka :D

Wladek napisał(a):
Zgadzam się z Tobą, większe modele są znacznie mniej wrażliwe na większe obciążenie pow nośnej ,kłania się efekt Renoldsa

Mam nadzieję, że nam nie ubliżasz :roll: :mrgreen:
Cieszę się niezmiernie (mam nadzieję, że Mirek również), że temat trafił na podatny grunt :D
Z Wami musi się udać, bo nie widzę tego inaczej Obrazek


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Motoszybowiec FPV projekt na zimę
PostNapisane: niedziela, 25 sierpnia 2013, 20:25 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 31 maja 2010, 18:35
Posty: 997
Wiek: 78
Lokalizacja: Johannesburg RPA
Msle ze warto na poczatek przemyslec koncept modelu motoszybowca BIG BROTHER.
Naturalnie wymaga on wielu modyfikacji . proporcje tego modelu sa dobre.
Szymon Ty chyba zaczynales robic ten model?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Motoszybowiec FPV projekt na zimę
PostNapisane: niedziela, 25 sierpnia 2013, 20:36 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 31 maja 2010, 18:35
Posty: 997
Wiek: 78
Lokalizacja: Johannesburg RPA
Msle ze warto na poczatek przemyslec koncept modelu motoszybowca BIG BROTHER.
Naturalnie wymaga on wielu modyfikacji . proporcje tego modelu sa dobre.

Szymon Ty chyba zaczynales robic ten model?

Ps
Artu zobacz na email .
Dzisiaj wyslalem Tobie ostatnie zdjecia Belfegora, wlasnie w nim wszystko jest przygotowane pod wersje dwusilnikowa.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Motoszybowiec FPV projekt na zimę
PostNapisane: niedziela, 25 sierpnia 2013, 22:01 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 30 lipca 2013, 22:44
Posty: 652
Wiek: 60
Lokalizacja: Warszawa
Witam szanowne grono zainteresowane tematem niosące pomoc:)
Artu pisał właśnie o mnie w sensie że razem
Na początek chciał bym dodać że waga nie jest aż tak straszna jak by się wydawać mogło.
Całe FPV łącznie z pakietem czyli
1)Kamera+PanTilt+serwa
2)Nadajnik AV + antena
3)Zbigowa kanapka OSD+AP+czujnik prądu
4)Pakiet do toru AV ~`2500mAH
5)Pitot
To co wymieniłem nie ma prawa przekroczyć kilograma a będzie na bank dużo lżejsze.
Nie mówię tu o pakietach zasilających silnik ponieważ to wyjdzie w praniu
Osobiście skłaniał bym się w stronę modelu z dwoma kadłubami i to właśnie szybowcowymi ze względu na mniejsze powierzchnie boczne kadłuba niż w takich niby modelach przeznaczonych pod FPV
http://abc-rc.pl/Skywalker-1900-2012-FPV
Zastanawiam się też i to coraz poważniej nad deltą.
Mam od zeszłego roku model X-8
Obrazek
Na początku nie lubiłem tego modelu ze względu na jak mi się wydawało dużą prędkość podejścia do lądowania.
Odstawiłem model na półkę na cały obecny sezon i teraz wróciłem do niego.
Muszę go ponownie oblatać i zastanowić się czy przypadkiem nie tego mi właśnie trzeba.
Nie jestem w stanie powiedzieć w tej chwili czego tak naprawdę chcę i myślę że Artur też.
Próbujemy zebrać w swoich głowach jak najwięcej pomysłów na taki model żebyśmy mogli w końcu zdecydować się na jakąś konkretną konstrukcję i tym się zająć przez zimę.

_________________
Pozdrawiam
Mirek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Motoszybowiec FPV projekt na zimę
PostNapisane: niedziela, 25 sierpnia 2013, 22:39 
Wladek napisał(a):
Dzisiaj wyslalem Tobie ostatnie zdjecia Belfegora, wlasnie w nim wszystko jest przygotowane pod wersje dwusilnikowa.

Władku, Belfegor to bardzo ładna i solidna praca modelarska, ale...
My są użyszkodnicy, i obawiam się, że budowa tak pracochłonnego modelu, zakończy się podwieszeniem go pod sufitem (o ile w ogóle będziemy w stanie zbudować coś tak ładnego), z obawy przed zamianą go w stertę połamanej balsy, sklejki i innych materiałów konstrukcyjnych modelu :lol:

wojcio69 napisał(a):
Skrzydła proponowałbym robić na profilu S3021 lub SD7037 typowo termiczne profile do szybowców.

Tylko czy jest możliwość zakupu gotowych płatów dla rozpiętości ~3m :roll:, bowiem jest to jedno z założeń projektu...
Chodzi o możliwość ewentualnych "szybkich napraw", polegających na zakupieniu gotowych skrzydeł.
Odpowiednio zbudowany kadłub wytrzyma znacznie więcej niż skrzydła...

wojcio69 napisał(a):
A może coś w tym stylu co proponował Janusz

Wojtku, model ze zdjęcia, to nie jest to samo, co z linkowanych planów. Zwróć uwagę na łamany profil skrzydła, oraz inne detale.
Model Big Brother, jest "obciążony" wieloma błędami, co zauważył podczas budowy (przymiarki do budowy) Szymon.


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Motoszybowiec FPV projekt na zimę
PostNapisane: poniedziałek, 26 sierpnia 2013, 07:18 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 8 czerwca 2010, 22:20
Posty: 1024
Wiek: 77
Lokalizacja: Australia Canberra
Pozwole wtracic swoje 2 centy, dlaczego?- dlatego ze od miesiecy nareszcie jest ciekawy temat I wcale nie dlatego ze FPV. Tak wiec FPV narazie zostawiamy.
Tak jak dlugo istnieje lotnistwo tak dlugo istnieje spor na temat smigla ciagnacego I pchajacego, ktore z nich spawniejsze itd. Otoz po wszystkich dmuchaniach w tunelach, pomiarach w locie, obliczeniach zostalo stwierdzone ze w idealnych warunkach nie ma zadnej roznicy pomiedzy smiglami. Jednak w zyciu jest troszke inaczej, otoz strumien zasmiglowy jest odpowiedzialny, ktore smiglo jest mnimalnie mniej sprawniejsze. I tak strumien zasmiglowy w smigle cignacym trafia na kadlub I opory interferensyjne, tarcia nastepnie przejscie z kadluba na centoplat (skrzydlo) itd.
Smiglo pchajace ma troche latwiejsze zycie I strumien zasmiglowy trafia czasami na usterzenie.
I to jest ta niewielka roznica ze smiglo pchajace jest minimalnie sprawniejsze (oczywiscie rozwazamy te same srednice, skoki, moce, obroty itd.)
Teraz dlaczego modele Raptor, Pinguin, Oskar nie sa czyste aerodynamicznie, sa nie ekonomiczne w poborze pradu, mocy w stosunku do Belfegora czy TwinStara.
Otoz mialem przyjemnosc pomierzyc kilka tego typu modeli.
1. Modele te lataja na b. duzych katach zaklinowania niektore nawet powyzej 5-6 stopni(duze opory)
2. Dla zrownowazenia poteznych wznoszen w locie silnikowym silniki mocowane rowniez na potrznych katach. (marnowanie mocy silnika na utrzymanie lotu poziomego)
3. Stosunkowo male srednice smigiel I duze obroty silnika ( Mala sprawnosc smigla, duze predkosci obwodowe)
4. Silniki – duze kV ( duze obrotu na 1volt.)
Teraz ja bym widzial taki model:
Maly rysunek ponizej I na profilu RG15ze smiglem pchajacym skladanym w locie http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1869035 . Wszystkie moje zawodnicze termiczne szybowce lataja na tym profile I spisyja sie znakomicie. Ustawienia na przeloty I termike podam jak project wejdzie w zycie. Mozna by bylo zrobic puzzle to I ja sie pisze.


Załączniki:
Pulsar-FPV.jpg
Pulsar-FPV.jpg [ 55.2 KiB | Przeglądane 18223 razy ]

_________________
Pozdrawiam Stan

'Szybowiec ciezki na nos sam “zwali” sie na skrzydlo, a moze i w korkociag -- a prawidlowo wywazony szybowiec tez sie “wali” poniewaz PILOT chce go zwalic'.
Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Motoszybowiec FPV projekt na zimę
PostNapisane: poniedziałek, 26 sierpnia 2013, 08:43 
Stan napisał(a):
Pozwole wtracic swoje 2 centy...

Bardzo mnie cieszy, że również i Ciebie zainteresował ten temat :D
Im więcej osób z dużym doświadczeniem w konstruowaniu modeli, tym większe szanse na powodzenie projektu Obrazek
Prezentowany przez Ciebie model bardzo sie mi podoba, ale jednocześnie mam pewne obawy wynikające z jego konstrukcji:
1. Pokrycie skrzydeł folią, co przy lądowaniach czasami w przygodnym terenie może się źle dla nich skończyć. "Operacje" FPV często wykonywane są w "warunkach zastanych", gdzie nie ma wykoszonego pasa do lądowania...
2. Możliwość "demontażu" modelu na czas transportu, a co za tym idzie "rozbieralne" mocowanie belek ogonowych w centropłacie.
3. Kadłub jest przemyślany i dobrze rozplanowany, ale... jak i z czego go wykonać w "powtarzalnej" wersji :roll:

Obrazek

EDYTA:
Na rysunkach widać, że belki ogonowe są "nakładane" na skrzydło, a nie wprowadzane w jego obrys, więc pkt.2 był by w jakiś sposób rozwiązany.
Przy powiększeniu rzutu bocznego, zastanowiła mnie jednak proporcja usterzenia pionowego, tym bardziej, że jest ono "podwójne" :roll:
Ale ja się na tym nie znam :mrgreen: i być może tak musi być... :roll:

Obrazek


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Motoszybowiec FPV projekt na zimę
PostNapisane: poniedziałek, 26 sierpnia 2013, 10:19 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 8 czerwca 2010, 22:20
Posty: 1024
Wiek: 77
Lokalizacja: Australia Canberra
Artur, zaczne od kadluba. Zaczac od rysunku z dokladnymi wymiarami, znalesc tokarza i frezera, wytoczyc z aluminium, nylonu pelny ksztalt kadluba, nastepnie wystrugac pylon-wiezyczke
mocowania skrzydla, przykleic do kadluba, zrobic podzial I odformowac negatywy(formy). Na forum mamy tokarza "Instruktor" I osoby z doswiadczeniem jak wykonac formy I kadlub na gotowo.
Temat nie jest trudny jest do pokonania. Pylon- wierzyczke zrobil bym znacznie wyzsza zeby zabezpieczyc skrzydla przed uszkodzeniem. Skrzydla mozna zrobic konstrukcyjne (ciac laserem).
Chetnie pomoge w niezbednych kalkulacjach rowniez chetnie pomoge w kosztach zwiazanych z formami, laserem itp.

_________________
Pozdrawiam Stan

'Szybowiec ciezki na nos sam “zwali” sie na skrzydlo, a moze i w korkociag -- a prawidlowo wywazony szybowiec tez sie “wali” poniewaz PILOT chce go zwalic'.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Motoszybowiec FPV projekt na zimę
PostNapisane: poniedziałek, 26 sierpnia 2013, 10:46 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 26 listopada 2012, 15:35
Posty: 1254
Wiek: 75
Lokalizacja: Toruń PL,Swindon England UK
W temacie na RCGroups,którego link podał Stan,jest inny link do strony fpvlab.Tam pokazany jest inny dron,opracowany przez Techpod.Jego założenia konstrukcyjne:
•Cruise Speed: 32knots 16,46 m/s 59,26 km/h
•Max speed – 55knots 28,29 m/s 101,84 km/h
•stall speed @4.5lbs about 11 knots 5,66 m/s 20,38 km/h
•Climb Rate – 2000 ft/min 0,85 m/s
•Wingspan = 102 in 2590 mm
•wing area = 605 sq in 39 dm2
•Wing loading = 1.191 lbs per sq ft @ 5 lbs 58 g/dm2
•Fuselage Length = 45 in 1143 mm
•Dry weight = 2.75 lbs* 1,25 kg
•loaded weight =5.0lbs (2.25 lbs of battery/payload) 2,27 kg
•EPO Wings and fusalage contruction
•Carbon Fiber Tail Boom and wing spars
•flight times well in excess of 1 hour. make that 2 hours!
•assembly time 5 hours

Required for flight:
•Motor : E-flight Power 10 brushless in runner
•ESC : Castle creation Thunderbird-54
•Batteries: Thunderpower Pro Light v2 3S 2600 mah x2 wired parallel
•Servos:
•6x hitec HS-81 (elevator,rudder,ailerons,flaps)
•2x HS-55 (pan,tilt)
•TX & RX Spectrum DX-7
•Prop: APC E11x7
•Camera: CCD Killer Camera Micro NTSC Camera
Pod linkiem:
http://www.kickstarter.com/projects/841 ... -hobby-uav
pokazana jest ogólna konstrukcja drona.
A pod linkiem:
http://api.ning.com/files/OYuT1cUlID2WC ... o_fill.IGS
Plik IGES do pobrania dla osób, które chcą zaprojektować własny dron i zobaczyc wewnętrzne rozmieszczenie.
Załącznik:
techpod0.jpg
techpod0.jpg [ 77.34 KiB | Przeglądane 18176 razy ]

Załącznik:
techpod1.jpg
techpod1.jpg [ 63.21 KiB | Przeglądane 18176 razy ]

Załącznik:
techpod2.jpg
techpod2.jpg [ 110.13 KiB | Przeglądane 18176 razy ]

_________________
pozdrawiam Janusz
************************
Modelarstwo to pasja.
Pasja - aby zrealizować swoje marzenia.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Motoszybowiec FPV projekt na zimę
PostNapisane: poniedziałek, 26 sierpnia 2013, 13:49 
Janusz, kolejny model o dużej "powierzchni bocznej" :(
To już zdecydowanie skłaniał bym się ku projektowi zaproponowanemu przez Stana...

Stan napisał(a):
Artur, zacznę od kadłuba. Zacząć od rysunku z dokładnymi wymiarami, znaleźć tokarza i frezera, wytoczyć z aluminium, nylonu pełny kształt kadłuba, następnie wystrugać pylon-wieżyczkę...

Gdyby pylon zrobić jako osobny element, to cały kadłub/rurę, można by laminować odśrodkowo :roll: Może wyszło by lżej :roll:
A może zrobić formę i "dmuchać" z hips-u :roll:


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Motoszybowiec FPV projekt na zimę
PostNapisane: poniedziałek, 26 sierpnia 2013, 14:34 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 30 lipca 2013, 22:44
Posty: 652
Wiek: 60
Lokalizacja: Warszawa
Coś mi się wydaje z Stan trafił w 10-tkę :D
Powiedzcie mi tylko jedną rzecz, czy mocowanie silnika poniżej skrzydeł nie będzie skutkowało jak w przypadku silnika wyniesionego ponad skrzydło koniecznością dodania skłonu silnika.
Coś mi się wydaje że wszystkie modele w których silniki nie są w osi skrzydła mają tym większe straty im większa jest różnica pomiędzy osią skrzydła a osią silnika.
Skłonem chyba trzeba skorygować tworzące się ramię na końcu którego jest zamocowany silnik.
Tak jest czy się mylę ?

_________________
Pozdrawiam
Mirek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Motoszybowiec FPV projekt na zimę
PostNapisane: poniedziałek, 26 sierpnia 2013, 19:04 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 31 maja 2010, 18:35
Posty: 997
Wiek: 78
Lokalizacja: Johannesburg RPA
Mniej wiecej tak jak piszesz ,zalezy to od wielu czynnikow.
Nie mniej sugeruje zrobic plynna regulacje tego konta,sam wiesz jak to jest istotne w trybie stab i RTH.
W obydwu mojch modelach mam taka regulacje ,trwa to pare sekund.
Pozdrawiam Wladek.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Motoszybowiec FPV projekt na zimę
PostNapisane: poniedziałek, 26 sierpnia 2013, 20:39 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 30 lipca 2013, 22:44
Posty: 652
Wiek: 60
Lokalizacja: Warszawa
Tak Waldku masz rację trzeba to przewidzieć i wprowadzić w życie od wieku niemowlęcego ;)

_________________
Pozdrawiam
Mirek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Motoszybowiec FPV projekt na zimę
PostNapisane: poniedziałek, 26 sierpnia 2013, 20:45 
:D Artur.
Nie wiem co Wam strzeliło do głowy wyważać otwarte drzwi.
Władek jakiś czas temu pokazał swojego Belfegorka i docelowego Belfegora.
Wszystko czego Potrzebujecie już rozwiązał i przypuszczam, cały czas udoskonala.
Nie możecie chwilkę poczekać lub dopytywać/ponaglać Go na PW?
Ed: tak pracochłonny model?
Te proponowane moto szybowce są bardziej czasochłonne w wykonaniu niż Belfegor.


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Motoszybowiec FPV projekt na zimę
PostNapisane: poniedziałek, 26 sierpnia 2013, 21:15 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 8 czerwca 2010, 22:20
Posty: 1024
Wiek: 77
Lokalizacja: Australia Canberra
Artu napisał(a):
4. Dobrze by było, aby model miał wysoką doskonałość i miał możliwość korzystania z "dobrodziejstw" termiki.
...

Stefan, Belfegor Wladka jest najwspanialszym modelem FPV jaki kiedykolwiek byl zrobiony, ale Artur postawil inne wymagania.
Korzystajac z termiki mozna np. latac godzine przy pracy silnika tylko 1 minute I pokonac np. 50km

_________________
Pozdrawiam Stan

'Szybowiec ciezki na nos sam “zwali” sie na skrzydlo, a moze i w korkociag -- a prawidlowo wywazony szybowiec tez sie “wali” poniewaz PILOT chce go zwalic'.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Motoszybowiec FPV projekt na zimę
PostNapisane: wtorek, 27 sierpnia 2013, 08:35 
Stefan, Belfegor ma jedną wadę... jest za mały, to znaczy za mała rozpiętość i "mało szybowcowy"
Belfegor to samolot, a my poszukujemy bardziej w kierunku "długodystansowego" szybowca :D

EDYTA:
Nie zauważyłem postu Stana :oops:


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Motoszybowiec FPV projekt na zimę
PostNapisane: wtorek, 27 sierpnia 2013, 17:34 
Sorki za post pod postem, ale...
Czy ktoś podjął by się zaprojektować skrzydło jak na rysunku zaprezentowanym przez Stana :roll:
Profil RG15, cięciwa 250mm... pozostaje kwestia grubości profilu... 11% czy 13% :roll: Podstawowy, czyli 8,9% chyba odpada :roll:
Rozpiętość raczej taka jak w projekcie, czyli 3000mm

Obrazek

Ja bym się zajął przygotowaniem kopyta kadłuba...


Ostatnio edytowano wtorek, 27 sierpnia 2013, 20:01 przez wojcio69, łącznie edytowano 1 raz
poprawiłem link do rysunku


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Motoszybowiec FPV projekt na zimę
PostNapisane: wtorek, 27 sierpnia 2013, 17:52 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 31 maja 2010, 18:35
Posty: 997
Wiek: 78
Lokalizacja: Johannesburg RPA
Artur ,masz racje.
Belfegor nie jest szybowcem termicznym,nie jest modelem do bicia rekordow odleglosci i wysokosci lotu, jest to poprostu modelik specyficznie
zaprojektowany do spokojnego,stabilnego latania ogladania widoczkow , robienia fotek i przedewszystkim bezpieczny powrot do bazy
czesto w bardzo trudnych warunkach terenowych. Ja osobiscie nie mam wielkiego doswiadczenia w temacie szybowcow wyczynowych
Stachu ma w tym temacie znacznie wieksze doswiadczenie.
Nie mniej bardzo chetnie pomoge w waszym bardzo trudnym i ambitnym projekcie .



Pozdrawiam Wladek.

PS Artur, znam takiego goscia co zaprojektuje skrzydlo, na imie ma STAN, poczekajmy jak sie obudzi ,zobaczymy co odpisze.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Motoszybowiec FPV projekt na zimę
PostNapisane: wtorek, 27 sierpnia 2013, 19:06 
Fakt, Kangury jeszcze śpią :mrgreen:
A co Belfegora, to bardzo fajny model, i bardzo mi się podoba, ale... nie na moje umiejętności modelarskie (:)
Ja jestem typowy składacz/latacz :mrgreen:


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Motoszybowiec FPV projekt na zimę
PostNapisane: wtorek, 27 sierpnia 2013, 19:47 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 31 maja 2010, 18:35
Posty: 997
Wiek: 78
Lokalizacja: Johannesburg RPA
Artur,
nie wiesz co Ciebie czeka ! :lol:
Belfegor to jest pestka.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Motoszybowiec FPV projekt na zimę
PostNapisane: wtorek, 27 sierpnia 2013, 19:58 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 11 maja 2010, 21:15
Posty: 7379
Wiek: 55
Lokalizacja: Śrem
Artu napisał(a):

Profil RG15, cięciwa 250mm...

Profil typowy do lotów termicznych i na bazy ale można też użyć MH32 zwłaszcza, że model ma powyżej 2m.

_________________
Pozdrawiam - Wojciech; POL - 7728
Jantar Themisto; Jantar Magic; Futaba 18SZ
FILMY


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Motoszybowiec FPV projekt na zimę
PostNapisane: wtorek, 27 sierpnia 2013, 20:05 
Niechaj się wypowiedzą fachowcy...

Obrazek

Obrazek


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Motoszybowiec FPV projekt na zimę
PostNapisane: wtorek, 27 sierpnia 2013, 21:52 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 8 czerwca 2010, 22:20
Posty: 1024
Wiek: 77
Lokalizacja: Australia Canberra
Czy to ladnie jest knuc spisek za plecami kangura?????????? :lol: :lol:

Panowie oczywiscie ze pomoge w miare swoich mozliwosci czasowych (:) (:) (:) Wnuczki, zona, latanie, zawody I czasami spanie :lol: :lol:

Teraz co do profilu. Orginalny Pulsar lata na RG15, mam 3 modele pulsara I lataja oblednie: rozpietosci 2m. 2.5m i 4m. Jezeli cos jest zle - to tylko pilot do dupy.

Dlatego upireral bym sie przy RG15.


Załączniki:
Komentarz: 2m
23June2013_photo2.jpg
23June2013_photo2.jpg [ 148.78 KiB | Przeglądane 9594 razy ]
Komentarz: 2.5m
28 May 2013 Photo 5.jpg
28 May 2013 Photo 5.jpg [ 130.8 KiB | Przeglądane 9594 razy ]
Komentarz: 4 metry
pulsar4e pro.jpg
pulsar4e pro.jpg [ 28.3 KiB | Przeglądane 9594 razy ]

_________________
Pozdrawiam Stan

'Szybowiec ciezki na nos sam “zwali” sie na skrzydlo, a moze i w korkociag -- a prawidlowo wywazony szybowiec tez sie “wali” poniewaz PILOT chce go zwalic'.
Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Motoszybowiec FPV projekt na zimę
PostNapisane: wtorek, 27 sierpnia 2013, 23:30 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 8 czerwca 2010, 22:20
Posty: 1024
Wiek: 77
Lokalizacja: Australia Canberra
Te dwa modele lataja na innych profilach I czasami sa trudne w pilotarzu :lol:
Rowniez sa bardzo absorbujace czasowo 5 dni po 10 godzin :) :)


Załączniki:
Komentarz: Mniejszy model to Bianka, wiekszy Luka.
Bianca Luca.JPG
Bianca Luca.JPG [ 93.21 KiB | Przeglądane 9587 razy ]

_________________
Pozdrawiam Stan

'Szybowiec ciezki na nos sam “zwali” sie na skrzydlo, a moze i w korkociag -- a prawidlowo wywazony szybowiec tez sie “wali” poniewaz PILOT chce go zwalic'.
Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Motoszybowiec FPV projekt na zimę
PostNapisane: środa, 28 sierpnia 2013, 21:39 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 8 czerwca 2010, 22:20
Posty: 1024
Wiek: 77
Lokalizacja: Australia Canberra
Sorki ze post pod postem.
Panowie, model napewno nie jest najlatwiejszy, ale napewno do wykonania. Moze skrzydla wytniemy z pianki, uzbroimy w solidne dzwigary (sosnowe-weglowe) i nastepnie
do worka prozniowego (szklo, zywica itd.) Lub bez worka ale wlokno szklane 24g/m2 lub oklejane balsa i 'Ezy-Kote'. Usterzenie powinno byc konstrukcyjne.
Ale najwazniejsze jest czy naprawde chcemy zrobic ten model. Juz pisalem ze pomoge i decyzja nalezy do was
Artur - ty naczelny wodz projektu, Szymon czy dalej jestes zainteresowany i moze ktos jeszcze????????????
Czekam na buzliwa dyskusje, pomysly, mozliwosci ciecia styropianu i po ile?

_________________
Pozdrawiam Stan

'Szybowiec ciezki na nos sam “zwali” sie na skrzydlo, a moze i w korkociag -- a prawidlowo wywazony szybowiec tez sie “wali” poniewaz PILOT chce go zwalic'.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Motoszybowiec FPV projekt na zimę
PostNapisane: środa, 28 sierpnia 2013, 21:53 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 30 lipca 2013, 22:44
Posty: 652
Wiek: 60
Lokalizacja: Warszawa
Bardzo chcemy jeno nie umiemy :)
Stan Artu założył temat i nie chcę mu się za bardzo wcinać ;)
Jeśli chodzi o mnie to podejmuję się wykonania skrzydeł i wyposażenia modelu gotowego do lotu.
Arturo zwalam na ciebie kadłub :D
Jak dla mnie idealną metodą były by rdzenie styro z dźwigarami węglowymi i to pokryte balsą.
Normalnie laminować mogę ale doświadczenia wielkiego nie mam natomiast workami nigdy się nie bawiłem i tu mogę mieć problem.
Mamy z Arturem wspólnego znajomego który ma ploter i potrafi bardzo ładnie i precyzyjnie ciąć w styropianie.

_________________
Pozdrawiam
Mirek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Motoszybowiec FPV projekt na zimę
PostNapisane: środa, 28 sierpnia 2013, 22:48 
Stan napisał(a):
Ale najwazniejsze jest czy naprawde chcemy zrobic ten model...

Stan, bardzo, bardzo chcemy, bowiem na rynku nie ma obecnie takiego modelu, który spełniał by założone wymagania :D
Na 150% zainteresowany jestem ja i Mirek, a jak model będzie gotowy i oblatany, to pewnie zgłosi się wielu chętnych :mrgreen:

rycerz100 napisał(a):
Artu założył temat i nie chcę mu się za bardzo wcinać ;)

Mirku, napisze mało grzecznie: nie pitol, to ma być wspólny projekt.

rycerz100 napisał(a):
Jeśli chodzi o mnie to podejmuję się wykonania skrzydeł i wyposażenia modelu gotowego do lotu.

Wyposażać, to będziemy sobie sami :mrgreen: Ale jeśli chodzi o skrzydła, to ja jestem noga stołowa, więc dobrze, że się Zgłosiłeś :mrgreen:

rycerz100 napisał(a):
Arturo zwalam na ciebie kadłub :D

Nie ma problemu... mam już kilka pomysłów jak to wykonać lekko i aby było wytrzymałe :D

rycerz100 napisał(a):
Jak dla mnie idealną metodą były by rdzenie styro z dźwigarami węglowymi i to pokryte balsą.
Normalnie laminować mogę ale doświadczenia wielkiego nie mam natomiast workami nigdy się nie bawiłem i tu mogę mieć problem.

Kiedyś musi być "Twój pierwszy raz". Nawet się zastanawiałem nad kupnem: Pompa próżniowa łopatkowa ( bezolejowa) cicha :roll:

rycerz100 napisał(a):
Mamy z Arturem wspólnego znajomego który ma ploter i potrafi bardzo ładnie i precyzyjnie ciąć w styropianie.

Znajomy jest niejako "Forumowy", bo rozumiem, że Piszesz o Marcinie (Boro09) :P


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Motoszybowiec FPV projekt na zimę
PostNapisane: środa, 28 sierpnia 2013, 23:11 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 30 lipca 2013, 22:44
Posty: 652
Wiek: 60
Lokalizacja: Warszawa
Artu pompę nawet mam gorzej z wiedzą w tym temacie jak ją do laminowania wykorzystać :oops:
Poczytam i pooglądam może co załapię ;)
Miałem oczywiście na myśli Marcina Boro w sensie cięcia.

_________________
Pozdrawiam
Mirek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Motoszybowiec FPV projekt na zimę
PostNapisane: czwartek, 29 sierpnia 2013, 00:23 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 21 lutego 2013, 12:14
Posty: 665
Wiek: 75
Lokalizacja: Olsztyn
Projekt interesujący . Też bym się pisał . Opracowanie plików GMF do cięcia gorącym drutem jak i rysunków przygotowawczych nie było by problemem .
Rdzenie skrzydeł ze styro bez problemu . Można też wykonać z pianki EPP jest nie zniszczalna ale cena .

Załącznik:
OFERTA - płyty EPP_2013.pdf [42.04 KiB]
Pobrane 288 razy


W załączniku oferta polskiego producenta dla modelarzy . Ja myślę że prototyp do oblotu ze styropianu , a dopiero sprawdzoną konstrukcje powielać w EPP .Wymiary ciętych rdzeni ograniczone tylko formatką styropianu . Kształt rdzenia praktycznie dowolny , można od razu wyciąć kanały na rurki węglowe czy też inne wzmocnienia lub bagnety . Można wyciąć też kanały na przewody serwomechanizmów jak i przewody do nich .

Pozdrowienia Joker

_________________
Dobre towarzystwo i kropla rumu , lub na odwrót .


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Motoszybowiec FPV projekt na zimę
PostNapisane: czwartek, 29 sierpnia 2013, 05:37 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 21 marca 2010, 09:34
Posty: 5157
Wiek: 52
Lokalizacja: Plewiska
Te płyty epp bym odpuścił - producent pisze o opakowaniu do wysyłki - folia ..kurierzy to zmolestują

_________________
Pozdrawiam Krzysiek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Motoszybowiec FPV projekt na zimę
PostNapisane: czwartek, 29 sierpnia 2013, 21:01 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 8 czerwca 2010, 22:20
Posty: 1024
Wiek: 77
Lokalizacja: Australia Canberra
Zaczyna wygladac obiecujaco, silna ekipa juz jest i to zduzymi mozliwosciami.
Panowie czas na plan dzialania. Kto I za co odpowiedzialny, ile sztuk I za ile? (koszty)

_________________
Pozdrawiam Stan

'Szybowiec ciezki na nos sam “zwali” sie na skrzydlo, a moze i w korkociag -- a prawidlowo wywazony szybowiec tez sie “wali” poniewaz PILOT chce go zwalic'.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Motoszybowiec FPV projekt na zimę
PostNapisane: czwartek, 29 sierpnia 2013, 21:33 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 20 marca 2010, 17:25
Posty: 3602
Wiek: 36
Lokalizacja: Warszawa
Ja w dalszym ciągu podtrzymuję!


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Motoszybowiec FPV projekt na zimę
PostNapisane: piątek, 30 sierpnia 2013, 10:09 
Stan napisał(a):
Zaczyna wyglądać obiecująco, silna ekipa już jest i to z dużymi możliwościami.
Panowie czas na plan działania. Kto I za co odpowiedzialny, ile sztuk I za ile? (koszty)

Aby zrobić jakikolwiek kosztorys, to trzeba mieć projekt, aby wyliczyć ilość potrzebnego materiału, długości cięcia laserem i.t.p.
Bez projektu nie ruszymy z miejsca z kosztorysem...

Co do planu działania, to tak na szybko "na kolanie":
1. Wykonać plany elementów sklejkowych skrzydła i stateczników ogonowych. [praca zbiorowa]
2. Określić rodzaj i materiał belek ogonowych. [praca zbiorowa]
3. Określić dokładne wymiary kadłuba. [praca zbiorowa]
4. Wyszukać dobre źródło na materiały konstrukcyjne (sklejka, listwy, rury, materiały do laminowania) [praca zbiorowa]
5. Wykonać skrzydło i usterzenie ogonowe [Mirek]
6. Wykonać kopyto i formę kadłuba [Artur], oraz prototypowy kadłub [Artur + Mirek]
7. Zmontować i oblatać prototyp :mrgreen:

EDYTA: Nieco przemyśleń z tematu:

Stan napisał(a):
Artur, zacznę od kadłuba. Zacząć od rysunku z dokładnymi wymiarami, znaleźć tokarza i frezera, wytoczyć z aluminium, nylonu pełny kształt kadłuba, następnie wystrugać pylon-wiezyczke.
mocowania skrzydła, przykleić do kadłuba, zrobić podział I odformowacz negatywy(formy). Na forum mamy tokarza "Instruktor" I osoby z doświadczeniem jak wykonać formy I kadłub na gotowo.

Ja to widział bym tak, aby pylon/wieżyczkę wykonać jako osobny element, a w kadłubie wykonać "gniazdo" na niego/nią.
A to z powodu, aby można było sam kadłub wykorzystać do innych konstrukcji, co "wzmocni" jego uniwersalność.
Wykonując pylon/wieżyczkę pod konkretny profil skrzydła, ograniczamy się do konkretnego zastosowania w jednym modelu.

Przydało by się jeszcze określić wymiary kadłuba, bo jeśli chodzi o średnicę, to powinna być 'ok.

Obrazek

Wymiar A będzie wymiarem kopułki/klosza stosowanej w kamerach przemysłowych, bowiem jest to łatwo dostępny element, który może być wymieniany w ramach potrzeb.
Można również zamówić kopułki u kolegi Mikun z sąsiedniego forum...
Wymiar E, zostanie określony po wyborze kołpaka śmigła składanego...


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Motoszybowiec FPV projekt na zimę
PostNapisane: piątek, 30 sierpnia 2013, 19:26 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 5 czerwca 2013, 17:02
Posty: 1594
Wiek: 71
Lokalizacja: Bestwinka
Bardzo fajny projekt się zapowiada. Od pewnego czasu czytam wszystko o FPV i pewnie kiedyś sam tego spróbuję, ale z pewnością na platformie modelu podobnego do tego co zaproponował Stan (żadne pianki raczej w grę nie wchodzą). Mam też pewne sugestie do zaproponowanego rozwiązania. O ile dobrze zrozumiałem założenia wyjściowe, to zależy nam raczej na wolnym przelocie ze sporym obciążeniem powierzchni. Profil RG 15 jest znakomity, niegdyś powszechnie używany w wyczynowych modelach F3B i F3F. Cechuje go bardzo szeroki zakres prędkości użytkowych i ładnie reaguje na termikę. Sam przez wiele lat latałem modelami na tym profilu. Ale nie wiem, czy nie było by korzystniej zastosować w tym przypadku jakiś profil bardziej nastawiony na termikę, o większym wyporze i wolniejszy. Można by też nieco zwiększyć cięciwę płata, co zaowocuje mniejszym obciążeniem jednostkowym (a i pan Reynolds będzie bardziej zadowolony :D ). Wprawdzie zmniejszy się wydłużenie, ale jak to zwykle bywa, coś za coś. Ciekaw jestem co Stan o tym sądzi?

_________________
Pozdrawiam
Marek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 254 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron

119,493,335 Wyświetlone Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL